Piątek, 29.05.2020, Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

"Nauczyciele nie zostaną bez pomocy". Elbląski samorząd zapłaci im za czas strajku?

12.04.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Nauczyciele nie zostaną bez pomocy". Elbląski samorząd zapłaci im za czas strajku?
Fot. Ryszard Biel

Nauczycielom nie należy się wynagrodzenie za czas strajku, informację tę potwierdziła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli”, wpadł na pomysł jak zrekompensować protestującym stratę i wczoraj (11 kwietnia) rozpoczął zbiórkę pieniędzy. Wsparcie zapowiedziało również wiele samorządów. Co na to prezydent Elbląga?

Strajk w polskich szkołach rozpoczął się w poniedziałek (8 kwietnia). Trwa już czwarty dzień i nic nie wskazuje na to, aby miał się szybko zakończyć. Jak wynika z danych ZNP, swoje obowiązki na ten czas zawiesiło ok. 600 tys. nauczycieli. W tej liczbie jest również ponad 2 tysiące elbląskich nauczycieli, w naszym mieście strajk objął wszystkie placówki, z wyjątkiem dwóch przedszkoli.

W wtorek, 9 kwietnia, Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Krakowie wydała komunikat, w którym przypomina, że zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajkującym nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za dni strajku, poinformowała Wirtualna Polska. Podczas konferencji prasowej w środę (10 kwietnia) minister Zalewska potwierdziła tę informację.

Odwołuję dsię do opinii RIO, która jednoznacznie na ten temat się wypowiedziała. Mówię to z dużą przykrością, bo dotyczy to nauczycieli, wynagrodzenie za czas strajku się po prostu nie należy

- powiedziała Anna Zalewska.

Słowa szefowej MEN spotkały się z oburzeniem strajkujących. Część samorządowców, m.in. prezydenci Warszawy, Wrocławia i Łodzi, poparła nauczycieli i zapowiada, że znajdzie pieniądze również na to, aby zapłacić im za dni strajku. Co na to prezydent Elbląga?

Pan prezydent kazał przekazać, że nauczyciele nie zostaną bez pomocy. Jest jednak problem prawny. Wszyscy o tym wiemy, ustawa zabrania wypłacania nauczycielom pieniędzy za czas strajku. Nasi prawnicy w tej chwili siedzą nad tym zagadnieniem. Obecnie nie jestem więc w stanie powiedzieć, jak to zrobimy. Czekamy na rozwiązania prawne, bo prezydent, jeśli nakazałby wypłatę tych pieniędzy, nie można wykluczyć tego, że skończyłoby się to najgorszym, czyli np. wyrokiem

- mówił Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga, pytany o sprawę przez radnych komisji oświaty.

Wiceprezydent dodał, że jednym z rozwiązań, może być danie nauczycielom zajęć dodatkowych, które wyrównają im stratę.

Na pomysł, jak zrekompensować nauczycielom udział w strajku, wpadł Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli”. Dziś (11 kwietnia) uruchomiono specjalny rachunek bankowy, na który będzie można dokonywać wpłat na „Fundusz strajkowy” ZNP na rzecz wszystkich protestujących pracowników oświaty.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (50)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Stefcia
  Piątek, 12.04

  Na zwolnienia niech idą to chociaż 80% będą mieli zapłacone albo do psychiatry po zwolnienie to 100% będzie . A załamanie nerwowe w tym przypadku jak najbardziej występuje

 2. 2
  +37
  ~ Gość
  Piątek, 12.04

  I tak powinno być :) popieram jak normalny człowiek nie idzie do pracy też niema płacone więc moim zdaniem jest okey oni w końcu piją kawę i siedzą taki maja strajk.

 3. 3
  +28
  ~ kami
  Piątek, 12.04

  Może Pan prezydent najpierw zrobi porządek na swoim podwórku? dużo urzędników zarabia mniej niż większość nauczycieli.

 4. 4
  +31
  ~ fasfsaf
  Piątek, 12.04

  tak na zwolnienia, i zus niech zrobi im kontrolę. Cholera w ***ch się poprzewracało.

 5. 5
  +37
  ~ feliks zygmuntowicz
  Piątek, 12.04

  nie pracujesz, nie jesz.

 6. 6
  +19
  ~ iza
  Piątek, 12.04

  Ambasador marki, asystentka stomatologiczna, bosman - motorzysta żeglugi śródlądowej, brukarz/monter sieci gazowych, brukarz/pomocnik brukarza, cieśla, cieśla-murarz, dekarz-blacharz, doradca klienta, elektroenergetyk, elektromonter, elektryk, fryzjer, inspektor ochrony środowiska, intendent, kierowca betonomieszarki (gruszka), kierowca samochodu ciężarowego, kierowca samochodu dostawczego, konserwator nieruchomości, koordynator ds. pracy artystycznej i projektów, kucharz, magazynier, marynarz żeglugi śródlądowej, mechanik maszyn ogrodniczych, mechanik samochodowy, mistrz ds. konserwacji i zieleni, monter galanterii skórzanej, monter klimatyzacji, murarz-tynkarz, nauczyciel muzyki, nauczyciel przedmiotów stolarskich, nauczyciel przyrody, operator dźwigu samojednego, operator koparki, operator koparko-ładowarki, operator maszyn skrawających, operator minikoparki JCB, operator wózka widłowego, opiekun, osoba sprzątająca (dla osób niepełnosprawnych), pedagog, pedagog szkolny, pielęgniarka

 7. 7
  +40
  ~ Malgosia
  Piątek, 12.04

  To jest chore pieniadze zbieraja za co pytam ze ja musze tydzien urlopu swojego zmarnowac zeby z dzieckiem w domu siedziec. A nieroby w wakacje zdjecia na fejsie beda umieszczac ze swoich wycieczek zagranicznych ! Nic im sie nie należy za te dni !

 8. 8
  +37
  ~ stary nauczyciel
  Piątek, 12.04

  To ZNP nie ma funduszu strajkowego ze składek nauczycieli tylko zbiera zrzutę? Coś tu nie gra. Niech sprzedadzą coś z majątku. Mają przecież siedziby- sanatoria , szkoły prywatne- mają dochód inny. Na co idą składki nauczycieli odprowadzane co miesiąc?

 9. 9
  +32
  ~ adres strony
  Piątek, 12.04

  Hotele, sanatoria, domy wczasowe... Majątek ZNP robi spore wrażenie

 10. 10
  +34
  ~ Lllll
  Piątek, 12.04

  Nie popieram !!! Płaca powinna być uzależniona od włożonego wkładu i wyników. Inne zawody też trudne i mało płatne.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.