Wtorek, 18.02.2020, Imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Kolejki krótsze... w obietnicach wyborczych. Ile elblążanie czekają na wizytę u specjalisty?

23.09.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kolejki krótsze... w obietnicach wyborczych. Ile elblążanie czekają na wizytę u specjalisty?

Każda z partii startujących w wyborach parlamentarnych w swoich programach poświęca dużo miejsca "uzdrawianiu" ochrony zdrowia. Kandydaci prześcigają się w pomysłach na skrócenie kolejek i zwiększenie liczby specjalistów. Czy rzeczywiście pacjenci nadal mają z tym problem? Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Elblągu. Przyjrzeliśmy się kilku specjalnościom.

Aby dostać się do specjalisty, Polacy muszą poczekać w kolejce średnio ok. 4 miesięcy, a na pojedyncze świadczenie gwarantowane 3,8 miesiąca. To 2 tygodnie, czyli ok. pół miesiąca więcej, niż w 2018 roku wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA.

Najgorzej, jak przekonują twórcy raportu, sytuacja wygląda w przypadku dostępu do endokrynologa, gdzie czas oczekiwania to nawet 24 miesiące. Ile na wizytę w poradni endokrynologicznej czekają elblążanie?

Jak się okazuje, rozpiętość czasu oczekiwania jest bardzo dużo. Pierwszy wolny termin w poradni przy ul. Studziennej to czerwiec 2021 roku. Również długo - pierwszy wolny termin wypada w styczniu 2021 r. - czeka się na wizytę, w poradni działającej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, ale już do specjalistów przyjmujących przy ul. Żeromskiego dostać się można jeszcze w tym miesiącu (pierwszy wolny termin to 30 września 2019 r.).

Jak wskazują wyniki analizy, poza endokrynologią, najdłużej – bo prawie 12 miesięcy trzeba poczekać w kolejce do kardiologa dziecięcego, a nieco mniej, bo 10 - do ortodonty

- przekonują twórcy raportu.

W przypadku kardiologa dziecięcego sprawa jest o tyle prosta, że zarówno według kolejkowego portalu NFZ (www.terminyleczenia.nfz.gov.pl), jak i portalu lekarzebezkolejki.pl, nikt w Elblągu takich usług nie świadczy. Najbliżej mali pacjenci mają do Gdańska i Olsztyna, tam rzeczywiście na wizytę czeka się miesiącami.

Na wizytę u ortodonty w Elblągu czeka się mniej niż statystycznie. Najbliższe terminy wolne terminy, w większości elbląskich poradni ortodontycznych, wypadają w grudniu tego roku.

Trudno dostać się nie tylko do specjalisty, ale również na zabieg. Do niedawna rekordowe, pod względem czasu oczekiwania, były endoprotezoplastyka i zaćma. Pacjenci czekali na nie nawet latami. Jak to wygląda teraz? Zapisy na endoportoezoplastykę stawu biodrowego prowadzone są na 2021 rok (marzec w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu i maj w WSZ w Elblągu), w przypadku endoprotezoplastyki stawu kolanowego tylko w szpitalu przy ul. Żeromskiego termin jest krótszy, tu zapisy są wykonywane już na październik tego roku. W przypadku zaćmy najbliższy wolny termin to listopad 2019 roku w szpitalu przy ul. Królewieckiej i luty 2020 r. w szpitalu miejskim.

Terminy oczekiwania do specjalisty w Elblągu są trochę krótsze niż jeszcze kilka lat temu, ale sytuacja nadal daleka jest od normy. Nie ma wątpliwości, że sytuacja w służbie zdrowia, przynajmniej pod tym względem, wymaga "uzdrowienia".

Źródło: www.terminyleczenia.nfz.gov.pl.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Martita
  Poniedziałek, 23.09

  Do ortopedy czeka się 5 miesięcy a do neurochirurga rok

 2. 2
  +10
  ~ bb
  Poniedziałek, 23.09

  A pacjent onkologiczny na wynik rezonansu czek ponad miesiąc,to ma być ta szybka diagnostyka

 3. 3
  +7
  ~ elba
  Poniedziałek, 23.09

  Do okulisty ( na ul.Tysiąclecia) czekam od lutego i mam termin na luty 2020 ... ale czekam!

 4. 4
  +4
  ~ Slawsia Otieczestwo
  Poniedziałek, 23.09

  To "miasto" to totalna zenada - nawet w Ostrodzie czy Ilawie czeka sie krocej w kolejkach

 5. 5
  --1
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 23.09

  Kolejki do lekarzy specjalistów były i będą tego nikt nie zlikwiduje ; ,ZEBY KOLEJKI zlikwidować to lekarz powinien czekać na pacjenta . a w jakim kraju tak jest ,że lekarzy czekają na pacjentów

 6. 6
  --1
  ~ emeryt
  Poniedziałek, 23.09

  Kolejki do lekarzy specjalistów były i będą tego nikt nie zlikwiduje ; ,ZEBY KOLEJKI zlikwidować to lekarz powinien czekać na pacjenta . a w jakim kraju tak jest ,że lekarzy czekają na pacjentów

 7. 7
  +1
  ~ anonim
  Poniedziałek, 23.09

  Za PO czekałem do specjalisty miesiąc.Dzis pół roku.Podła zmiana.

 8. 8
  +2
  ~ mieszkanka
  Poniedziałek, 23.09

  Nikt nie wspomina ile czeka się na rehabilitację .Ja z bolącym barkiem czekam od kwietnia i termin wyznaczono na 15 stycznia 2021 roku .Na badanie doplera czekałam 7 miesięcy .W naszym kraju trzeba być zdrowym żeby chorować.

 9. 9
  +4
  ~ ksamol
  Wtorek, 24.09

  Dziwne... U Czechów nie ma w ogóle kolejek do specjalistów. Tam pacjenci są załatwiani od ręki. Czyli skąd czerpać wzorce i jak powinna wyglądać służba zdrowia mamy. Ale tam nie ma przychodni prywatnych i żaden lekarz nie przyjmuje prywatnie.

 10. 10
  +1
  ~ jarzebina
  Wtorek, 24.09

  Do kardiologa czekam 20 miesięcy, zostały jeszcze 4 miesiące.Szpital wojewodzki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.