Czwartek, 24.09.2020, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Grzegorz Schetyna o Przekopie: PiS chce zawłaszczyć ten temat politycznie

25.05.2017, 07:00:57 Rozmiar tekstu: A A A
Grzegorz Schetyna o Przekopie: PiS chce zawłaszczyć ten temat politycznie

3 kwietnia br. Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał ustawę dot. budowy Kanału Żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zawiera ona m.in.  zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji. 17 maja, w Hotelu Elbląg, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Grzegorza Schetyny. Co Przewodniczący PO miał do powiedzenia na ten temat?

Ustawa ma na celu usprawnienie realizacji budowy Kanału Żeglugowego. - Przedsięwzięcie to ma umożliwić swobodną i   całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego. Budowa kanału żeglugowego realizowana będzie przede wszystkim ze względu na interes publiczny, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa - wyjaśniała Kancelaria Prezydenta RP.

W połowie marca, poseł Jerzy Wilk, w rozmowie z info.elblag.pl przyznał, że PiS-owi zależy na tym, by z tej inwestycji nikt nie mógł się już wycofać. - Założenie jest takie, żeby bez względu na to, jakie będą sympatie wyborców w 2019 r. to, żeby ta inwestycja ruszyła. Tak, jak z programem 500 plus. Jedni mówią, że to dobry pomysł, inni, że to rozdawnictwo, ale żadne ugrupowanie, że się wycofa z tego, bo już pewne rzeczy tak daleko zaszły, że nikt się nie odważy cofnąć się z tego projektu.  Tak samo tutaj. Chcemy tak zaawansować ten projekt, żeby nikt już nie przerwał tej inwestycji - mówił Jerzy Wilk.

Dwa miesiące po naszej rozmowie z Jerzym Wilkiem do Elbląga przyjechał Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO spotkał się z dziennikarzami. Nie mogło zabraknąć pytania o Przekop.

Z Przekopem jest dobrze. To znaczy my się angażowaliśmy od początku, kwestia dokumentacji od 2007 roku. Te pierwsze nasze aktywności polegały na tym, żeby przygotować dokumentację i wszystkie inne rzeczy. PiS chce zawłaszczyć ten temat politycznie, partyjnie. Uważam, że to niedobrze, bo on jest ważny  tutaj w Elblągu  i  powinien być symbolem poszukiwania porozumienia i  takiego myślenia wspólnotowego. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji jak ten Przekop będzie kończony czy będzie prowadzony po następnych wyborach w 2019 r., jak my wygramy wybory, to co my mamy zamykać, opóźniać, ograniczać? To jest absurd

- zapewniał Grzegorz Schetyna.

Jak stanowisko Grzegorza Schetyny skomentował Jerzy Wilk? - Cały czas spotykamy się z taką agresją. Świadczy to o arogancji  - stwierdził poseł.

To Jerzy Wilk przedstawiał na posiedzeniu Senatu projekt ustawy  dot. budowy Kanału. - Prawda jest taka, że w 2006 premier Kaczyński ogłosił w Elblągu, że będziemy realizować ten projekt. W 2007 r. były  przygotowane pieniądze na realizację tej inwestycji. W tym roku PiS stracił władzę i przez osiem lat tylko marnowano te prace. Dokumentacja, która została wykonana się zdezaktualizowała. Wydano na to ponad 5 mln zł, a wylądowało to w koszu - zaznaczył poseł. - Dokumentację trzeba było  robić
od nowa. Fakty mówią same za siebie.

W budżecie zarezerwowano 880 mln zł na budowę Kanału.

Sprawujemy władzę 1,5 roku. Ustawy zostały uchwalone. Wyłoniono w przetargu firmy, które w tej chwili robią dokumentację techniczną Przekopu. Po wykonaniu tej dokumentacji nastąpi realizacja ten inwestycji. Niech oni (Platformy Obywatelska - przyp.red.) nam lepiej nie pomagają, bo to tylko kłopot z tego wyjdzie

- stwierdził Jerzy Wilk.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ kierowcabombowca
  Czwartek, 25.05

  Polityko ! Łapy precz!! Kopać!

 2. 2
  +17
  ~ zas
  Czwartek, 25.05

  wielki uczony i mądrala, a tfuuuuu z nim, niech idzie precz!

 3. 3
  +27
  ~ kazek
  Czwartek, 25.05

  jeszcze tylko pokażcie znów nieroba Wcisłę do kompletu

 4. 4
  +23
  ~ ddddd
  Czwartek, 25.05

  nie wiem na co on liczy, chyba na zbiorową amnezję ludzi,ale tu wszyscy pamiętają jak przy uchwalaniu budżetu nagle zabrakło na to kasy i na pociągnięcie drugiej nitki "7" do Gdańska też zabrakło i można wymieniać ich dokonania .Teraz nagle wszystko zrobią tylko zagłosujcie na nas w najbliższych wyborach.Biegnij do Brukseli poskarżyć się żeby nałożyli na Polskę i Polaków kary że nikt nie chce już na was głosować. a tak na nawiasie tego tematu proszę zobaczyć co teraz Bruksela na czele z takimi jak on wprowadza,już niedługo nie przeczytamy takich komentarzy - nie przychylnych im i ich działaniu. http://niewygodne.info.pl/artykul8/03785--UE-chce-aby-social-media-cenzurowaly-siec.htm

 5. 5
  +16
  ~ bugi
  Czwartek, 25.05

  Idzie Grześ Przez wieś, Worek piasku niesie, A przez dziurkę Piasek ciurkiem Sypie się za Grzesiem. "Piasku mniej - Nosić lżej!" Cieszy się głuptasek. Do dom wrócił, Worek zrzucił, Ale gdzie ten piasek? lejwoda extraklasa scimnial wcisła elblązan, wystarczy co na temat kanału mówił król europy

 6. 6
  +22
  ~ Olo
  Czwartek, 25.05

  Schetyna to IMBECYL !

 7. 7
  +14
  ~ WON!
  Czwartek, 25.05

  Ty głupku!!!

 8. 8
  +4
  ~ turban
  Czwartek, 25.05

  a kto wogole bedzie sie przejmowal slowami tego POwskiego pajaca? won z mojego kraju POwski folksdojczu!

 9. 9
  +1
  ~ korba
  Czwartek, 25.05

  prawda jest taka,ze w 2019 roku nie bedzie na kogo glosowac

 10. 10
  --6
  ~ PiSlam
  Czwartek, 25.05

  może PiS-owi chociaż ten przekop się uda, bo czego nie dotkną to spartolą ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.