Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Elżbieta Gelert odpowiada

05.11.2006, 15:28:55 Rozmiar tekstu: A A A

Dziś publikujemy odpowiedzi kolejnego kandydata na urząd Prezydenta Miasta Elbląga. Kandydatka Platformy Obywatelskiej to druga osoba „prześwietlona” przez redakcje Razem z Tobą.

Pytania do kandydatów:

W oparciu o wyniki ankiety badawczej o stanie miasta Elbląga oraz problemy zgłaszane przez członków organizacji pozarządowych, prosimy o odpowiedź na następujące pytania:

I. Jakie działania zamierza Pani/Pan podjąć - w ramach kompetencji i z wykorzystaniem możliwości samorządu - w celu:
1) pozyskania inwestorów oraz rozwoju przedsiębiorczości mieszkańców?
2) rozwoju aktywności mieszkańców, a szczególnie młodzieży?
3) zwiększenia liczby mieszkań komunalnych na wynajem, w tym mieszkań socjalnych?
4) likwidacji barier architektonicznych i urbanistycznych w mieście (łącznie z nierównymi chodnikami)?

II.  Jaka, zdaniem Pana/Pani, jest rola organizacji pozarządowych w społeczności lokalnej? Czy są ważnym partnerem dla samorządu?

III. Czy Pana/Pani zdaniem, obecna oferta w naszym mieście, dla osób starszych, jest wystarczająca?

IV.  Jak zamierza Pani/Pan rozwiązać problem braku placówek dziennego pobytu z programem rehabilitacyjnym dla osób starszych i niepełnosprawnych?

V.  Czy widzi Pani/Pan potrzebę zorganizowania mieszkalnictwa chronionego, jeżeli tak, to w jakich formach i w jaki sposób?

VI.  Czy zdaniem Pani/Pana, byłoby korzystne dla miasta uruchomienie kolei nadzalewowej, jeżeli tak, to w jaki sposób należałoby do tego doprowadzić?

VII. Jak postrzega Pani/Pan miasto Elbląg w regionie? Jaką politykę miasto powinno prowadzić, żeby odzyskać rolę regionalnego lidera?

Odpowiedzi:

Elżbieta Gelert
Platforma Obywatelska

I.1). Powołamy biuro promocji gospodarczej, które zajmie się pozyskiwaniem inwestorów. Pracować tam mają młodzi, wykształceni ludzie, ze znajomością języków obcych. Przygotujemy infrastrukturę na terenach inwestycyjnych miasta. Powstanie „szybka ścieżka” obsługi inwestorów w Urzędzie Miasta. Będziemy promowali Elbląg we wszystkich dostępnych kanałach dystrybucji informacji. Stworzymy system rzeczywistych ulg dla przedsiębiorców, a nie pozornych.

2). Zgodnie z zasadą pomocniczości władzy, wszystkie zadania, które mogą być wykonywane na jak najniższym szczeblu, powinny być tam przekazane. To oznacza przekazanie odpowiednich zadań do organizacji pozarządowych, młodzieżowych. Do aktywizacji społeczności lokalnej i młodzieży. Będziemy współpracowali z wyższymi uczelniami przy organizowaniu biur karier wspieranych przez samorząd. Wzmocnimy rolę doradców zawodowych. Prezydent powinien co roku ogłaszać konkurs dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych – Akademia Młodego Przedsiębiorcy (zakładanie wirtualnych firm i prezentacja ich dorobku). Przygotowanie pakietu uchwał, które będą dotyczyły udzielania stypendiów dla uczniów i studentów. Wspieranie międzynarodowej współpracy szkół i placówek oświatowych w ramach kontynuacji realizacji programów edukacyjnych. Wspieranie finansowe tych projektów. Szczególny nacisk chcemy także położyć na rozwój i wzmacnianie kultury fizycznej. Wspieranie uczniowskich klubów sportowych, propagowanie idei kultury fizycznej poprzez liczne imprezy sportowe, konkursy dla młodzieży.

3). Mieszkania komunalne – gospodarowanie zasobami komunalnymi, należy całkowicie zmienić. Musi zostać wprowadzony profesjonalny i łatwy system uwalniania mieszkań komunalnych. Należy stworzyć bazę mieszkań, których lokatorzy zalegają z czynszami oraz bazę dużych mieszkań. Trzeba stworzyć bazę wymiany tych mieszkań, która będzie potrzebna w celu pomocy mieszkańcom, którzy nie będą w stanie opłacać zbyt wysokich czynszów. To zmniejszy zadłużenie mieszkań komunalnych i pozwoli uwolnić kwoty na budowę nowych mieszkań socjalnych. Powołamy organizację pozarządową, która będzie budowała nowe mieszkania socjalne i która będzie skupiała przyszłych lokatorów.

4). Mamy świadomość, że w Elblągu co 7 mieszkaniec jest osobą niepełnosprawną. Chcemy budować miasto dla wszystkich, a nie tylko dla mieszkańców pełnosprawnych. Każda inwestycja, każdy remont miasta będzie brał pod uwagę ludzi niepełnosprawnych i ich potrzeby życiowe.

