Sobota, 28.01.2023, Imieniny: Walery, Radomir, Karol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Prezes PiS kopał na Mierzei. Kaczyński: Można powiedzieć, że udało się

16.10.2018, 16:40:04 Rozmiar tekstu: A A A
Prezes PiS kopał na Mierzei. Kaczyński: Można powiedzieć, że udało się
Fot. Ryszard Biel
- Można powiedzieć, że udało się, bo kiedy budowa się rozpocznie będzie można powiedzieć, że klamka zapadła i ten Kanał powstanie, i że problem, z którym Elbląg żyje od wielu dziesięcioleci, będzie rozwiązany. Elbląg powinien być portem uzupełniającym wobec portu gdańskiego i gdyńskiego, ale portem znaczącym i to z całą pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu. To jest główny cel - zaznaczył prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej uroczystości wbicia ostatniego słupka wyznaczającego granicę Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Zobacz zdjęcia
 
Dziennikarze zostali zaproszeni do Kątów Rybackich skąd zostali przewiezieni na plażę, na miejsce realizacji inwestycji. - W 2007 r. pan premier Jarosław Kaczyński podejmuje decyzję o budowie Kanału przez Mierzeję Wiślaną. Niestety na osiem długich lat ta inwestycja zostaje wstrzymana. Nic się nie dzieje, budowane są kolejne, nierealne teorię – mówił Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
 
- Trzy lata temu spotkaliśmy się w Elblągu, podejmując już na nowo, rząd Prawa i Sprawiedliwości, decyzję budowy Kanału przez Mierzeję Wiślaną, przyjęcie programu wieloletniego, rozpoczęcie całego procesu inwestycyjnego. Pozwoliło nam poprzez bardzo mozolne uzyskiwanie poszczególnych zgód doprowadzić tą inwestycę do dnia dzisiejszego – mówił Minister.
 
Na jakim etapie jest inwestycja? - Już mamy złożoną decyzję środowiskową. Została ona złożona w kwietniu. Obecnie przeszła formę uzgodnień i poprawek. Dotyczyło to przede wszystkim flory. W związku z tym jest ona kompletna i czeka na decyzję środowiskową, pozwolenia realizacji tej inwestycji – opowiadał Minister.
 
Jakie będą kolejne kroki?
 
Kolejny etap to już wydanie poprzez Wojewodę decyzji, pozwolenia na realizację tej inwestycji. W międzyczasie prowadzone były badania i prace w zakresie ferromagnetycznych, geologicznych czy geodezyjnych. Również wszelkie działania potrzebne do tego, by uzyskać pozwolenie na budowę
 
– wymieniał Marek Gróbarczyk.
 
W jakim celu zwołano dzisiejszą konferencję prasową? - Ten miesiąc był spożytkowany na rzecz wyznaczania trasy przebiegu Kanału Żeglugowego. Dzisiaj mamy tą niezwykle uroczystą okoliczność wykopania ostatniego słupka geodezyjnego, który wyznacza przebieg Kanału przez Mierzeję Wiślaną. Jest on absolutnie zgodny z prawem, ponieważ teren ten jest terenem Urzędu Morskiego, który może realizować tego typu działania jako przed inwestycyjne. Przed nami kolejny element, czyli pozwolenie na budowę i rozpoczęcie przetargu na wykonawstwo. Jesteśmy po realizacji projektu. Projekt jest w 100 procentach zakończony. Wiemy, jak Kanał będzie wyglądał, wiemy, w którym miejscu i w tym momencie możemy rozpocząć inwestycję, czekając oczywiście jeszcze na pozwolenie na budowę – zaznaczył Marek Gróbarczyk.
 
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, również odniósł się do domniemań, jakoby dzisiejsza uroczystość była niezgodna z prawem. - Chciałbym przede wszystkim wyrazić radość. Trwało to długo, przeszło 10 lat, ale jednak to się już rozpoczyna. Wiem, że są zastrzeżenia formułowane przez część środków masowego przekazu, ale mamy pełne prawo uczynić to, co za chwilę zostanie uczynione, to znaczy zakończyć ten proces tyczenia – podkreślił.
 
Kiedy zostaną wydane niezbędne pozwolenia, aby inwestycja mogła zostać rozpoczęta?
 
Jeśli chodzi o dokumenty, których zatwierdzenie jest potrzebne dla rozpoczęcia budowy to wydaje się, że jest to kwestia najbliższych tygodni. Wszystko na to wskazuje. Można powiedzieć, że udało się, bo kiedy budowa się rozpocznie będzie można powiedzieć, że klamka zapadła i ten Kanał powstanie, i że problem, z którym Elbląg żyje od wielu dziesięcioleci, będzie rozwiązany. Elbląg powinien być portem uzupełniającym wobec portu gdańskiego i gdyńskiego, ale portem znaczącym i to z całą pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu. To jest główny cel
 
-zaznaczył Jarosław Kaczyński.
 
Jakie są inne cele? - Polska przez wiele lat żyła w sytuacji państwa niesuwerennego. Dzisiaj poprzez przekopanie Kanału pokazujemy ostatecznie, że także na tych ziemiach mamy pełną suwerenność, bo wiadomo kto kiedyś nie chciał się na to godzić – mówił Jarosław Kaczyński. - W ten sposób będziemy po prostu mogli robić to, co jest potrzebne Polsce, temu regionowi i nikt nie będzie w stanie nam w tym przeszkodzić. To bardzo ważne dla takiego ostatecznego odrzucenia pozostałości tego, co było sytuacją z punktu widzenia dużego europejskiego narodu całkowicie nie do przyjęcia, sytuacją, która trwała przez kilka dziesięcioleci.
 
