Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

Kto powinien zostać kandydatem Lewicy w wyborach na Prezydenta Elbląga? Weź udział w głosowaniu

27.01.2023, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kto powinien zostać kandydatem Lewicy w wyborach na Prezydenta Elbląga? Weź udział w głosowaniu

Referendum nie odbędzie się w Elblągu po raz drugi. Jednak duża ilość zebranych podpisów i fakt, że zabrakło ich niewiele daje do myślenia. Czy mieszkańcy naszego miasta widzą potrzebę zmiany na stanowisku Prezydenta Elbląga? Kogo widzieliby w tej roli? Postanowiliśmy to sprawdzić.

 


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że wybory do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów, które miały być przeprowadzone jesienią 2023 roku, odbędą się wiosną 2024 roku.


Politycy mają zatem rok, by przekonać do siebie wyborców. Jakie obecnie w Elblągu panują polityczne nastroje? Kto swoim dotychczasowym działaniem zraził do siebie elblążan, a kto zaskarbił sobie ich sympatię?


Raz w tygodniu, na łamach info.elblag.pl publikujemy ankietę, w której pytamy o to, kto zdaniem naszych czytelników powinien reprezentować daną partię w walce o fotel Prezydenta Elbląga. Zwycięzcy poszczególnych ankiet staną w szranki w ostatniej, finałowej ankiecie.
 

W pierwszej ankiecie skupiliśmy się na politykach Koalicji Obywatelskiej/ Platformy Obywatelskiej. W drugiej na Prawie i Sprawiedliwości. Dziś przyszedł czas na Lewicę.


Sojusz Lewicy Demokratycznej „kierował” Elblągiem przez 12 lat. Od 1998 r. Prezydentem Elbląga był śp. Henryk Słonina, który był członkiem SLD. Ta partia przez lata miała w naszym mieście na tyle dużo zwolenników, że Henryk Słonina wygrywał wybory za wyborami, aż do 2010r.
 

Od tego czasu ilość zwolenników SLD w Elblągu malała, choć nie na tyle, by ta partia zupełnie przestała mieć wpływ na losy Elbląga.


W 2014 r. przewodniczący elbląskich struktur SLD obecnie 65-letni Janusz Nowak startował na urząd Prezydenta Elbląga. Ggy nie dostał się do drugiej tury poparł Witolda Wróblewskiego z KWW Witolda Wróblewskiego, który po wygranych wyborach mianował Janusza Nowaka na swojego zastępcę. Podobna sytuacja miała miejsce podczas kolejnych wyborów w 2018 r. Tym razem Janusz Nowak w imieniu elbląskich struktur SLD od razu poparł w wyborach Witolda Wróblewskiego. Gdy ten wygrał, ponownie na wiceprezydenta Elbląga mianował Janusza Nowaka.


Warto przypomnieć, że przed objęciem stanowiska wiceprezydenta Janusz Nowak kilka razy wywalczył mandat radnego, a w 2013 r. został Przewodniczącym Rady Miasta. Co ciekawe, kandydaturę Janusza Nowaka na to stanowisko zgłosił radny PiS Marek Pruszak uzasadniając, że jest to „optymalna kandydatura”. Choć Janusz Nowak zapewniał wtedy, że nie doszło do koalicji PiS-SLD to wielu zdziwił fakt, że PiS zdecydował się podzielić władzą z SLD.
 

Jeśli mówimy już o Radzie Miasta to nie można pominąć postaci 72-letniego Andrzeja Tomczyńskiego, który pierwszy mandat radnego otrzymał w 1998 r. Od tego czasu, nieprzerwanie, zasiada w Radzie (już szóstą kadencję).
 

Co prawda nie zawsze miejsce w RM Andrzej Tomczyński zawdzięczał tylko wyborcom. Przypomnijmy, że w 2018 r. wybory samorządowe wygrał z ramienia SLD jedynie Janusz Nowak. Fakt, że zrezygnował on z mandatu, by objąć stanowisko wiceprezydenta spowodowało, że mandat przeszedł na Andrzeja Tomczyńskiego, który startował z tego samego okręgu i zdobył drugą w kolejności ilość głosów. Gdyby jednak Janusz Nowak nie otrzymał tej propozycji lub ją odrzucił Andrzej Tomczyński radnym by nie został.
 

Niewątpliwie liczącą się postacią w regionalnych strukturach SLD jest 76-letni Władysław Mańkut. W latach 1996–1997 pełnił on funkcję wojewody elbląskiego. Był inicjatorem powołania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu i od 1998 r. do 2007 r. przewodniczył konwentowi tej uczelni.
 

W 1998 r. Władysław Mańkut uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego i objął również funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku oraz przewodniczącego Komisji Strategii Rozwoju. W latach 2001–2005 Władysław Mańkut był senatorem RP. W wyborach uzupełniających w 2007 r. ponownie uzyskał mandat Senatora RP. W tym samym roku został wybrany przewodniczącym Warmińsko-Mazurskiej Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którą to funkcję sprawuje do dnia dzisiejszego. W 2010 r. ponownie uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, osiągając trzeci, co do wielkości wynik w okręgu wyborczym. Pełni funkcję Przewodniczącego Klubu Radnych SLD.


 

W naszym mieście z ramienia Lewicy działa także 51-letnia posłanka Monika Falej, która mandat zdobyła z elbląskiego okręgu.


W 2018 r. Monika Falej startowała na Prezydentkę Olsztyna z Komitetu Wyborczego Wyborców „Wspólny Olsztyn”. W tych samych wyborach ubiegała się bezskutecznie o mandat w radzie miasta Olsztyna.
 

