Czwartek, 11.06.2026, Imieniny: Barnaba, Feliks, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Kolejna interwencja ws. inwestycji przy Częstochowskiej. "Mieszkańcy zgłaszają oburzenie wobec działań manipulacyjnych”

13.05.2026, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kolejna interwencja ws. inwestycji przy Częstochowskiej. "Mieszkańcy zgłaszają oburzenie wobec działań manipulacyjnych”
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. wizualizacja materiał UM w Elblągu)

Mieszkańcy Korony 1 i Korony 2 przy ul. Królewieckiej, przy ul. Częstochwskiej oraz ul. Legionów zgłaszają swoje oburzenie i sprzeciw wobec działań manipulacyjnych inwestora – stwierdziła radna Elżbieta Banasiewicz. W czym tkwi problem?

 


Trzy budynki wielorodzinne z wielopoziomowymi garażami podziemnymi mogą powstać między ulicami Legionów a Częstochowską. Inwestor złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Do Urzędu Miasta w Elblągu trafił sprzeciw w tej sprawie złożony przez mieszkankę bloku znajdującego się przy ul. Częstochowskiej 1.

 


Głos w tej sprawie zabrała także radna Elżbieta Banasiewicz. - Inwestor wykazał pełną świadomość, że zabudowa ok. 27,5 m wysokości, czyli 9 kondygnacji pozbawi dużą część lokali mieszkalnych światła słonecznego – stwierdziła.
 

 

Zrezygnował z podziemnego dwukondygnacyjnego parkingu ogólnodostępnego na min. 400 miejsc, z połączenia przejazdu podziemnym pod ul. Królewiecką z parkingiem szpitala i z adaptacji terenu na zbiornik retencyjno-rekreacyjny oraz ze strefy wysokiej zieleni izolacyjnej

 

 

– wymieniała Elżbieta Banasiewicz.

 


Radna zwróciła się do Prezydenta Elbląga Michała Missana z zapytaniem, w jaki sposób miasto zamierza chronić Elblążan mieszkających w budynkach przy tych ulicach przed "łamaniem prawa budowlanego przez inwestora". Elżbieta Banasiewicz zaznaczyła, że jest 13 punktów, które są niezgodne z uchwałą Rady Miejskiej w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
 

 

Jak mieszkańcy będą chronieni przed podtopieniami? Są to tereny podmokłe, a nie ma projektu technicznego rozwiązania tego problemu

 

 

– dodała Elżbieta Banasiewicz.

 



Jak zapewnia wiceprezydent Elbląga Katarzyna Wiśniewska wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej budowy dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych IX kondygnacyjnych i jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego IV kondygnacyjnego z wielopoziomowymi garażami podziemnymi i niezbędną infrastrukturą towarzyszącą procedowany jest w ramach Ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, wprowadzonej przez rząd w roku 2018.
 

 

 

 

Zgodnie z art. 5 ust. 3 Ustawy inwestycję mieszkaniową realizuje się niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pod warunkiem, że jest zgodna z planem ogólnym gminy, co w praktyce oznacza, że inwestycja mieszkaniowa może powstać na terenach, na których plan miejscowy nie przewiduje funkcji mieszkaniowej, a także w przypadku gdy parametry projektowanej zabudowy mieszkaniowej (wysokość, intensywność, wskaźnik powierzchni zabudowy, wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej) są niezgodne z parametrami zapisanymi w planie miejscowym

 

 

– wyjaśnia Katarzyna Wiśniewska.

 


Przepisy Ustawy, jak stwierdziła wiceprezydent, nie przewidują uznaniowości w kwestii publikacji wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. - Ustawa wprowadza jednocześnie sztywne terminy i wymogi, co ogranicza swobodę organu w kwestii przedłużania procedur lub blokowania inwestycji – dodała Katarzyna Wiśniewska.

 


Jeżeli dokument złożony przez inwestora spełnia wymogi formalne określone w Ustawie, Prezydent ma obowiązek udostępnić go na stronie BIP, aby zapewnić transparentność i umożliwić składanie uwag oraz ma obowiązek przesłać go do określonych w Ustawie organów w celu opiniowania i uzgadniania wniosku. Zgodnie z art. 7 ust. 4 Ustawy po zakończeniu procedury organ wykonawczy jest zobowiązany przygotować stosowną uchwałę i przedstawić ją Radzie Miejskiej, która ostatecznie podejmuje uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Należy uznać za bezpodstawne sugerowanie łamania prawa w toku niniejszej procedury, gdyż odbywa się ona w świetle obowiązującej Ustawy

 

 

– zaznaczyła Katarzyna Wiśniewska.
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +17
    ~ Bajerant
    Środa, 13.05

    I jednym slowem co mi zrobisz jak mnie złapiesz!

  2. 2
    +9
    ~ Zaściankowe klimakterium
    Środa, 13.05

    Ciekawe czy mieszkańcy odpuszczą czy będą drążyć skałę, w koncu kropla drąży skałę?

  3. 3
    +4
    ~ okkj
    Środa, 13.05

    Pani radno czy na pewno ten teran jest zagrożony zalewaniem?

  4. 4
    +8
    ~ Ach te klimaty
    Środa, 13.05

    W Łomiankach pod Warszawą w urzędzie miasta strach i mobbing, w Pionkach szykują się do referendum jak podaje TVP 3 Warszawą, co się dzieje przez tą politykę, co za chore klimaty wśród ludzi, złość, zawiść i niesamowita zawodowa zazdrość!

  5. 5
    +6
    ~ Do pisowskiego trolla
    Środa, 13.05

    Widać pobyt na OZ nie pomógł przypał znowu ujada

  6. 6
    +5
    ~ Elbinger 1246
    Czwartek, 14.05

    Budować i tyle, miasto musi się rozwijać. A budynki Korony są na wzgórzu, znacznie wyżej niż projektowane nowe budynki ,więc o żadnym "zasłanianiu" nie ma mowy.

  7. 7
    +8
    ~ Somsiad
    Czwartek, 14.05

    Bezczelni ludzie! Jak się tam na tą koronkę wprowadzali to się nie zastanawiali czy będą innym wadzić. Obłudnicy!

  8. 8
    +15
    ~ obserwator
    Czwartek, 14.05

    ja przypomne,że lex deweloper to dzieło pisu.morawietzky obiecał 100 tys. mieszkań .ta ustawa to był krzyk rozpaczy,niestety wyszło jak zwykle.

  9. 9
    +8
    ~ wiem
    Czwartek, 14.05

    Ten teren jak najbardziej był i jest zagrożony zalewaniem - dziesiątki żuli każdego dnia zalewały swój los w krzakach i chaszczach deprawując dziki.

  10. 10
    0
    ~ kij
    Czwartek, 14.05

    ~ Won z Kowcami~ twoi się sami "oczyszczają" zamieniając Polskę na inne kraje, to dopiero jest patriotyczne , nieprawdaż?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2026 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0539090633392