Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

"Ryba psuje się od Głowy". Studenci AMiSNS przybliżyli zawód psychologa

26.03.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Ryba psuje się od Głowy". Studenci AMiSNS przybliżyli zawód psychologa
Fot. Paweł Friedrich

Od czterech lat Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu kształci przyszłych psychologów. Studenci tego kierunku założyli niedawno Koło Naukowe „Ryba psuje się od Głowy” i wczoraj (25 marca) zorganizowali pierwszą konferencję naukową „Człowiek w zdrowiu psychicznym – poznać i zrozumieć”. Temat zaciekawił aż 200 osób.
Konferencję rozpoczęła rektor AMiSNS dr Magdalena Dubiella- Polakowska, która wyróżniła studenta IV roku kierunku psychologia. Ireneusz Kalita otrzymał Nagrodę Rektora za wyjątkową postawę i umiejętności zawodowe, którymi wykazał się podczas odbywania praktyk zawodowych w Hospicjum Elbląskim im. dr Aleksandry Gabrysiak.


 

Jestem bardzo dumny, że zostałem tak doceniony. Nie spodziewałem się tego. Nie czuję, żebym się czymkolwiek wyróżnił. Będąc na praktykach w Hospicjum to nie ja miałem się wyróżniać tylko pacjenci. To oni byli najważniejsi. To, co robiłem wychodziło naturalnie, więc tym bardziej byłem zaskoczony, że otrzymałem tak duże wyróżnienie

 

– przyznał Ireneusz Kalita.Podczas konferencji, członkowie Koła „Ryba psuje się od Głowy”, Katarzyna Dośla-Szcześniak i Patryk Kalwas omówili kognitywny aspekt empatii w rozumieniu i spojrzeniu na osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Następnie lekarz specjalista psychiatra Anna Ananicz przedstawiła problemy dzieci i młodzieży we współczesnym świecie.


Kształtowanie się tożsamości i identyfikacji płci na przestrzeni życia zaprezentowała seksuolog mgr Anna Wawryszuk, a rolę stresu w chorobach nowotworowych oraz nowe szanse leczenia w onkologii – dr Ryszard Makarowski, prof. AMiSNS.Uczestnicy konferencji mieli także szansę dowiedzieć się o roli psychologa w opiece paliatywnej (to niełatwe zagadnienie poruszył psycholog mgr Bartosz Stanny), idei asystentów zdrowienia w Polsce (omówiła na podstawie własnych doświadczeń przyszła asystent zdrowia Monika Zawistowska) oraz specyfice pracy psychologa w systemie norweskim (przybliżyła psycholog kliniczny mgr Angelika Pamfil).Opiekunka koła, a zarazem kierownik kierunku psychologia, dr Anna Skuzińska nie kryła uznania dla studentów, którzy podjęli się organizacji tego wydarzenia. - To jest konferencja zorganizowana w całości przez naszych studentów. Założyli oni koło naukowe zaledwie 4 miesiące temu, a już mają takie osiągnięcie – mówiła. - To ich wielkie dzieło i należą im się za to wielkie brawa. Cieszymy się, że mają wiele ciekawych pomysłów.
 

 

Ta konferencja przybliżyła zawód psychologa każdemu, kto wziął w niej udział. Pokazano potrzebę mówienia o takich tematach jak zdrowie psychiczne i własny rozwój. Po ukończeniu studiów psycholog powinien się nadal kształcić, aby zostać specjalistą. Za rok będziemy mieć pierwszych magistrów psychologii, co nas bardzo cieszy

 

– podkreśliła dr Anna Skuzińska.
Wśród uczestników konferencji był m.in. wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski. - To bardzo potrzebna konferencja. Widać po frekwencji, że studenci odnieśli sukces – przyznał.


 

Żyjemy w bardzo trudnym, popandemicznym okresie. Pandemia zostawiła w naszej psychice bardzo duży ślad. Trwa wojna na Ukrainie, co też nie pozostaje dla nas obojętne. Świat się zmienia. Pędzi do przodu bardzo szybko. Potrzebujemy ludzi, którzy pomogą nam przepracować te wszystkie rzeczy

 

– mówił Piotr Opaczewski.Wicewojewoda podkreślił, że ważne jest, by stawiać na jakość edukacji. - W dzisiejszych czasach mamy wysyp pseudo terapeutów. Bardzo dobrze, że Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu wyszła temu naprzeciw i zdecydowała się kształcić również na kierunku psychologia. Ten zawód jest bardzo potrzebny. Dziękuję wszystkim studentom, którzy zdecydowali się studiować ten kierunek i władzom uczelni, które podjęły trud, by kształcić w tym kierunku. 

Nie ma takiego miejsca w regionie, gdzie można studiować psychologię. Akademia dała mi szansę rozwoju i sprostała wszelkim moim oczekiwaniom. Mam nadzieję, że i ja sprostam jej oczekiwaniom. Każdego, kto chciałby się rozwijać nie tylko w kierunku psychologii, bo mam kolegów i koleżanki na innych kierunkach, i oni też bardzo sobie chwalą studiowanie tu, polecam i zachęcam do studiowania na tej uczelni

 

- zaznaczył Ireneusz Kalita.

 

 

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / I Konferencja Koła Ryba psuje się od Głowy AMiSNS ( zdjęć 45 )
Dodano: 2023-03-26 | Fot Paweł Friedrich

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.12938785552979