Wtorek, 23.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna: Elbląg to miasto, które wymaga wyzwań

21.09.2018, 11:20:52 Rozmiar tekstu: A A A
Przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna: Elbląg to miasto, które wymaga wyzwań
Fot. Ryszard Biel
Do naszego miasta przyjechali wczoraj (20 września) liderzy Koalicji Obywatelskiej - Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Barbara Nowacka. Osobiście chcieli bowiem okazać wsparcie Michałowi Missanowi, który z ramienia KO (PO i Nowoczesna) walczy o fotel Prezydenta Elbląga. Po konferencji prasowej Przewodniczący PO zgodził się udzielić wywiadu specjalnie dla info.elblag.pl.
 
Zdecydowaliście się przyjechać do Elbląga, żeby osobiście poprzeć kandydaturę Michała Missana.
 
Tak, bo wydaje nam się, że jest to dobry kandydat na ważne stanowisko. Elbląg to miasto, które wymaga wyzwań, dużych nazwisk, wielkich projektów. Wierzę, że te wybory samorządowe są początkiem całego maratonu wyborczego, który będzie dla nas zwycięski. Chcemy wygrać wybory samorządowe w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, ale potem wygrać wybory europejskie i parlamentarne. Wtedy będziemy mówić o tym, że realnie coś zmieniamy. Ten pierwszy krok chcemy zrobić w samorządzie i to jest ten czas. Uważamy, że tu musi być nowy początek i że Michał Missan jest dobrą duszą, ma pomysł na miasto, jest zaangażowany. Ważna jest też większość w Radzie Miasta. Ważni są elbląscy przedstawiciele w Sejmiku Wojewódzkim, żeby można było mówić o środkach europejskich, o tym, żeby Elbląg nie był już przerzucany czy marginalizowany tak, jak jest teraz przez Kaczyńskiego i rząd PiS. O tym wszystkim będziemy mówić w tej kampanii, a elblążanie wybiorą.
 
W Elblągu PO miało już swojego Prezydenta i większość w Radzie. Zostali oni odwołani w referendum. Jaki macie pomysł na to, aby odzyskać zaufanie elblążan?
 
Mamy ciężkie przejścia, ale chcemy wrócić do tego, żeby rozmawiać o ważnych sprawach. Elbląg to jest ważne miasto. Miasto, które musi być beneficjentem środków europejskich. To jest miasto, gdzie Mierzeja ciągle jest wielkim wyzwaniem. To jest miasto, które jest odcięte od dobrego biznesu, dobrych relacji przez zawieszenie małego ruchu granicznego. Tu tak dużo stało się złego, że wiemy, że przez samorząd, ale i też przez zmianę rządu, musimy zbudować scenariusz, który elblążanom przypomni nadzieję, że Elbląg może się dobrze rozwijać. Stworzyliśmy Koalicję Obywatelską też po to, żeby mieć możliwość nowego początku, nowych ludzi. Może mniej doświadczonych, ale tych, którym bardziej zależy na aktywnej obecności. Uważam, że trzeba dać im szanse i elbląska ekipa to gwarantuje.
 
Wyraźnie Pan mówi o odsunięciu PiS-u od władzy. Aby tego dokonać Platforma musi być w koalicji?
 
W polskiej polityce współpraca, budowanie relacji, nawiązywanie ich, to nie jest norma. To, że udało nam się zbudować takie porozumienie już jest czymś interesującym. Chcemy otwierać to porozumienia. Chcemy jak najwięcej wprowadzić i kontentu i programu, ale też chcemy mieć możliwość otwarcia. Wiemy, że pierwszy krok jest najważniejszy. Jeżeli zrobimy go w dobrym stylu i wygramy wybory samorządowe, wygramy w wielu miasta Prezydentów, Burmistrzów, wygramy w Sejmiku, zbudujemy koalicję to pokażemy, że wszystko jest możliwe. Pokażemy, że przez te trzy lata wyciągnęliśmy wnioski i ciężko przepracowaliśmy i jesteśmy gotowi do nowego początku. To już jest inny czas i musimy być gotowi na nowe wyzwania. Temu służy Koalicja Obywatelska i współpraca z Nowoczesną i Inicjatywą Polską.
 
W jednej z gazet pojawił się dziś artykuł informujący, że Grzegorz Schetyna nie wyklucza współpracy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Polskim Stronnictwem Ludowym. Pytam więc u źródła – ile w tym prawdy?
 
Jestem otwarty na współprace po wyborach. Idziemy do wyborów osobno, ale wszystko później musi się otworzyć. Dla mnie wrogiem jest centralistyczna polityka PiS-u. Elbląg jest klasycznym przykładem. Jeżeli PiS-owi zostawia się możliwości to on blokuje pieniądze na projekt Żuławy, nie realizuje programu przekopu chociaż ma dokumentacje, zamyka mały ruch graniczny. Nie można takim ludziom zostawić władzy. To jest realna szkoda, to są realni szkodnicy. Ja, żeby pokonać PiS, muszę budować szeroką koalicję. Tylko składać ją z takich elementów, które zbudują większą całość, która da gwarancje wyborczego sukcesu. Jestem optymistą, chociaż jeszcze daleka droga przed nami.
 
Podczas konferencji prasowej padła z Pana ust deklaracja, że jedną z pierwszych rzeczy, które zrobicie po wygranych wyborach to wznowienie małego ruchu granicznego.
 
