Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek podczas Konferencji Elbląg Public Health AMiSNS

20.04.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek podczas Konferencji Elbląg Public Health AMiSNS
Fot. Paweł Friedrich

Za nami I Konferencja Elbląg Public Health zorganizowana przez Akademię Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Udział w niej wzięli m.in. Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, a także parlamentarzyści Leonard Krasulski (PiS) oraz Elżbieta Gelert (PO). - Ta uczelnia wykonała świetną pracę na rzecz systemu opieki zdrowotnej – mówił Adam Niedzielski.




Dzisiejsza (20.04.) konferencja miała na celu przeprowadzenie dyskusji z udziałem ekspertów z obszarów zarządzania opieką zdrowotną oraz edukacji medycznej. - Dotychczas dyplom uczelni uzyskało 15 tys. 311 absolwentów, w tym na kierunkach medycznych ponad 5,5 tys. Uczelnia dysponuje dobrze rozbudowaną i nowoczesną bazą dydaktyczną, która pozwala na jednoczasowe kształcenie 2 300 studentów. Sercem kształcenia medycznego uczelni jest jedno wieloprofilowe centrum dydaktyki i symulacji medycznej, które zostało oddane do użytku w październiku 2019 r. - mówiła Rektor AMiSNS dr Magdalena Dubiella-Polakowska.


 

1 października 2022 powitaliśmy pierwszych studentów kierunku lekarskiego. Obecnie na tym kierunku kształci się 58 studentów

 

– mówiła Magdalena Dubiella-Polakowska.



O planach inwestycyjnych, jakie władze uczelni mają na najbliższe 5 lat opowiedziała Prorektor ds. studenckich i kształcenia medycznego dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz. - Wykorzystując tereny, które są własnością uczelni zaprojektowaliśmy plan przestrzenny zabudowy. Planujemy wybudowanie domu studenckiego, który byłby odpowiedzią na potrzeby naszych studentów - opowiadała.
 

 

Naszym oczkiem w głowie jest stworzenie Centrum Wsparcia Badań Medycznych, które służyłoby naszym potrzebom. To z nim wiążemy największą nadzieję mając na myśli rozwój naukowy, współpracę międzynarodową. Myślimy, że Centrum będzie machiną zamachową, która posłuży licznym publikacjom

 

– dodała Beata Januszko-Giergielewicz.



To jednak nie koniec planowanych inwestycji. - Na obrzeżach działki planujemy realizację najważniejszego elementu – prosektorium – zaznaczyła prorektor. - Mniej więcej za 5 lat zaprosimy na spotkanie, aby pochwalić się tym wszystkim już nie wirtualnie, a na żywo.

Minister Edukacji i Nauki zadeklarował, że pomoże elbląskiej uczelni w realizacji tych zadań. - Te marzenia będziemy realizować – mówił. - Oczywiście wszystko zależy od tego, jak potoczy się wojna na Ukrainie, ale mamy w planie stworzenie specjalnego programu wsparcia dla tych uczelni, które podjęły się bardzo trudnego i kosztownego zadania jakim jest kształcenie kadr lekarskich.


 

 

Wyłożenie środków finansowych na takie inwestycje jak prosektorium to jest ogromne zadanie, któremu trudno jest sprostać. Najpierw Państwo pozwoliło w ostatnich latach na uruchamianie kierunków lekarskich poza uczelniami medycznymi, a następnie rozszczelniło ten system jeszcze bardziej i pozwoliło na uruchamianie tych kierunków lekarskich w innych ośrodkach, w tym w Elblągu. Elbląg na to czekał przez wiele, wiele lat. Skoro Państwo powiedziało już A, to teraz musi powiedzieć B. Musi postarać się wspomóc uczelnie, żeby inwestycje konieczne, do tego, aby kadra lekarska była kształcona na wysokim poziomie, mogły być zrealizowane. Pewne decyzje będą zapadały już w przyszłym tygodniu

 

– zapowiedział Przemysław Czarnek.



Minister Zdrowia Adam Niedzielski również skierował ogromne podziękowania do władz uczelni za „podjęcie wyzwania kształcenia na kierunkach medycznych”. - Nie ma sensu przekonywać, jak bardzo to jest konieczne, jak bardzo potrzeby społeczne związane z opieką zdrowotną są palące – stwierdził. - Chciałbym pogratulować i dobrej inwestycji i systematycznego planu rozwoju (…) Widać konsekwencję, pomysł, logikę działania. Moim zdaniem to jest też argumentem za tym, że to, co dzieje się w Elblągu ma trwałe podwaliny, jest realizowane zgodnie ze strategicznym podejściem. To jest po prostu dobry plan. Serdeczne gratulacje.



