Środa, 13.05.2026, Imieniny: Gloria, Robert, Serwacy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii Wojsko Polskie

Święto Czwartej Brygady

13.05.2026, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Święto Czwartej Brygady
fot. archiwum

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, największa z brygad OT w Polsce, obchodziła swoje święto. Dla terytorialsów to czas podsumowań i planowania przyszłości, ale także moment, gdy odwołują się do tradycji. Bo Święto Brygady to również wyraz hołdu, dla niezłomnego patrona tej jednostki.

 

 

 

PODSUMOWANIA I PLANY

 

 

Ostatnie dwanaście miesięcy było dla 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT okresem intensywnego rozwoju struktur, licznych szkoleń specjalistycznych oraz wsparcia bezpieczeństwa regionu i państwa, szczególnie w obszarze ochrony granicy oraz zarządzania kryzysowego.

 

 

 

Podsumowując rok, jaki upłynął od poprzedniego święta brygady, terytorialsi dodają, że na ich liście priorytetów niezmiennie wysoko znajdowało się szkolenie nowych ochotników oraz podnoszenie kwalifikacji kadry. Jednostka regularnie realizowała szkolenia podstawowe i wyrównawcze, w tym projekty „Ferie z WOT" oraz „Wakacje z WOT", dzięki którym szeregi brygady zasilili uczniowie, studenci i nauczyciele.

 

 

 

– Liczba ochotników, zainteresowanych służbą w naszej brygadzie stale rośnie. Obecnie jesteśmy najliczniejszą i najlepiej ukompletowaną w sprzęt brygadą OT w Polsce. Ale kluczem do rozwoju formacji nie jest liczba, lecz zaangażowanie Was, żołnierzy. I poziom Waszego wyszkolenia – mówił do terytorialsów, podczas uroczystego apelu z okazji święta, dowódca 4W-MBOT, płk Cezary Kiszkowiak. To zaangażowanie i wyszkolenie żołnierze 4W-MBOT mieli okazję zademonstrować między innymi, wspierając walkę ze skutkami ubiegłorocznej powodzi w Elblągu i miejscowościach nad Zalewem Wiślanym.

 

 

 

Podczas apelu, za stałą gotowość niesienia pomocy lokalnym społecznościom, dziękował terytorialsom wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król: – Za te wszystkie nasze wspólne akcje kryzysowe. Wszystkie, bo w żadnej nie odpuściliście. Wszędzie byliście. Zawsze gotowi, zawsze blisko. I nie tylko w słowach, ale przede wszystkim swoją postawą i obecnością – mówił.

 

 

 

Święto stało się okazją do nagrodzenia wyróżniających się żołnierzy i pracowników Brygady - na placu apelowym odebrali oni m.in.

 

 

 

akty mianowania na wyższe stopnie służbowe i odznaczenia. Olsztyńską uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna WOT i pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy Ośrodka Reprezentacyjnego WOT. Warmińsko-mazurskich terytorialsów w tym wyjątkowym dniu odwiedzili też uczestnicy 7. Rajdu Weterana, organizowanego przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Kraju.

 

 

 

HOŁD DLA PATRONA

 

 

Data święta 4 W-MBOT związana jest z postacią jej patrona, oficera Armii Krajowej, kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. Szczerbiec. To twórca i dowódca 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, o którym Michał Ostapiuk, historyk IPN, napisał: „wirtuoz partyzanckiej taktyki", dodając: „Dziesiątki zwycięskich akcji bojowych otoczyły 3 Brygadę legendą niepokonanej". Jedno z tych zwycięstw miało miejsce 13 maja 1944 roku pod Murowaną Oszmianką. Żołnierze Szczerbca rozbili tam oddziały kolaborującego z nazistami Litewskiego Korpusu Lokalnego. Do tego zwycięstwa odwołują się warmińsko-mazurscy terytorialsi, ale z kapitanem Frógiem wiąże się jeszcze jedna ważna majowa rocznica: 11 maja. W tym dniu, w 1951 roku Szczerbiec został zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa, w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

 

 

 

Tradycją warmińsko-mazurskich terytorialsów stała się wizyta w dawnym areszcie (obecnie to Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), gdzie znajduje się pamiątkowa tablica, upamiętniająca kpt. Fróga. W rocznicę śmierci patrona, terytorialsi organizują uroczystą zbiórkę, a także składają kwiaty i znicze przy tej tablicy.

 

 

 

Święto 4W-MBOT przypada na dzień 13 maja.

 

 

 

Z żołnierskim pozdrowieniem:)

Zespół prasowy 4W-MBOT

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2026 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.497013092041