Głos podczas dzisiejszej uroczystości zabrał również poseł PiS Jerzy Wilk. - To jest bardzo ważny dzień dla Elbląga i dla wszystkich gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. Czekaliśmy na to wiele lat. Pan premier Jarosław Kaczyński w 2006 r. podczas wyborów samorządowych podjął decyzję o budowie tego Kanału. Dzisiaj jest ten dzień, kiedy te prace się rozpoczynają. Wreszcie będziemy mieli dostęp do morza i do wszystkich portów położonych nad Morzem Bałtyckim – mówił. - Dzięki temu jest szansa na rozwój i portu w Elblągu, ale także wszystkich portów położonych nad Zalewem Wiślanym.
 
Rozpoczęcia inwestycji nie mogli się doczekać m. in. mieszkańcy Gminy Sztutowo. - Dla Gminy Sztutowo, dla Mierzei Wiślanej, całego basenu Zalewu Wiślanego to jest moment epokowy, na który czekaliśmy od kilkuset lat, bo plany Przekopu Mierzei Wiślanej zaczynają się w okolicach XII wieku – mówił Wójt Gminy Sztutowo Jakub Farinade. - To jest ten moment, w którym ten symboliczny Nowy Świat z tej deklaracji staje się ciałem, czyli wchodzimy w okres realizacji. Dla mnie jest to epokowe wydarzenie. Za kilka lat wszystko tu się zmieni.
 
Na jakie zmiany liczy Wójt Gminy Sztutowo? - Zmiany nastąpią po pierwsze pod względem turystycznym. Piękny obiekt, pięknie zaprojektowany. Możliwość zwiedzania będzie generowała zwiększoną liczbę turystów, a to z kolei będzie generowało do budżetu Gminy, Skarby Państwa odpowiednie przychody. Mieszkańcy będą mogli się bogacić. Będzie powstawało bardziej dynamicznie zaplecze turystyczne – wymieniał Jakub Farinade. - Po drugie są korzyści transportowe związane z żeglugą śródlądową.
 
W uroczystości nie wziął udział Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
 
Jestem zwolennikiem Przekopu. Co to za port, do którego nie można wpłynąć. To musi być na normalnych zasadach. (…) Nie zostałem zaproszony na dzisiejsze spotkanie, więc trudno, żebym gdzieś jechał bez zaproszenia. Fajerwerków już było wiele. Tam stoi pomnik łopaty od iluś lat. Na dzisiaj nie słyszałem, żeby był znany wykonawca. Najpierw musi się odbyć przetarg. Dopiero, jak jest wbicie łopaty po wyborze wykonawcy to wiem, że robota rusza. Dzisiaj uważam, że jest to przedwczesna akcja, bo też już mam na Szpital przyznane pieniądze, ale nie mam wykonawcy, więc nie robię fajerwerków
 
– stwierdził Witold Wróblewski.

 

  

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Galeria / Wizyta Kaczyńskiego na Mierzei. Wkopanie słupka wytyczającego przebieg kanału na Mierzei ( zdjęć 104 )
Dodano: 2018-10-16 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ !!!!!
  Wtorek, 16.10

  Pisowska propaganda Żenada

 2. 2
  +39
  ~ 100% elblążanin
  Wtorek, 16.10

  Patrzę i nie wierzę..... kabaret. Do 3 listopada zaplanowane są konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji, nie ma jeszcze uzgodnień środowiskowych, nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, nie ma rozpisanych przetargów, nie ma wykonawcy inwestycji.... a tu Panowie zaczynają kopać ! Czy Państwo też tak macie ? Ja tego nie rozumiem. Pozdrawiam.

 3. 3
  +30
  ~ Mały
  Wtorek, 16.10

  Bez zezwolenia Gdzie prokuratura Jak można tak ludzi oszukiwać. Błazenada

 4. 4
  +26
  ~ Jerzy W
  Wtorek, 16.10

  To kiedy urząd marszałkowski w Elblągu?

 5. 5
  +29
  ~ suwerę
  Wtorek, 16.10

  "Miś 2.Zemsta prezesa" był kręcony? Kurła, ta ekipa to kabareciarze.

 6. 6
  +15
  ~ kazik
  Wtorek, 16.10

  Pan na zdjęciu 5 stoi i nie reaguje!!! Powinien chyba odpowiadać za niedopełnienie obowiązków służbowych Art. 63. Przewóz osób Dz.U.2017.0.1260 t.j. - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym

 7. 7
  +26
  ~ :(
  Wtorek, 16.10

  co za dno...

 8. 8
  +25
  ~ H .. z grzybnią
  Wtorek, 16.10

  Na fotce 4 Teresa Wilk pierwszy dzień w pracy (zero ruchu i myślenia) po 3 latach pobierania pensji. Psowska moralność w całej krasie.

 9. 9
  +24
  ~ Adam
  Wtorek, 16.10

  Prezes przypomniał sobie zabawy łopatką w piasku. Widać że miał frajdę.

 10. 10
  +17
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 16.10

  Jak ta trójka w takim tempie będzie kopać, to przekop mierzei będzie trwał kilka tygodni .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8122692108154