Czwartek, 16.07.2020, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Po wymianie dyrektora pozytywna decyzja w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej!

13.11.2018, 14:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Po wymianie dyrektora pozytywna decyzja w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej!

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku zgodziła się na przekop Mierzei Wiślanej, choć jeszcze w czerwcu miała do inwestycji aż czternaście uwag. Jak ustalił reporter Radia ZET Maciej Bąk, szefowa tej podległej rządowi instytucji została odwołana dwa tygodnie po złożeniu podpisu pod krytyczną opinią. W nowej opinii jej następca nie ma już obiekcji wobec przekopu.

 

Jak ustaliło Radio ZET, Danuta Makowska (do 13 lipca tego roku szefowa RDOŚ w Gdańsku) w opinii datowanej na 28 czerwca nie pozostawiła suchej nitki na przygotowanym przez Urząd Morski w Gdyni raporcie oddziaływania przekopu na środowisko. Zwróciła między innymi uwagę na to, że regularne pogłębianie Zalewu Wiślanego spowoduje spadek zarybienia i uszczupli siedliska wielu gatunków ptaków, a rozkopanie Mierzei Wiślanej uniemożliwi migrację zwierząt. Opinia była na tyle krytyczna, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, która ma wydać decyzję środowiskową dla przekopu, musiał poprosić urząd morski o uzupełnienie raportu. W międzyczasie Danutę Makowską odwołano.

 

Nowy dyrektor RDOŚ w Gdańsku Radosław Iwiński na raport urzędu morskiego spojrzał dużo przychylniej i napisał w opinii z 23 października: „Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku (...) przychylił się do większości wskazanych w raporcie (...) propozycji autorów opracowania". Jego jedynym zastrzeżeniem jest pomysł budowy budek lęgowych dla kaczek na sztucznej wyspie na Zalewie Wiślanym. Jak ustaliło Radio ZET, w dokumencie nie ma nawet rozdziału "Podsumowanie", w którym w poprzedniej opinii zawarto czternaście uwag krytycznych.

 

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zapowiedziała, że do 27 listopada 2018 roku wyda decyzję środowiskową. Jedną z jej podstaw będzie pozytywna opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

 

Informacja nadesłana - Radio ZET

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +33
  ~ zgrywus
  Wtorek, 13.11

  Czyli jak to mówią "kto nie z Mieciem tego zmienciem"?;)

 2. 2
  +34
  ~ elbl
  Wtorek, 13.11

  Popieram zgrywusa ale z małą poprawką: KTO NIE Z KACZOREM TEGO TOPOREM

 3. 3
  +14
  ~ priorytety
  Wtorek, 13.11

  komuś bardzo zależy na uzasadnieniu pozyskania dużej ilości bursztynu bez kopalni i księgowania. Teren jest objęty "Natura 2000" a ekolodzy też kupieni przez "władzę". Szkoda pieniędzy, ale Elbląg przekona się o tym po "przekopie". Żeby chociaż turystyka drgnęła przez "przekop", ale pozostanie nam tylko koszt utrzymania "portu" i szlaku wodnego. Amerykanie chcą kanał i port, więc będą mieli, a rakieta z Obwodu do Gdańska w 7 minut, to do Elbląga znacznie szybciej. Panie Wróblewski realizuj swój "program" abyśmy żyli w przyjaznej sypialni. Przez 5 lat można zbudować miasto, most Frombork - Krynica i połączenie go z S-7 aby turysta zapłacił tutaj za zrobioną kupkę. Niech kopią, a miasto niech robi co zaplanowało. Ciepło, koszt życia - też można zbliżyć do ludzkiego - trzeba chcieć.

 4. 4
  +17
  ~ aha
  Wtorek, 13.11

  Pani widać nie podpisała się pod koncepcją pracownicy "miernej, biernej ale wiernej". Brawo dla tej Pani! Nie, nie za to że wydała taką a nie inną opinię, bo ta jednym może wadzić a drugim być na rękę. Brawo za profesjonalizm i rzeczowe podejście do wykonywanej pracy. No ale takie rzeczy to nie po PiSowemu, niestety... Pani życzę jak najszybszego znalezienia satysfakcjonującego stanowiska za 2x taką pensję!

 5. 5
  +15
  ~ Prorok Igor
  Wtorek, 13.11

  Niestety nie jest to pierwszy przypadek, że jak ktoś zrobił dokument w tej sprawie nie po myśli zamawiającego to dzieją się dziwne rzeczy....od lat!

 6. 6
  +4
  ~ Baltazar (nie Gąbka)
  Wtorek, 13.11

  Igor - ty to jesteś prorok jak ci trzej, więc ten wielbłąd który przybędzie do Elbląga dla złożenia daru w przekopie, będzie dla ciebie jako środek lokomocji. Komentuje twój "całokształt" prorokowania w ostatnich miesiącach. Dzisiejszy komentarz masz tak dobry, że należy ci się dwugarbny. Ale czasem bredzisz jak "oczadziała" Pytia. Proroku - zwołaj na wiosnę pospolite ruszenie z łopatami w celu ucywilizowania całej Bażantarni - miasto zapewni sprzęt a my entuzjazm z czasów budowy kolei na Kasprowy Wierch i odbudujemy naszą perłę bez łaski możnych. Widzisz to w swoim proroctwie czy musisz wróżyć z odchodów baktriana (Camelus baktrianus)? Było by fajnie gdybyśmy czuli swoje miasto i urządzali je sami, po swojemu.

 7. 7
  --13
  ~ opus
  Wtorek, 13.11

  brawo PIS! przeciwnikow i zdrajcow nalezy bezwzglednie usuwac, sila. Gdybym mial takie mozliwosci jak jaroslaw kaczynski to mialnowalbym siebie carem i szybko zmienil konstytucje tak aby raz na zawsze zamknac droge do koryta zdrajcom poslki z PO i KODu. A wichrzycieli z PO i KOD pozamyklabym do wiezien lub obozow pracy

 8. 8
  +16
  ~ Getting
  Wtorek, 13.11

  Akurat pani M. napisała w swojej opinii prawdę. W początkach władzy PiS-u ówczesny Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wydał negatywną opinię w kwestii przekopu i został za to odwołany. Nowy szef tej instytucji po około trzech miesiącach uznał decyzję swego poprzednika za właściwą. To było niezgodne z zamierzenami rządzących i zmuszono go do dymisji. Bezkrólewie w Urzędzie trwało kilka miesięcy, aż znalazł się nowy dyrektor popierający koncepcję przekopu. W ten sposób w aureoli kłamstwa i obłudy wmawia się ludziom zasadność przekopu, a ci specjaliści co rzeczowo oceniają ten nieudolny pomysł zostają usuwani ze stanowisk. Tym sposobem władze zamierzają wykonać to zadanie nie licząc się z następstwami mogącymi w tym regionie doprowadzić do tragedii tak środowiska jak i mieszkańców.

 9. 9
  --23
  ~ Polak
  Wtorek, 13.11

  Zrozumiecie wreszcie ze pieniądze POLSKA MA ? Tylko przez pachołków z opozycji i ugrupowań posrancow jesteśmy wstrzymywani! Gonić lewice brawo PiS

 10. 10
  --11
  ~ Mayk
  Wtorek, 13.11

  Znowu ptaszki żabki i inne go..a kopać i nie pytać to dla ludzi a natura sama się dostosuje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.