Sobota, 28.01.2023, Imieniny: Walery, Radomir, Karol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

Czym dla uczniów SP 9 jest niepodległość? "Cieszę się, że jestem Polakiem"

11.11.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czym dla uczniów SP 9 jest niepodległość? "Cieszę się, że jestem Polakiem"
Fot. Ryszard Biel

Redakcja info.elblag.pl rozpoczęła współpracę  ze Szkołą Podstawową nr 9 im. Józefa Piłsudskiego. Na łamach naszego dziennika będziemy publikować materiały, w których uczniowie oraz pracownicy SP 9 będą wypowiadać się na różne tematy. Dziś uczniowie klasy VI a opowiedzą z czym kojarzy im się niepodległość?


KRZYSZTOF:

Niepodległość kojarzy mi się z wolnością. Z tym, że każdy może decydować o tym, gdzie mieszka. Dla Polaka zawsze była i będzie ważna ojczyzna.

 

 

KACPER:

Moim zdaniem niepodległość to możliwość mówienia dziś w ojczystym języku, głosowania, spędzania czasu z rodziną. Kiedy Polska była pod zaborami, nie mieliśmy żadnych praw, musieliśmy się podporządkować innym krajom.

 FILIP:

Dzięki odzyskaniu przez Polskę niepodległości możemy godnie żyć. Wcześniej nie mogliśmy mieć własnego zdania. 11 listopada wiesza się flagę-symbol Polski, aby każdy pamiętał, skąd pochodzi.

 

 

BLANKA:

Dzięki wydarzeniom z dnia 11 listopada Polacy odzyskali upragnioną wolność. Ojczyzna, zdrowie i rodzina to wartości, które są ponadczasowe.

 

 

ALEKSANDRA:

Moim zdaniem Polacy byli dumni z tego, że ich kraj odzyskał niepodległość. Wszystkim, którzy walczyli o niepodległy kraj należy się hołd. Rodacy w czasach niewoli byli zmuszeni do mówienia w innym języku, nie mogli obchodzić świąt. To było dla nich straszne przeżycie.

 

 

KORNELIA:

Kiedy słyszę hasło: Dzień  Niepodległości od razu widzę flagę, ponieważ jest to symbol narodowy., bardzo ważny, ponieważ Polacy bardzo długo walczyli o to, by odzyskać wolność oraz niezależność. Na  co dzień mam do czynienia z symbolami polskości, na przykład podczas akademii śpiewam hymn, na międzynarodowych turniejach tańca towarzyskiego wywieszona jest biało-czerwona  flaga.

 

 

KINGA:

Święto Niepodległości jest bardzo ważnym dniem, bo przypomina, Polakom, że udało się nam odzyskać własne państwo. Symbolem narodowym, z którym najbardziej kojarzy mi się to święto jest flaga, wieszana przez mieszkańców, np. na balkonach. Mój dziadek bardzo interesuje się historią i lubi oglądać programy poświęcone ważnym dla kraju wydarzeniom najczęściej na TVP1 oraz TVP historia.

 

 

BARTOSZ: 

Dla Polaków jest to bardzo ważne  święto, dlatego wywieszają flagi, chodzą na cmentarze ofiar wojennych. Symbolem Polskości i wolności kraju jest godło, które znajduje się w każdej klasie.

 

 

ANTONI:

Niepodległość kojarzy mi się z wolnością oraz tym, że Polacy nie muszą słuchać się nikogo, sami rządzą i decydują. Cieszę się, że jestem Polakiem, rozpiera mnie duma, że rodacy walczyli o niepodległość, bo dzięki temu mogę dziś mówić w języku polskim.

 

 

BARTOSZ W.:

Niepodległość oznacza dla nas życie w wolnym kraju. Możemy swobodnie się poruszać, nikt naszej ojczyźnie nie zagraża. 11 listopada jest dniem wolnym, żeby Polacy mogli cieszyć się ze swojego święta. Mam w domu flagę, którą mój tata wiesza na balkonie z okazji  tego święta.

 


 

 

 

Magdalena Stankiewicz

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Joluś
  Poniedziałek, 11.11

  Jest nadzieja, że "Jeszcze Polska nie zginęła".

 2. 2
  0
  ~ lekcja 1
  Poniedziałek, 11.11

  Kiedy rząd polski robił wszystko według wskazówek z Moskwy była to podległość kiedy robi wszystko wg wskazówek z Waszyngtonu Berlina Paryża i Londynu jest to niepodległość. Proszę zwrócić uwagę na wielość ośrodków decyzyjnych polskiej władzy to typowy przykład pluralizmu i suwerenności Polski ;D

 3. 3
  0
  ~ profesor
  Poniedziałek, 11.11

  Kiedy rząd polski robił wszystko według wskazówek z Moskwy była to podległość kiedy robi wszystko wg wskazówek z Waszyngtonu Berlina Paryża i Londynu jest to niepodległość. Proszę zwrócić uwagę na wielość ośrodków decyzyjnych polskiej władzy to typowy przykład pluralizmu i suwerenności Polski ;D

 4. 4
  0
  ~ z kraju
  Poniedziałek, 11.11

  Na giełdzie nazwisk senatorów rzekomo "do przejęcia" przez PiS pojawiły się kolejne dwa. Wirtualna Polska ustaliła, że chodzi o Aleksandra Pocieja i Jerzego Wcisłę.

 5. 5
  +2
  ~ hd
  Poniedziałek, 11.11

  No,po tej waszej "współpracy",to za dwa lata dzieciaki wolność będą widzieć w tęczy i dekarbonizacji.Odpuśćcie sobie.Szkoda młodzieży.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0980288982391