Piątek, 20.09.2019, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Powołano nowego prezesa Sądu Okręgowego. Piotr Żywicki będzie prezesem przez 6 lat

06.11.2017, 14:40:51 Rozmiar tekstu: A A A
Powołano nowego prezesa Sądu Okręgowego. Piotr Żywicki będzie prezesem przez 6 lat
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęło dziś pismo dotyczące powołania nowego prezesa SO. Został nim Piotr Żywicki – sędzia  Wydziału VI Karnego  Odwoławczego  SO. 

Prezesem Sądu Okręgowego w 2014 r. został Marek Omelan. Jego kadencja miała trwać do 2020 r. Został jednak odwołany ze stanowiska 17 października br. Ministerstwo Sprawiedliwości zarzuciło mu ujawnienie tajemnicy służbowej.

Jak sędzia miał dopuścić się ujawnienia tajemnicy służbowej? Marek Omelan skierował do Rady Miasta w Elblągu wniosek o odwołanie jednej z ławniczek. Uważał, że jej zachowanie „urągało wszelkim elementarnym zasadom kultury i etyki”.

Zdaniem Ministerstwa „Prezes przekazał urzędnikom dokumenty z przebiegu narady sędziowskiej objętej tajemnicą”.

Podczas  Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego została podjęta uchwała.

Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu wyraża głęboką dezaprobatę dla sposoby Ministra Sprawiedliwości związanych z odwołaniem z dnia 17 października 2017 r. sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, u którego podłoża miało leżeć ujawnienie tajemnicy narady sędziowskiej

– zaznaczyli Sędziowie podczas Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu.

Jakie jest stanowisko Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu  w tej sprawie? - Zebranie uważa za niezgodne z regułami demokratycznego państwa prawa i dobrymi obyczajami to, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie zwróciło się przed podjęciem swojej decyzji do sędziego Marka Omelana o podanie dokładnych wyjaśnień co do podstaw i zasadności jego czynności, które podjął jako prezes Sądu Okręgowego w Elblągu w związku z zachowaniem jednego z ławników tutejszego Sądu – podkreślono w uchwale Zebrania Sędziów SO w Elblągu z 27 października.

To nie jedyna decyzja niezrozumiała dla Zebrania Sędziów. - Nie znajduje akceptacji Zebrania również sposób poinformowania o decyzji co do odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, to jest za pośrednictwem mediów, które wiedza o decyzji Ministra Sprawiedliwości miały przed jej przekazaniem sędziemu Markowi Omelanowi – dodano w uchwale.

Dziś, 6 listopada, do Sądu Okręgowego trafiło kolejne pismo z Ministerstwa.
 

Pismem z dnia 31 października 2017r., które dzisiaj wpłynęło do Sądu Okręgowego w Elblągu, Minister Sprawiedliwości powołał z dniem 1 listopada 2017r. na prezesa tutejszego Sądu Okręgowego na okres 6 lat sędziego Piotra Żywickiego. Pan sędzia orzeka w Wydziale VI Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego

– mówi  rzecznik prasowy SO, Tomasz Koronowski.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ pis-dziel
  Poniedziałek, 06.11

  czyzby wyznawca pisu?

 2. 2
  +18
  ~ Minus
  Poniedziałek, 06.11

  No to pogratulować i owocnej pracy życzyć. Pożyjemy, zobaczymy, tylko, że przekona się ten kto trafi na wokandę do tego pana. Ale na nowym stanowisku należy z grzeczności życzyć powodzenia.Może w końcu dowiemy się jak zakończona i czy zakończona sprawa pana Wilka z panią Kosecką.Idą wybory, społeczeństwo ma prawo wiedzieć, przecież oddajemy głosy, prawda.

 3. 3
  +10
  ~ Vcchh
  Poniedziałek, 06.11

  Przeciez wszyscy wiedza ze jest PiSowy. Mozna sie bylo domyslic.

 4. 4
  +14
  ~ Parasol Maharadży
  Poniedziałek, 06.11

  Przyklepuje żenujące wyroki bez wnikania w zarzuty apelacji. Widać wszyscy w tym sądzie są tacy sami.

 5. 5
  +9
  ~ komi
  Poniedziałek, 06.11

  Teraz nie są ważne kompetencje. Liczy się tylko to, czy z PiS. A narzekaliśmy na PO.

 6. 6
  +11
  ~ ant
  Poniedziałek, 06.11

  Ziobro wyrzucił porządnego sędziego po bzdurnym doniesieniu ławniczki (sympatyzującej z PiS) i powołał człowieka z PiS. W jakich czasach my żyjemy? Ilu jeszcze Piotrów Szczęsnych musi się podpalić, by bezrozumny elektorat PiS przejrzał na oczy. A swoją drogą zdobycie stanowiska w taki sposób chyba nie cieszy?

 7. 7
  +7
  ~ Ciekawy
  Wtorek, 07.11

  Czyżby mierny ale wierny?

 8. 8
  --9
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 07.11

  Bardzo dobra decyzja , kasta musi być likwidowana . Nowy prezes sądu będzie wzorem demokracji i sprawiedliwości . PIS ma dobre notowania i z pewnością pokaże jak ma wyglądać sprawiedliwość .

 9. 9
  +1
  ~ jan-49
  Wtorek, 07.11

  zmieni sie wladza to bedzie noga d................... brama i koniec kariery ale trzeba nie miec honoru zeby sie pakowac na stanowisko wyrzuconego kolegi

 10. 10
  +1
  ~ Minus
  Wtorek, 07.11

  Ale tak czytam te komentarze i jestem zmartwiona, ta zmiana nic nie da. Niektórzy chyba już z własnego doświadczenia, źle oceniają. Więc dlaczego? dlaczego to My społeczeństwo nie wybieramy.Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany to jest pilnie potrzebne Nam społeczeństwu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.