Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

"Jest to czas, w którym szczególnie rozmyślam o przemijaniu". Wszystkich Świętych oczami pracowników SP 9

01.11.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Jest to czas, w którym szczególnie rozmyślam o przemijaniu". Wszystkich Świętych oczami pracowników SP 9
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA
Redakcja info.elblag.pl rozpoczyna współpracę ze Szkołą Podstawową nr 9 im. Józefa Piłsudskiego. Na łamach naszego dziennika będziemy publikować materiały, w których uczniowie oraz pracownicy SP 9 będą wypowiadać się na różne tematy. Dziś pracownicy szkoły opowiedzą, co dla nich oznacza Wszystkich Świętych.


Grzegorz Amulewicz - nauczyciel matematyki
 
1 listopada to dzień, w którym w szczególny sposób pamiętam o zmarłych, którzy są dla mnie ważni. Przede wszystkim odwiedzam miejsca ich pochówku i zapalam świeczki z przekonaniem, że warto to robić. To zdecydowanie jest dla mnie dzień zadumy.

 

 

Anna Snopek - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
 
To jest jedyny dzień w roku, kiedy wszyscy pamiętają o tych, których już nie ma. Staram się przez cały rok odwiedzać groby. Nasi bliscy pochowani są w rożnych częściach województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Te, które znajdują się w woj. pomorskim odwiedzamy tydzień wcześniej, a 1 listopada jesteśmy w Elblągu i Sztutowie. Ważne jest, by uświadamiać dzieciom jak ważna jest pamięć o bliskich, których nie ma z nami.

 



Anna Barna-Kuczawska, kierownik świetlicy
 

Wszystkich Świętych to dzięń pamięci o naszych bliskich, którzy odeszli. To czas na wspomnienia. Bardzo ważne jest, aby mówić dzieciom z czym wiąże się ten dzień. Kiedy chodzimy na grób mojej babci opowiadam mojemu synowi o tym, jaka to była wspaniała osoba. On jej nie znał, więc mogę mu powiedzieć, jak ważną osobą była w moim życiu.

 


Małgorzata Kondrat-Ekes, bibliotekarka
 
To bardzo ważne święto. Wspominamy naszych przodków, którzy tworzą naszą historię. Uczymy dzieci budować drzewo genealogiczne. Wspominamy co nasi bliscy wnieśli do naszego życia, czego się od nich nauczyliśmy, co odziedziczyliśmy. Ważne jest przekazywanie tych tradycji.
 



Magdalena Stankiewicz - nauczycielka języka polskiego

Jest to czas, w którym szczególnie rozmyślam o przemijaniu. Strata najbliższej osoby uświadomiła mi, że życie jest bardzo nieprzewidywalne i krótkie, dlatego warto się cieszyć miłymi chwilami. 1 listopada zapalając znicze, zawsze przypominam sobie najlepsze chwile, jakie były mi dane spędzić z osobami, których już przy mnie nie ma.

 

 


Danuta Frydrychowicz - nauczycielka religii 

To jest bardzo uroczysty dzień. W tym dniu wspominamy wszystkich, którzy tutaj na ziemi cieszyli się dobrym życiem, zgodnym z zasadami Pana Jezusa. Kościół zauważył to i nagrodził ich chwałą nieba. Jednocześnie 1 listopada jest dniem radości w kościele katolickim. Przychodzimy wtedy do kościoła i radujemy się z tymi, którzy są w niebie. Po obiedzie przychodzimy na groby i odwiedzamy naszych bliskich prosząc, by dołączyli do chwały nieba.

 



Karolina Świętoń - nauczycielka języka polskiego 


1 listopada obchodzę w bardzo tradycyjny sposób. Jest to dla mnie bardzo ważne święto. Jest okazją do wspomnienia osób, które odeszły i spotkań z rodziną. Wszyscy tego dnia mamy wolne i dzięki temu możemy się spotkać. Bardzo ważne jest, by przekazywać te tradycje dzieciom, choć w dzisiejszym świecie o to trudno. Uważam, że powinniśmy dbać o wszystkie polskie tradycje, by dzieci wiedziały skąd są i umiały budować swoją tożsamość.