II. W Elblągu mamy silny i sprawny sektor pozarządowy. Organizacje muszą być przez samorząd traktowane na zasadzie partnerstwa. Rola i funkcjonowanie w mieście organizacji pozarządowych jest kluczowa dla działalności samorządu, który działa na zasadzie pomocniczości. Organizacje realizują zadania równie sprawnie, jak instytucje samorządowe ale taniej. Dlatego wiele zadań samorządu będzie realizowane przez organizacje pozarządowe. Dodatkowo zaktywizuje to lokalną społeczność.

III. Wzmocnienie roli klubów seniora i organizacji zajmujących się osobami starszymi. Dalszy rozwój i wspieranie Uniwersytetu III Wieku. To zadanie mogą realizować organizacje pozarządowe na zlecenie samorządu. Wzmocnienie roli i aktywności młodzieżowych klubów wolontariatu dla osób starszych.

IV. Miasto powinno wyasygnować odpowiednie kwoty finansowe, oprócz kwot z NFZ, aby tworzyć placówki dziennego wsparcia i opieki dla  osób starszych i niepełnosprawnych. Miasto powinno razem z NFZ finansować turnusy rehabilitacyjne na bazie istniejących placówek zdrowia.

V. Adresatem takich mieszkań powinny być: zagrożone w rozwoju fizycznym i psychicznym dzieci oraz ich rodzice. Celem są działania medyczno-rehabilitacyjno-terapeutyczne oraz wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju tych osób. Tymi działaniami w mieszkaniach chronionych powinny być objęte dzieci i młodzież oraz musi powstać program dla rodzin i ich wsparcia. Nauczenie tych rodzin życia z osobą niepełnosprawną. Objęcie takiej rodziny odpowiednim poradnictwem. Musi powstać system, który połączy działania samorządu i odpowiednich organizacji pozarządowych.

VI. Jedną z ważnych gałęzi gospodarki według Platformy Obywatelskiej jest turystyka. Choćby z tych powodów, zrobimy wszystko aby reaktywować kolej nadzalewową. Jej wartość turystyczna jest olbrzymia. Z drugiej strony, jako centrum regionalne bierzemy pod uwagę też potrzeby mieszkańców, dla których dziś likwidacja kolei to problem.

VII. Elbląg musi pełnić rolę centrum regionalnego (stolicy subregionu). Trzeba tworzyć instytucje o charakterze regionalnym, z siedzibą w Elblągu. Naturalnym subregionem Elbląga jest obszar nadzalewowy i Żuław Wiślanych. Specyfika tego regionu wymaga jednolitej administracji i wspólnej polityki regionalnej. Taką funkcję może pełnić tylko Elbląg. Będziemy dążyli do tego, zawierając porozumienia z samorządami województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami Wiesława Wiśniewskiego, które opublikowaliśmy w piątek. Już jutro przedstawimy kolejnego kandydata.

Razem z Tobą

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ alfik
    Niedziela, 05.11

    Jezeli Elblag ma byc administracyjnym subregionem,to ,uważam,obszar Zulaw i Zalewu powinny znajdowac sie w jednym wojewodztwie,o tym pani Gelert juz jakoś nie wspomniała.

  2. 2
    0
    ~ Jazz
    Niedziela, 05.11

    Pani Gelert niech się lepiej swoim szpitalem zajmie. Dobrze nim zarządza, ale jej chęć zostania prezydentem miasta to czyste nieporozumienie. Heniu do boju! :)

  3. 3
    0
    ~ Arti
    Niedziela, 05.11

    Co może lepiej żeby ten Salceson wygrał, up przepraszam Słonina??? Póknij sięw łepetyne człowieku. Potem tacy jak ty marudzą że jest tak źle - jest tak źle bo takie władze wybierasz co już od wielu lat nic kompletnie nie robią aby było lepiej, tylko mydlą oczy liniami tramwajowymi itp głupotami które tak na prawde dla miasta a tym bardziej dla zmniejszenia bezrobocia nic nie dają!!!

  4. 4
    0
    ~ Były Elblążanin
    Poniedziałek, 06.11

    a ja wam powiem jedno, pracuje w UK i jeżeli kiedykolwiek wrócę do Polski to nie będzie to Elbląg co z tego że ładnie wygląda jak nie ma zbytni co robić :) a tym bardziej pracy szukać :) a jeżeli chodzi o teraźniejszość to w Elblągu jak w całej Polsce rządzą znajomości i prywata

  5. 5
    0
    ~ elblazanin
    Poniedziałek, 06.11

    W glupole ale dajecie argumety bezrobocie praca jest tylko leniom sie nie chce pracowac .

  6. 6
    0
    ~ A.Sz.Elblążanka
    Czwartek, 08.01

    Zgadzam sie z byłym Elblążaninem,bez znajomości i prywata niczego się nie dorobisz w Elblągu...Szkoda słów...

  7. 7
    0
    ~ Ewa Kopacz
    Sobota, 06.11

    Niech Pani Gelert lepiej zajmie się sprawami chorych WSZ i Ich Rodzin, na wszelkie skargi odpowiada " jesteśmy otwarci na potrzeby chorych i jego rodziny, nie było żadnych uchybień ze strony szpitala" w tym szpitalu dzieją się straszne rzeczy, ale pani Gelert nigdy nie można w nim znaleźć, bo zamiast zajmować się sprawami szpitala szuka dodatkowej kasy w polityce...a z niej taki nędzny polityk, jak i dyrektor szpitala

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3561789989471