Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

To prawdziwy mercedes wśród mammografów. Nowoczesny sprzęt zachęci elblążanki do badań profilaktycznych?

17.09.2019, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
To prawdziwy mercedes wśród mammografów. Nowoczesny sprzęt zachęci elblążanki do badań profilaktycznych?
Fot. Ryszard Biel

Nowoczesny, cyfrowy mammograf zastąpił analogowy sprzęt będący na wyposażeniu pracowni w szpitalu przy ul. Królewieckiej. Kosztował około 2 mln złotych. To prawdziwy mercedes wśród tego typu aparatów, podkreślają specjaliści. - Postawiliśmy na bogate wyposażenie, tak aby pacjentki, miały tu najwyższy światowy poziom. Przeskok z analogowej mammografii do cyfrowej to absolutnie krok milowy pod wieloma względami - mówi Piotr Lassota, kierownik Zakładu Radiologii w WSZ w Elblągu.

Badania piersi wykonywane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym weszły na nowy poziom. Pracownia Mammografii, działająca przy szpitalnym Zakładzie Radiologii, została zmodernizowana i wyposażona w nowoczesny, cyfrowy mammograf. We wtorek, 17 września, odbyło się jej otwarcie.

W technice medycznej dużo się zmienia, cały czas idzie to do przodu i sprzęty są coraz nowocześniejsze. W tej chwili możemy jednak powiedzieć, że mamy najnowocześniejszy mammograf, drugi taki w Polsce. Będzie on służył mieszkankom Elbląga i okolic. Zachęcamy panie do korzystania z badań

- mówi Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ w Elblągu.

Nowy sprzęt daje sporo nowych możliwości. Przede wszystkim, dla pacjentek młodszych o gruczołowych piersiach, mamy w tej chwili funkcję tomosyntezy, która warstwowo pozwala na przejrzenie tkanki gruczołowej piersi. Na poszczególnych warstwach możemy zobaczyć to, czego na klasycznym zdjęciu nie zobaczyliśmy. To samo mammografia spektralna, czyli mammografia z użyciem środka kontrastowego, to alternatywa dla rezonansu. Jeśli chodzi o czułość tej metody, jest ona bardzo podobna, ale jest krótsza i mniej stresująca dla pacjentki

- dodaje Joanna Gawieńczuk, specjalista radiologii i radiodiagnostyki obrazowej WSZ w Elblągu.

Dzięki nowoczesnemu mammografowi badania będą szybsze i przyjemniejsze dla pacjentek. Teraz tylko wystarczy, żeby panie chciały z niego skorzystać. Jak się okazuje, z tym jest różnie.

Badanie profilaktyczne w kierunku raka piersi to badania skierowane głównie dla kobiet od 50 do 69 roku życia. Każda kobieta z tej grupy może bez skierowania, raz na dwa lata, wykonać takie badanie. Jeżeli kobieta jest z grupy ryzyka, takie badanie należy się raz w roku. Do tej pory mieliśmy 200 - 300 pacjentek miesięcznie, co w skali rocznej daje ponad 3 tys. badań. Niestety zgłaszalność pacjentek, na badania profilaktyczne, nie jest wysoka. Aby program działał, powinno się zgłaszać około 70 - 75 proc. pacjentek. W Polsce jest to około 40 proc., czyli niewiele. Zachęcam wszystkie kobiety, aby korzystały z tego. Próg wiekowy 50 -69 lat nie jest wybrany przypadkowo, w tym wieku zachorowalność jest najwyższa. Niestety w ostatnich dwóch dekadach zachorowalność u kobiet młodszych również wzrosła, dwukrotnie. Te kobiety nie mogą korzystać z programów profilaktycznych, ale mogą sobie zrobić mammografię na skierowanie. Mogą pójść do ginekologa, onkologa, nikt nie odmówi

- dodaje Joanna Gawieńczuk.

Modernizacja pracowni i zakup mammografu to jeden z etapów wielomilionowej inwestycji realizowanej w szpitalu przy ul. Królewieckiej. Projekt obejmuje modernizację traktu porodowego i oddziału ginekologiczno-położniczego wraz z przychodnią. Na zakończenie całego przedsięwzięcia musimy jeszcze poczekać.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Szpital Wojewódzki-nowy mammograf ( zdjęć 36 )
Dodano: 2019-09-17 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Cuda
  Wtorek, 17.09

  Na otarcie łez Elbląg otrzymał nowy sprzęt cały czas wszystko dla olsztyna . Nowe szpitale od podstaw olsztyn ,nowy sprzęt olsztyn. Moze wreszcie się udlawia.

 2. 2
  +3
  ~ elba
  Wtorek, 17.09

  I ok , oby tylko panie chciały się badać!

 3. 3
  +3
  ~ I będzie tak...
  Wtorek, 17.09

  Termin badania odległy za minimum rok, zaś gdy zapłacisz 200 zł to od razu.

 4. 4
  +3
  ~ Bno
  Wtorek, 17.09

  Szkoda że Pani Gelert nie jest na codzień tak aktywna dla elbląskich pacjentów . Ale cóż wybory się zbliżają.

 5. 5
  0
  ~ dfth
  Środa, 18.09

  Ja bym nie porównywał do mercedesa bo jeszcze się popsuje

 6. 6
  +4
  ~ mimi
  Środa, 18.09

  mi lekarka powiedziała ze lepiej zrobić USG niż mammografię, która jest szkodliwa dla zdrowia. Oczywiście nieoficjalnie, bo publicznie żaden lekarz tego nie przyzna. Dlatego mammografie można robić raz na 5 lat. Tylko że w ciągu 5 lat może rozwinąć się taki nowotwór, że już nic ci nie pomoże. To samo z cytologią, na fundusz co 2 lata, robiona pałeczką, która nic nie wykrywa - dopiero cytologia robiona szczoteczką jest miarodajna, ale płatna.

 7. 7
  --2
  ~ kobieta
  Środa, 18.09

  Od mammografii się odchodzi w diagnostyce, jest szkodliwa, w dodatku bolesna bardzo. Polecam usg.

 8. 8
  +5
  ~ Pacjenci
  Środa, 18.09

  Dlaczego w Elblągu w szpitalach nie ma wdzystkich oddziałów tylko elblazanie muszą jechać do olsztyna by się leczyć. Odpowiedzieć rządzący i dyrektorzy szpitali.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0589609146118