Dołączyła następnie do ugrupowania Wiosna. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. ubiegała się o mandat eurodeputowanej, którego nie uzyskała. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku została wybrana do Sejmu. Startowała z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (z rekomendacji Wiosny, w ramach porozumienia Lewica Razem).

 

Czy któraś z tych postaci powinna zostać kandydatem Lewicy w wyborach w 2024 r.? A może Lewica powinna postawić na kogoś innego (może zupełnie nowego)? O zdanie postanowiliśmy zapytać naszych czytelników - Kto powinien zostać kandydatem Lewicy w wyborach na Prezydenta Elbląga?


Głosować można od dziś, 27 stycznia, do środy, 1 lutego, do godz. 16.00.

 

UWAGA!!........................

Szanowni czytelnicy i biorący udział w głosowaniach. Ze względu na zadawane pytania informujemy, że system głosowania działa prawidłowo. Przypominamy , że można oddać głos tylko jeden raz z jednego IP. Jeśli korzystasz z kilku urządzeń ( np. telefon , komputer) podłaczonych do jednej sieci z tym samym IP nie zagłosujesz więcej niż jeden raz.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (124)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ lol
  Piątek, 27.01

  Tylko Falej, robi najwięcej dla okręgu elblaskiego w sejmie, reszta to tylko statyści.

 2. 2
  +37
  ~ Czkawka
  Piątek, 27.01

  Ich trzech a ona jedna w gronie przyjaciół -:)

 3. 3
  --18
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 27.01

  Elblążanie głosujący na Falej, która jest z Olsztyna to jakaś groteska. Czy niefortunny podzial administracyjny i przebywanie w tym tworze od 1999 r. niczego was nie nauczyło? A potem narzekanie, że w mieście jest źle, bo mamy spadochroniarza...i to jeszcze z Olsztyna :) Nie dla konia trojańskiego!

 4. 4
  +52
  ~ Z czym do ludzi ?
  Piątek, 27.01

  Bez obrazy ale patrząc na wiek panów to juz samo to wyklucza nie mówiąc ze to juz starzy doktryniarze epoki minionej ! Czas na polityczną emeryturę! A co do niektorych to chyba w ramach komizmu na weekend

 5. 5
  +33
  ~ dość juz PRLu
  Piątek, 27.01

  z lewicy nikt bo tam wszyscy skompromitowani a najbardziej ten bezradny co mowil ze sie zrzeknie diety i grupe referendalna nazywal oszustami wyludzajacymi dane sobowe, w ten sposob ten bezradny walczyl z demokracja oczerniajac innych, medody iscie UB,SB. Pani Falej protestowala przed budowa obwodnicy wschodniej ale tylko slownie i nie zrobila nic aby powstrzymac ta szkodliwa dla Bażantarni inwestycje. Pan Nowak bedzie mi sie jedynie kojazyc z betonowaniem i asfaltowaniem naszej pieknej Bażantarni. Wiec lewicy mowimy nie i wystawiamy czerwona kartke!

 6. 6
  +18
  ~ ad
  Piątek, 27.01

  Z tej grupy jest tylko jedna osoba, Falej.

 7. 7
  --23
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 27.01

  O losie, to jadymy:) Mojem skromnem zdaniem, to żadna z wymienionych przez Redakcję osób kandydackich nie POWinna zostać prezydentem Elbląga z kilku przyczyn: 1. Jak już wielokrotnie wspominałem, Elblągowi potrzebny jest #KoniecEryDziadocenu, a nie przedłużanie w nieskończoność tej, nie bójmy się słów, nie pierwszej młodości agonii:) 2. Tow. Mańkut Władysław, pomimo prywatnej sympatii:), ma niestety spory negatywny elektorat i to byłaby zwyczajna strata kandydata. Podobnie jest zresztą w przypadku tow. Tomczyńskiego (lud pamięta obniżki:), czy ob. Falej Moniki - olsztyniaków nie wybieramy w Elblągu i basta! Mam w tym akurat przypadku znacznie więcej zastrzeżeń, włącznie z rzekomą "aktywnością" sejmową, ale rozwinięcie tego tematu sobie na razie daruję; (...)

 8. 8
  --39
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 27.01

  3. Najlepszy w sumie byłby tu Towarzysz Prezydent Janusz Nowak, ale... on by się jednak nadał dużo bardziej do sejmowej czy nawet senatorskiej izby, tym bardziej, że potencjał (i doradców:) po temu posiada. Czy naprawdę elbląskiej lewicy nie stać na wystawienie innego, dużo bardziej strawnego dla mieszkańców kandydata na stolec Prezydenta Miasta? To oczywiście pytanie retoryczne, iż ja sam znam co najmniej dwóch kandydatów spoza tej listy, którzy bardzo by się nadawali, a w dodatku połowa z nich ma już doświadczenie w pracy samorządowej - i nie chodzi tu bynajmniej o tow. Kolińskiego, żeby nie było:) Quo Vadis, elbląska lewico, i dokądkolwiek chcesz to w tym stylu czynić, to nie idźcie tą drogą!;) #SłynneCytaty, #lewica, #PrawdaWasWyzwoli;)

 9. 9
  +46
  ~ Czytelnik
  Piątek, 27.01

  Iznow wystawia następna partia nie młodych pełnych energi ale gęby te sam byle do koryta

 10. 10
  +45
  ~ kkk
  Piątek, 27.01

  Tomczyński, bo jak zapowiedział że obniży sobie i innym dietę radnego to i ... nie dotrzymał słowa więc czy nie będzie dbał o siebie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.059131860733