Wtorek, 25.06.2019, Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Egzamin gimnazjalny rozpoczął się we wszystkich elbląskich szkołach. Mimo strajku nauczycieli

10.04.2019, 11:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Egzamin gimnazjalny rozpoczął się we wszystkich elbląskich szkołach. Mimo strajku nauczycieli
Fot. Ryszard Biel

Trwa trzeci dzień strajku nauczycieli. To również pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego. Mimo obaw, w elbląskich szkołach rozpoczął się on bez zakłóceń. Młodzież nie ukrywała ulgi. - Cieszę się. Ta niepewność to był naprawdę duży stres - mówi Julia Bartosik, gimnazjalista z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu.


Trzydniowy egzamin gimnazjalny rozpoczął się w środę (10 kwietnia) w dziesięciu elbląskich szkołach, w których funkcjonują oddziały gimnazjalne. - Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami egzamin odbywa się we wszystkich szkołach, nie mamy sygnałów o zakłóceniach - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Dyrektorzy placówek przyznają, że nie było to łatwe zadanie. Ze względu na trwający właśnie strajk, w którym bierze udział, blisko 90 proc. wszystkich elbląskich nauczycieli najtrudniejszym zadaniem było zabezpieczenie składów komisji egzaminacyjnych. Dziś to się udało i jak przekonują dyrektorzy, w jutro i pojutrze sprawdzian również powinien przebiegać bez większych problemów.

Mamy największą ilość gimnazjalistów w Elblągu, więc to było karkołomne zadanie, ale się udało. W tym roku podpisaliśmy porozumienie, nie z jedną jak dotychczas, ale z wieloma szkołami, m.in. dzięki temu skompletowaliśmy składy komisji. Zależało nam na tym, żeby egzamin się odbył. Ze względu na naszych uczniów i ich rodziców, którzy okazują nam duże wsparcie, a także na samych nauczycieli

- mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor ZSO nr 2 w Elblągu.

Ten egzamin zapamiętamy na długo. To dla nas jednocześnie pierwszy, do tej pory w naszym liceum nie było klas gimnazjalnych i ostatni, a na dodatek z przygodami. W naszej szkole do egzaminu podeszło ponad 80 uczniów. Wszystko to było dopinane na gorąco, ale ostatecznie udało się

- dodaje Beata Orzech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Do egzaminu gimnazjalnego w Elblągu podeszło 889 osób. Sprawdzian potrwa trzy dni, do 12 kwietnia. Uczniowie w tym czasie napiszą testy z części: humanistycznej (język polski, historia, WOS), matematyczno-przyrodniczej (matematyka, biologii, chemii, fizyki i geografii), języka obcego.

Dzisiejszego egzaminu się nie boję. Mam większe obawy związane z jutrzejszym dniem. Myślę jednak, że jestem dobrze przygotowana. Chciała, aby dziś egzamin się rozpoczął. Trochę obawiałam się, czy ze względu na strajk nauczycieli, to się uda. Na szczęście udało się i nie musimy tego odkładać na później

- mówi Emilia Kowalska, gimnazjalistka, która rozpoczęła dziś egzamin.

Uczniowie obawiali się, że egzamin może przebiegać z problemami lub wcale się nie odbędzie i będą musieli podchodzić do niego w terminie dodatkowym, w czerwcu. Dziś nie ukrywają, że odetchnęli z ulgą.

To był naprawdę wielki stres. Teraz możemy skupić się tylko na egzaminie. Myślę, że jeśli nie popełnię jakiegoś głupiego błędu, będzie dobrze

- dodaje Julia Bartosik.

Tegoroczny egzamin gimnazjalny jest historyczny, nie tylko ze względu, na fakt, że odbywa się w trakcie ogólnopolskiego strajku nauczycieli. To również ostatni taki sprawdzian, ze względu na reformę edukacji i likwidację gimnazjów.

W przyszłym tygodniu do egzaminu podejdą uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Tegoroczny sprawdzian ósmoklasistów zaplanowano na 15 - 17 kwietnia.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Egzaminy gimnazjalne ( zdjęć 50 )
Dodano: 2019-04-10 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --13
  ~ Fuka
  Środa, 10.04

  O co chodzi z tym strajkiem? Nie rozumiem. Kto strajkuje, uczniowie? Pomóżcie mi.

