Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elblążanie będą walczyć o przywrócenie MRG? "Skoro rząd nie słucha polityków, to niech posłucha mieszkańców"

17.08.2016, 15:40:05 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie będą walczyć o przywrócenie MRG? "Skoro rząd nie słucha polityków, to niech posłucha mieszkańców"

Wiadomość o zawieszeniu Małego Ruchu Granicznego wzbudziła wiele emocji. Jutro, 18 sierpnia (godz. 17.00), w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się spotkanie otwarte, którego tematem ma być przywrócenie MRG. -Skoro rząd nie słucha polityków, to niech posłucha mieszkańców - stwierdził senator PO, Jerzy Wcisła, współorganizator spotkania.

Politycy opozycji stwierdzili, że ich zapytania nie mają siły przebicia, dlatego postanowili zorganizować spotkania otwarte, na którym każdy będzie mógł wyrazić swoją opinię dotyczącą Małego Ruchu Granicznego.

 

Sam trzykrotnie pytałem Ministra o powody zamknięcia Małego Ruchu Granicznego i o powody jego przedłużenia. Widzę, że oni w ogóle nie reagują, albo nie traktują poważnie sygnałów, które ślą im parlamentarzyści, więc postanowiliśmy odwołać się do mieszkańców

– wyjaśniał Jerzy Wcisła.

Dlaczego ten temat jest tak ważny? - Trzeba mieć świadomość, że Mały Ruch Graniczny organizuje się tam, gdzie rządy państw nie mogą się ze sobą domówić, więc najpierw próbuje się organizować ruch przygraniczny. Nigdy nie powinno być tak, że inicjatorem do likwidacji Małego Ruchu Granicznego czy współpracy przygranicznej będzie strona rządowa, bo to przeczy idei porozumiewania się narodu ze sobą – opowiadał Jerzy Wcisła. - Chcemy pokazać, że na pograniczu polsko-rosyjskiej społeczeństwa doskonale ze sobą współpracują i pokazują, że nie ma między nimi sporów, które uniemożliwiałyby współpracę.

Zdaniem senatora to jednak nie jedyny powód, by przywrócić MRG. - Trzeba uświadomić rządzącym, że Mały Ruch Graniczny to nie jest miejsce, gdzie rządzi przemyt. Z poszanowaniem prawa ta współpraca też może funkcjonować. Również gospodarczo przynosi wiele korzyści i jednej i drugiej stronie – zauważa senator.

Wczoraj, na ulicach Bartoszyc Jerzy Wcisła zbierał podpisy pod petycją w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego. W Elblągu chce pójść o krok dalej.

Chcemy, aby rząd od mieszkańców dowiedział się, jaki oni mają stosunek do Małego Ruchu Granicznego, czy widzą zagrożenia, korzyści, a może raczej straty z powodu jego zamknięcia.  Skoro rząd nie słucha polityków, to niech posłucha mieszkańców

– podkreślił Jerzy Wcisła.

Głównie na spotkaniu mają mówić elblążanie. Czy będą skorzy do wyrażania swoich opinii? Ci, którzy się zdecydują wziąć udział w tym wydarzeniu będą proszeni o podpisanie petycji. - Przygotowujemy ją dla pani premier. Głównie zbieranie podpisów będzie w Elblągu i w Braniewie – dodał senator. - Na spotkaniu powiemy o działaniach, jakie podejmowaliśmy w tym temacie, ale zależy nam na tym, aby to mieszkańcy mieli głos.

Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski stanowczo wyraził swoje zdanie na temat Małego Ruchu Granicznego. - Mam nadzieję, że rząd zmieni swoje ustalenia i MRG z Rosją zostanie jak najszybciej przywrócony – zaznaczył. - Jego dalsze wstrzymywanie niesie bardzo negatywne skutki - głównie gospodarcze i turystyczne dla mieszkańców naszego regionu - w tym elblążan, ale również dla wzajemnych kontaktów i relacji, które jako sąsiedzi Obwodu Kaliningradzkiego od wielu lat staramy się budować.

Spotkanie z mieszkańcami jest już jutro, jednak do tej pory nie został na nie zaproszony włodarz naszego miasta. - W tym tygodniu Prezydent jest na urlopie, dlatego nie będzie mógł uczestniczyć w tym spotkaniu. O zastępstwie ciężko mówić, bo żadne zaproszenie nie wpłynęło – mówiła Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Elbląga.

Organizatorzy zapewniają jednak, że oficjalne zaproszenie zostanie jeszcze dziś wysłane do Urzędu Miasta. Za to mieszkańców postanowili zaprosić za pośrednictwem portalu społecznościowego facebook, gdzie powstało wydarzenie "Żądamy przywrócenia MRG - zebranie poszkodowanych decyzją rządu". Ile osób zdecyduje się na nie odpowiedzieć? Przekonamy się już niebawem.

                   

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ ciekawy
  Środa, 17.08

  A jak ktoś polegnie w tej walce, to będą apele MRG?

 2. 2
  +11
  ~ swojak
  Środa, 17.08

  JURUS NO NIE TY TEZ WALISZ Z KANISTRA DO SWOICH ,, SZROTOW " A MOZE TU JEDYNA SZANSA PRZYTULIC DO SIEBIE ELEKTORAT WZOREM PEKALSKIEGO A MOZE JEDNO I DRUGIE WIEM WIEM ZARTOWALEM TOBIE NIE O KASE NIE O ELEKTORAT CHODZI TY SIE MARTWISZ O ROSYJSKA GOSPODARKE I O WLASCICIELI SUPER MARKETOW NA NASZYM TERENIE

 3. 3
  +4
  ~ wniosek
  Środa, 17.08

  Nasz Rząd dalej wymachuje szabelką. Dla Ukraińców otwarta granica, a co Oni robią,gwałcą. A tu, wystarczy tylko prawidłowo przeprowadzać kontrolę Rosjan i to wszystko.

 4. 4
  +5
  ~ anty klechaif
  Środa, 17.08

  Pod kościół pisiory a nie do rządzenia

 5. 5
  +30
  ~ jasnowidz
  Środa, 17.08

  Ten mały karakan roz.........wszystko w tym kraju!!!!!!!!!

 6. 6
  --5
  ~ elblązanin
  Środa, 17.08

  proszę nie pisać ze mieszkańcy chcą kacapów w Elblągu,może kilku przemytników,mnie to ani ziębi ani grzeje!!!!mam to w życi!!!!

 7. 7
  --7
  ~ nie chcemy
  Środa, 17.08

  Nie chcemy tu Rosjan w ramach MRG! Chcemy miejsc pracy, a nie przemytu i niepłacenia VAT-u przez Rosjan,podczas gdy my go płacimy.

 8. 8
  --7
  ~ polak
  Środa, 17.08

  dla MRG tak!!!! ale dla przemytu nie!!! niech sie rozwija handel... , wrocić MRG a kary za ponad norme razy 100. bo mi sie wydaje ze chodzi wlasnie o przemyt tych uczciwych niby...

 9. 9
  +8
  ~ klik
  Środa, 17.08

  Może gdyby był to Duży Ruch Graniczny, a nie Mały, to by PiSemony go przywrócili. Czyż naczelnik nie jest "duży"?

 10. 10
  --6
  ~ Decker
  Środa, 17.08

  Ale się przemytnicze garbusy wzburzyły !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1140041351318