Minister Zdrowia zaznaczył także, jak ważne jest zorganizowanie konferencji dotyczącej zdrowia publicznego. - Razem z panem Ministrem Czarnkiem chcieliśmy wesprzeć tę konferencję. To jest uczelnia, która wykonała bardzo dużą pracę. Budowała systematycznie kierunki pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapię. W końcu zwieńczeniem tego procesu pracy był powołany w ostatnim roku akademickim kierunek lekarski – mówił.


 

Ten proces rozbudowy to jednocześnie odpowiedź na zapotrzebowanie kadry realizowane w Elblągu, w byłym mieście wojewódzkim, które też ma prawo do kształcenia dobrych specjalistów, a infrastruktura, która znajduje się na tej uczelni to zapewnia. To, że dziś odbywa się ta konferencja powoduje, że uczelnia w Elblągu staje się miejscem dyskusji akademickiej. To pokazuje, że wykonywana jest świetna praca na rzecz systemu opieki zdrowotnej

 

– zauważył Adam Niedzielski.



A lista prelegentów konferencji była imponująca. Pierwszy panel dotyczył wyzwań systemu opieki zdrowotnej. Zastępca prezesa NFZ, Arkadiusz Kosowski omówił zmiany kontraktowania usług medycznych w 2023 r., dyrektor Centrum Rozwoju Badań Klinicznych Agnieszka Ryniec przybliżyła strategię edukacyjną w Agencji Badań Medycznych, prezeska Zarządu Instytutu Polityki Zdrowotnej, dr Iga Lipska omówiła Wdrożenie innowacyjnych technologii medycznych, a dr hab.n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, prof. uczelni i dr n. hum. Oliwia Kowalczyk Collegium Medicum UMK w Toruniu omówiły dynamiczne tendencje w zmianach metod kształcenia na kierunkach medycznych. Moderator: dr hab.n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, prof. uczelni, dr Maciej Bogusławski



Tematem drugiego panelu były kadry medyczne. Tu głos zabrał Dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia – Małgorzata Zadorożna, prof. AMiSNS - dr n. med. Jacek Perliński, Przewodnicząca Regionu Warmińsko Mazurskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy - dr Maria Dziąbowska, Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - Dorota Ronek i Przedstawiciel Naukowych Kół Medycznych AMiSNS, Dawid Pilewski.



Aktualny stan opieki zdrowotnej w Polsce i perspektywy jej rozwoju to zagadnienie trzeciego panelu, w którym udział wziął przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, a także przedstawiciele lekarzy, pielęgniarek, ratowników i innych zawodów medycznych.



Ostatnia, warsztatowa, część konferencji skierowana była do studentów. Najpierw Paweł Lewandowski - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz dr hab. Katarzyna Kolasa - Kierownik Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Zarządzania Opieką Zdrowotną skupili się na cyfryzacji. Następnie o telemedycynie opowiedział dr hab. Paweł Pławiak - Zastępca Dyrektora ds. Naukowych w Instytucie Łączności. Później zagadnienie etyki przybliżył dr n. hum. Marek Olejniczak, AMiSNS, a soft skills dr n. hum. Oliwia Kowalczyk z Collegium Medicum UMK w Toruniu.


Patronat nad konferencją objęły trzy Ministerstwa: Zdrowia, Edukacji i Nauki oraz Aktywów Państwowych.



Patronat medialny objął elbląski dziennik internetowy info.elblag.pl.

 


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%11.1 %88.9


Galeria / Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek podczas Konferencji Elbląg Public Health AMiSNS ( zdjęć 116 )
Dodano: 2023-04-21 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --13
    ~ WW
    Piątek, 21.04

    Super więcej takich spotkań

  2. 2
    --3
    ~ elbinger
    Piątek, 21.04

    Brawo dla uczelni za dążenie do rozwoju, za realizowanie ambitnych planów. Wielu ludziom w Polsce się nie podoba, że w Elblągu jest wydział lekarski, bo chcieliby zrobić z naszego miasta wiochę. Tym ważniejsze jest, że mamy w Elblągu ludzi z ambicjami i wyobraźnią, dzięki którym miasto się rozwija. Rządy i partie polityczne się rozpłyną, a Akademia zostanie.

  3. 3
    --18
    ~ Uczestniczka
    Piątek, 21.04

    Świetna konferencja . Ciekawe wykłady. Gratuluję organizatorom

  4. 4
    +1
    ~ taka prawda
    Sobota, 22.04

    Może ludzie zapomną do czasu wyborów.Druga sprawa to przykro mi szanowna redakcjo, że o prawdzie to można pomarzyć.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.49156498909