 2. 2
  +4
  ~ Dodajmy
  Środa, 10.04

  Strajkuja ci co mają gdzieś ucznia,rodziców i podwyżki plac rządowe. Ciekawe że za P O i PSL nie ztrajkoeali nie krzyczeli. Jesteście zwykli gowniarze nie wykształceni ludzie. Pamiętajcie za wasze poczynania zostaniecie rozliczeni. Duży szacunek dla nauczycieli którzy pomagają w egzaminie. Strajkujących wuhonic z budynku państwowego bo szkoły są państwowe. Zero litości dla strajkujących. Wywalić i niech nigdy nie znajdą pracy w szkolnictwie chyba że do miotły.

 3. 3
  +8
  ~ fiki miki
  Środa, 10.04

  @Dodajmy ~ tylko straszyć umiesz? I ty człowieku kończyłeś szkołę państwową? To chyba powinieneś oddać pieniądze za które cię państwo "wykształciło"?

 4. 4
  +2
  ~ kolo
  Środa, 10.04

  A radny nauczyciel Tołwiński to do której szkoły został "wypożyczony" na egzamin?

 5. 5
  +5
  ~ brawowy
  Środa, 10.04

  Zapytajcie nauczyciele jakiegokolwiek pracownika, którejkolwiek firmy w Elblągu, czy w ciągu 5-8 lat otrzymał taką podwyżką, jaką wam dano i zaproponowano. Wstydźcie się. A dzisiejsze słowa pana Broniarza ??? " dzisiejsze egzaminy w żaden sposób nie zakłóciły naszego protestu" Co trzeba mieć w głowie, żeby takie rzeczy mówić. Dzieci na zakładników wzięliście? Postawa godna naśladowania.

 6. 6
  --12
  ~ heniek
  Środa, 10.04

  plujcie dzieci tak dalej, ciekawe, kto wam sprawdzi te wypociny

 7. 7
  --8
  ~ Nauczyciel
  Środa, 10.04

  Jestem nauczycielem. Pracuje 10 godzin tygodniowo plus zarabiam 200 zł na godzinę za korepetycje. Oczywiście to 10 to wpisane w plan lekcji, zwykle dzwonię że jestem chory na wory, a mam kontrakt, więc czasami zrobię 5 godzin w tygodniu za 7 koła na rękę. Oczywiście pozwala mi to na prowadzenie biznesu- szkoła z korepetycjami, gdzie zatrudniam połowę nauczycieli z miasta. Takze za każdą godzinę pracy moich podwładnych dostaje 300 zł bo daje biedakom minimalna dla nauczyciela to jest 5 koła, jakby minimalna była normalna to bym zarabiał 2 koła za godzinę na korkach. Nie robię klasówek ani sprawdzianów, czasami nawet nic uczniom nie mówię. Nawet nie wiecie jak mi ciężko patrzeć na te wszechogarniająca biedę ale nauczyciel to niestety zawód o dużej odpowiedzialności, wiec mi się ten hajs należy jak psu buda. A jak nie, to trzeba było samemu zostać nauczycielem (ew górnikiem, z nimi oszukujemy to jest zarabiamy na spółkę)

 8. 8
  --9
  ~ SSSSSS
  Środa, 10.04

  ŁAMISTRAJKI W 2 LO NA ZDJĘCIU NR10. JAK ŻYĆ?

 9. 9
  +8
  ~ Nie popieram takich zachowań
  Środa, 10.04

  Ludzie przestańcie z tymi łamistrajkami. U uczniów walczycie z hejtem, a sami...

 10. 10
  +3
  ~ prawo przyzwoitego wyboru
  Środa, 10.04

  Brawo Małgosiu za postawę. Miejsce pedagoga , nauczyciela jest tam gdzie potrzebuje tego uczeń i dziecko. Łamistrajkiem będą ci co potajemnie przyjmą po kilkaset prac do sprawdzenia za kilkanaście złotych każda i sprawdzą je po cichu, w piwnicy za kasę..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.