Sobota, 3.06.2023, Imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Mały ruch graniczny z Rosją nadal zawieszony. "Odbywa się spokojnie, ale jest o wiele mniejszy"

03.08.2016, 12:30:50 Rozmiar tekstu: A A A
Mały ruch graniczny z Rosją nadal zawieszony. "Odbywa się spokojnie, ale jest o wiele mniejszy"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Umowa z Federacją Rosyjską o małym ruchu granicznym cały czas pozostaje zawieszona. To oznacza, że do Rosji nadal można wjeżdżać tylko na podstawie wiz.

Mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą wstrzymano na początku lipca. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczyło to organizacją Warszawie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Jedno i drugie wydarzenie przeszło już do historii. Mały ruch wznowiono już na przejściach z Ukrainą. Na granicy polsko-rosyjskiej na razie nic się nie zmieniło.

Zapisy umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego z 14 grudnia 2011 roku są nadal zawieszone. W związku z tym polsko-rosyjską granicę nie można przekraczać na zezwoleniu MRG

– informuje por. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Odziału Straży Granicznej.

Z takich zezwoleń od kilku lat korzystają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego i paru powiatów woj. pomorskiego, a z drugiej strony mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego. I jedni i drudzy takie rozwiązanie bardzo sobie chwalą. Nic więc dziwnego, że obecna sytuacja trochę ich niepokoi.

- Przez ostatnie dwa lata dużo częściej odwiedzałam obwód niż wcześniej, właśnie na podstawie takiego zezwolenia. Po co? Głównie po zakupy. W rosyjskich sklepach są rzeczy – kosmetyki i artykuły spożywcze, których nie można dostać u nas. Kupiłam trochę dla siebie, trochę na sprzedaż. Żadne z tego pieniądze, ale zawsze coś. Szkoda byłoby, gdyby się to zmieniło, ale na razię jestem dobrej myśli – mówi Beata, elblążanka.

Również z drugiej strony tysiące Rosjan przyjeżdżało na zakupy do centrów handlowych Trójmiasta, Olsztyna, czy Elbląga. Od miesiąca przez granice płynie o wiele mniejszy strumień ludzi.

- Ruch na granicy odbywa się spokojnie, ale jest o wiele mniejszy. Od czasu zawieszenia MRG, granice z Rosją, dziennie przekracza od 6 do 8 tysięcy osób. Wcześniej liczba ta wynosiła 16 – 18 tys – dodaje Aleksandrowicz.

Jak długo jeszcze potrwa taka sytuacja? W tej chwili trudno powiedzieć. Na to pytanie nie jest w stanie odpowiedzieć warmińskko-mazurska straż graniczna, a MSZ jeszcze nie wydał oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Prorok Igor
  Środa, 03.08

  Nie jest żadną tajemnicą, że jak głosowano w Sejmie za tym ruchem to większość z PIS była przeciw. Konsekwentnie robią swoje!

 2. 2
  +16
  ~ marysia
  Środa, 03.08

  Podziekuje PISdzielcom przy wyborach

 3. 3
  --23
  ~ zorro
  Środa, 03.08

  i bardzo dobrze ze tak sie stało

 4. 4
  +12
  ~ zx
  Środa, 03.08

  sadzę, że obecnie rządzący przestaną grać Plaków- przez duże P, a zaczną myśleć o biedzie, jaka jest w Warm-maz. Za tą granicą są normalni ludzie, też biedni, którzy by chcieli żyć godnie. . Permanentne szczucie przez Wuja Sama, tu nie zadziała Panowie przy żłobie, nieco otrzeżwienia.

 5. 5
  +11
  ~ anita
  Środa, 03.08

  wlasnie dzis tj 03.08 2016 otwarto z powrotem przejscie graniczne z UKRAINA , chociaz o maly wlos nie zamordowano by czworo POLAKOW na tym przejsciu na poczatku lipca , a nie otworzono przejscia z ROSJA ,chociaz nic zlego tam sie nie dzialo ,a ludzie z przygranicznych miejscowosci w obie strony na tym korzystaja - zdaje sie ,ze obecni rzadzacy drogo zaplaca za ta nadmierna i niezrozumiala milosc do UKRAINY - OBY TO BYL ICH OSTATNI RAZ

 6. 6
  +6
  ~ gosc
  Środa, 03.08

  Tanie głosy 500+ na kredyt do spłacenia przez wszystkich

 7. 7
  --1
  ~ Decker
  Środa, 03.08

  I tak żaden z tego przemytniczego elementu nie głosował na PIS więc mają was gdzieś i wasze groźby.

 8. 8
  +1
  ~ Emblongi-Elblążanie
  Środa, 03.08

  Najważniejsze jest to że Rodzinny park rozrywki jest zamknięty w sobote

 9. 9
  0
  ~ anonim
  Piątek, 05.08

  "Jak wszyscy ze strefy objętej MRG zapiszą się do jedynej partii prawdziwych Polaków to rozważą."

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2811141014099