Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Jakie zdaniem uczniów SP 9 są najważniejsze prawa dziecka? "Mam prawo do nauki i wypoczynku"

21.11.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jakie zdaniem uczniów SP 9 są najważniejsze prawa dziecka? "Mam prawo do nauki i wypoczynku"
Fot. Ryszard Biel

Redakcja info.elblag.pl współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 9 im. Józefa Piłsudskiego. Na łamach naszego dziennika publikujemy materiały, w których uczniowie oraz pracownicy SP 9 wypowiadają się na różne tematy. Wczoraj, 20 listopada, był Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Jakie, zdaniem uczniów klasy IV b, są najważniejsze prawa dziecka?


Wiktor:

Cieszę się, że jestem dzieckiem, bo mam prawo do nauki i wypoczynku. Jeśli zdobędę wiedzę, to  zacznę w przyszłości pracować na przykład jako mechanik. Wypoczynek jest bardzo ważny, bo nauka  bywa dla dzieci męcząca.

 

 


Maks:

Bardzo dobrze, że dzieci mają swoje prawa. Dwa z nich uważam za najważniejsze -prawo do rozwoju  i wypoczynku. Najczęściej wypoczywam leżąc na kanapie. Staram się regenerować siły  codziennie, bo wtedy mam więcej chęci  do nauki, która jest jakby moją pracą.

 

 

Szymon:

Na pewno mam prawo do godnych warunków życia i do opieki zdrowotnej. Dzięki temu jestem zdrowy, a kiedy zachoruję, to mama prowadzi mnie do lekarza. Gdyby dzieci nie miały żadnych praw, to nikt by ich nie szanował. Ale dzieci muszą mieć także obowiązki, bo inaczej całe dnie spędzałyby przed komputerem.

 

 

 

Alan:

Mam to szczęście, że jestem dzieckiem i mam swoje prawa, na przykład do wypoczynku, bo mogę spać, ile chcę. Mogę się bawić. Uwielbiam budować twierdze z klocków lego. Poza tym mam prawo do wyrażania własnych poglądów, dlatego  powiem, że chciałbym, aby  dzieci nie musiały pytać rodziców o zgodę na wyjście na dwór.

 

 

 

Krystian:

Najlepszym prawem jest, moim zdaniem, prawo do nauki. Bardzo lubię technikę oraz język polski. Jeśli dorośli nie przestrzegają prawa dziecka do odpoczynku, to dostaje ono jedynki i może nie zdać do następnej klasy.

 

 

Konrad:

W Polsce są przestrzegane prawa  dzieci. Dzieci mają prawo dostępu do rozrywki, na przykład mogą grać  różnego rodzaju gry. Mają też prawo do informacji, czyli powinny wiedzieć, czy gry, w jakie grają, są dla nich odpowiednie. Nie chciałbym być dorosłym i pracować, bo musiałbym wcześnie wstawać, a to naruszałoby moje prawo do wypoczynku.

 

 

Kryspin:

Dzieci mają prawo do nauki, ale nie zawsze z niego w pełni korzystają. Wolą więcej wypoczywać i grać albo oglądać filmiki. Dobrze byłoby, gdyby powstało prawo do grania w szkole. Na każdej lekcji uczniowie zamiast pisać, korzystaliby z komputerów albo tabletów.

 

 

Jan:

Mam prawo do wychowania w rodzinie, spędzania czasu z rodzicami, a także prawo do rozwoju, na przykład mogę uprawiać sport. Trenuję piłkę ręczną. Na pewno gdyby na świecie zabrakło dzieci, rodzice nudziliby się.

 

 

Grzegorz:  

Jako dziecko mam prawo do ochrony przed złym traktowaniem. Nikt nie może mnie bić, wyśmiewać się , poniżać. W szkole mogę się uczyć, zdobywać  wiedzę z przedmiotów, które najbardziej lubię, czyli techniki oraz wychowania fizycznego. Świat dorosłych jest gorszy, bo dorośli mają same obowiązki.

 

 

Magdalena Stankiewicz

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Monika
  Czwartek, 21.11

  Bardzo mądre wypowiedzi. Szkoda, że redaktorzy pomylili imiona do zdjęć, jedynie 3 pierwsze się zgadzają.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.