 

 

Dorota Śniadała - Zastawna - nauczycielka wychowania fizycznego
 

To smutny dzień, ale skłaniający do refleksji. 1 listopada to czas zadumy i wspomnień o tych, którzy już odeszli. Wcześniej dbamy o czystość na grobach, a 1 listopada zawsze chodzimy na cmentarz. Potem spotykamy się, by powspominać miłe chwile, oglądamy zdjęcia. Uważam, że należy przekazywać dzieciom tradycje związane z 1 listopada, by i one, jak dorosną przekazywały je swoim dzieciom. Jak my odejdziemy może i o nas czasem wspomną.

 

 

Grzegorz Czapla - nauczyciel wychowania fizycznego


To przede wszystkim rodzinne święto. To taki dzień, w którym rodzina spotyka się w całości. Gonitwa za pracą sprawia, że czasem długo się nie widzimy. 1 listopada to dzień, w którym mamy czas na to, żeby się zatrzymać i pomyśleć o innych. To czas zadumy i wspomnień. To ważne, by rodzice przekazywali dzieciom to, jak ważne jest to święto.

 

 

Małgorzata Zamojska - nauczycielka biologii i przyrody
 

Mimo, że jest to smutne i refleksyjne święto, to od dzieciństwa bardzo je lubię. Magia tego święta powoduje, że spotykamy się ze swoją rodziną, najbliższymi. Choć jest nam przykro i smutno, że nie ma wśród nas tych bliskich, którzy odeszli, to mamy okazję do tego, żeby ich powspominać. Ze swoich dziecięcych lat pamiętam, że zawsze po odwiedzeniu grobów całą rodziną chodziliśmy do domu, by wspólnie spędzić czas i powspominać. Dzięki temu mimo smutku towarzyszą mi przy tym dniu pozytywne emocje. Na szczęście tych najbliższych mam obok siebie i odwiedzamy groby dalszej rodziny.

 









 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Uczeń
    Piątek, 01.11

    Widać po twarzach sami geniusze ciekawe czy tak myślą czy zrobili to dla reklamy skoro tacy katolicy to dlaczego strajkują kosztem dzieci masakra

  2. 2
    +11
    ~ Ali Al Ahmadi
    Piątek, 01.11

    Elektorat Wróblewskiego w akcji - podstarzali nauczyciele z mottem "byle było tak jak było" i byle nie zwolnili ze stabilnej budżetowej roboty.

  3. 3
    +10
    ~ anonim
    Sobota, 02.11

    Uczeń-komentarz godny paszkwila.Szkoda komentować.Znam te osoby osobiście i są to bardzo oddane i wspaniałe postacie.Pozdrawiam bardzo serdecznie grono pedagogiczne.

  4. 4
    +5
    ~ Stop
    Sobota, 02.11

    Apeluję do nauczycieli, żebyście nie pokazywali swoich twarzy i danych osobowych. Nie zgadzajcie się na publikacje. Poziom hejtu, pogardy, roszczeń, niezrozumienia waszej pracy oraz zwykłe chamstwo (sic!) w Elblągu i wielu miastach poraża! O kulturze wypowiedzi komentujących nie wspomnę. Od dawna wiadomo, że to jak traktujesz innych mówi o tobie, ale zarówno portel, jak i info niewiele robią, by powstrzymać agresję. To się nie opłaca. Liczy się kliknięcie w artykuł.

  5. 5
    --7
    ~ Uczeń
    Sobota, 02.11

    Komentarz sama prawda afisxuja się przed fotografem wielcy katolicy a jak strajkowali kosztem dzieci to gdzie mieli rozmyślania wielcy katolicy prz4d kamerami szok masakra prawdziwy katolik nie robi nic kosztem dzieci obłuda i fausz.przed kamerami wstyd

  6. 6
    0
    ~ sąsiad
    Niedziela, 03.11

    i pewna pani kierownik na zdjęciu, która tak sie wydziera na dzieci,że całe Wybickiego słyszy.

  7. 7
    +2
    ~ Kk
    Niedziela, 03.11

    To prawda pani kierownik nie powinna pracować z dziećmi bo się do tego nie nadaje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97846007347107