Mały ruch graniczny został bezmyślnie zawieszony 4 lipca 2016 roku. Mówiliśmy o tym na Komisji Spraw Zagranicznych, że to jest absurdalna decyzja polityczna, ideologiczna ze strony MSW i MSZ. Oczywiście uruchomimy to błyskawicznie, po opinii MSW i MSZ będziemy podejmować te decyzje. Dla mnie to jest kompletny absurd. Nie można pozwolić na to, by każdy dzień był stratą dla mieszkańców Elbląga i okolic.
 
Bo Elbląg ma potencjał?
 
Ma i ma możliwości. Chcemy by rozwijały się elbląskie firmy, żeby elblążanie zarabiali na małym ruchu granicznym. Dlaczego im tego zabraniać? Bo komuś w Warszawie wydaje się, że to jest lekcja patriotyzmu odgradzać się granicą? To jest absurdalne.
 
Nie mogę nie zapytać o przekop Mierzei. Na jakim etapie są prace?
 
Kaczyński był wielkim patriotą i projektodawcą przekopu. Dzisiaj kompletnie wszystko jest zamrożone. Niczego nie zrobili przez trzy lata chociaż wszystko obiecali. My przygotowaliśmy dokumentacje, byliśmy gotowi na dalsze prace. Jest kompletne zero. To jest prawdziwa twarz PiS-u i prawdziwa polityka PiS-u. Wszystko obiecać, a potem może zapomną, albo jak nie będą się upominać, to nie będziemy o tym mówić. Dlatego w każdych wyborach należy mówić „sprawdzam”. Należy sprawdzać obietnice PiS-owskie i tego, co obiecali, a nie dotrzymali.
 
Michał Missan to młody polityk. Doświadczenie ma zaledwie kilkuletnie. To jest jego zaleta?
 
Zawsze jak przyjeżdżam do Elbląga to Michał Missan jest i to w dobrej formie. Jest osobą bardzo energetyczną. Wierzę w jego zaangażowanie. Jest nowym początkiem. Daje szansę na coś absolutnie nowego, dynamicznego, emocjonalnego i dlatego wspieramy Missana i przyjechałem tutaj z koleżankami, żeby to potwierdzić.
 
Dziękuję za rozmowę. 
 
 
Z Grzegorzem Schetyną rozmawiała
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 21.09

  Ale się wzruszyłem, a czy czasem PO w Elblągu nie potrzebuje przewietrzenia i otwarcia się na nowych ludzi?! Czy nie powinno się wybrać nowych struktur i przewodniczącego aby odciąć się od wszystkiego co złe i skompromitowane? Czy PO w Elblągu nie powinno najpierw rozliczyć się z Referendum 2013 roku? Czy Grzesiu wesoła buźka też uważa, że obecna PO i obecny przewodniczący powinien się otworzyć kolejny raz do słynnego Sabusia protegowanego przez panią w laczkach? Dlaczego tak liczna grupa kiedyś sympatyków i członków PO dziś nie przyznaje się do swoich kolegów i nie będzie głosowała na waszego kandydata?!

 2. 2
  +19
  ~ Czytelnik
  Piątek, 21.09

  No i znowu pomoc płynie strumieniem przed wyborami jak zwykle mam juz swoje lata i jak co wybory to ta sama bajka. Co by było jak by było czyli gówno

 3. 3
  +16
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 21.09

  Dla Grzesia i reszty przypomnę wypowiedź waszego mentora Donalda Tuska "...Bardzo kosztowny projekt przekopania Mierzei Wiślanej, o wątpliwym sensie ekonomicznym, jest dziś wyłącznie politycznym trikiem - powiedział premier Donald Tusk. Projekt jest jednym z głównych tematów kampanii politycznej w Elblągu...." Temat jak bumerang wciąż powraca ku uciesze gawiedzi żyjącej wyimaginowanymi marzeniami.. https://www.tvn24.pl/pomorze,42/ryzykowna-inwestycja-szansa-elblaga-politycy-spieraja-sie-o-mierzeje-wislana,333795.html

 4. 4
  --22
  ~ Darek
  Piątek, 21.09

  Super wywiad .Bardzo konkretny i merytoryczny. Gratulacje

 5. 5
  +13
  ~ romans
  Piątek, 21.09

  niech od siebie zaczną rozliczenia,8 lat rządów ,miała być druga Irlandia.tylko wszystko do swojej kieszeni pchali.

 6. 6
  +12
  ~ bbb
  Piątek, 21.09

  POszli won z naszego miasta, pirniczone złodzieje i ośmiorniczki

 7. 7
  +17
  ~ tolek
  Piątek, 21.09

  A co mnie interesuje co plecie ten facet. Niech powie o cieplej posadce, porannej wizycie i walkach.

 8. 8
  +19
  ~ Realista
  Piątek, 21.09

  Do Darek. No powiedz co tu jest merytorycznego, to jest lanie wody. Jedyny konkret to mały ruch graniczny. Po go przywróci by Elblążanie znowu mogli handlować paliwem. I to jest pomysł platformy na miasto, orzymyksnie oka na lewo ne. Nic się nie zmieniło. O przekopie już nie wspomnę bo są przeciw, tylko przed wyborami nabrał wody w usta.

 9. 9
  +16
  ~ Mietek
  Piątek, 21.09

  Teraz dopiero wiecie ze miasto potrzebuje wyzwań a gdzie wy byliście przdtem?

 10. 10
  +13
  ~ klik
  Piątek, 21.09

  Czas na działania, a nie na obietnice.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0827717781067