Sobota, 10.06.2023, Imieniny: Bogumil, Malgorzata, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Rzecznik Sądu Okręgowego o przyczynach odwołania sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa

18.10.2017, 14:40:19 Rozmiar tekstu: A A A
Rzecznik Sądu Okręgowego o przyczynach odwołania sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa

Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęło dziś pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości o odwołaniu sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa SO.

Marek Omelan stanowisko prezesa Sądu Okręgowego objął w 2014 r. Jego kadencja miała trwać do 2020 r. Został odwołany ze stanowiska wczoraj. Ministerstwo Sprawiedliwości zarzuciło mu ujawnienie tajemnicy służbowej.

Jak sędzia miał dopuścić się ujawnienia tajemnicy służbowej? Marek Omelan skierował do Rady Miasta w Elblągu wniosek o odwołanie jednej z ławniczek. Uważał, że jej zachowanie „urągało wszelkim elementarnym zasadom kultury i etyki”.

 

Odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących przyczyn odwołania, sędzia Marek Omelan wyjaśnił, że - po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Ławniczej i Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu - wystąpił do Rady Miasta w Elblągu o odwołanie z funkcji jednego z ławników w oparciu o art. 166 § 2 pkt 3 i art. 166 § 2a Prawa o ustroju sądów powszechnych, ponieważ w trakcie narady nad orzeczeniem ławnik ten zachował się w sposób urągający elementarnym zasadom kultury i etyki, czym dał jednoznaczny dowód, że nie powinien piastować tak odpowiedzialnej funkcji. Sędzia Marek Omelan wyraził przekonanie o słuszności tych działań, podjętych w trosce o wizerunek podległego Sądu i najwyższe standardy, jakie powinny cechować pracę orzeczniczą sędziów, w tym ławników

– mówi sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu.

Funkcję prezesa Sądu Okręgowego wykonuje odecnie dotychczsowa wiceprezes Grażyna Borzestowska.

 

Sędzia Marek Omelan wykonuje pracę orzeczniczą - nie korzysta obecnie ani z urlopu, ani ze zwolnienia lekarskiego

– dodaje Tomasz Koronowski.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ tomek
  Środa, 18.10

  25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

 2. 2
  +11
  ~ do Tomka Tomasz (niewierny)
  Środa, 18.10

  Tomku, bo prokuratura już jest sterowana na cztery pedały i zawsze systemowo spolegliwa i usłużna. Jeżeli prokurator nie wykaże się samodzielnością lub w sprawach politycznych nieaktywnością na rzecz pis, to może gazować w fotel i umarzać lub odmawiać postępowania w sprawach jawnych przestępstw o ile dotyczą "towarzystwa" lub protegowanych. Gorzej jest gdy sąd zaprzyjaźniony z prokuratorami poprze ich stanowisko nawet jeśli jest ono przestępstwem. Dotyczy to promila spraw , ale jednak.

 3. 3
  +12
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
  Środa, 18.10

  Taka jest plan tej partii, teraz będzie pisowski prezes...co pis wyprawia z tym krajem

 4. 4
  +5
  ~ elblążanka
  Środa, 18.10

  Kiedyś ktoś już pisał, że w Elblągu nie powinno być ani Sądu , ani Prokuratury. Widać Elbląg to takie "stracone " miasto dla zwykłych mieszkańców i petentów Tych urzędów.

 5. 5
  +5
  ~ Grazyna
  Czwartek, 19.10

  Sad Okregowy w Elblagu ma bardzo dobre wyniki jesli chodzi o zalatwiane sprawy.zasluga nalezy do Bardzo dobrego prezesa M.Omelana i i wiekszosci sedziow tego Sadu.Nie bylo podstaw do zwolnienia dobrego prezesa wiec uderzono go z innej strony.Za to ze chcial odwolac lawniczke ktora nie powinna nia byc.,posadzono go o ujawnienie tajemnicy sedziowski ej.Trzeba jeszcze sie posunac do zemsty i pociagnac jeszcze BARDZO DOBREGO , Z 40 LETNIM STARZEM ,UCZCIWEGO PRACOWITEGO SEDZIGO do dyscyplinarki .To sa standardy Ziobry.Sedziowie Sadu Okregowego trzymajcie sie i ODWAGI.

 6. 6
  0
  ~ Gromznieba
  Czwartek, 19.10

  Nie wierzę!!! Pozostaje życzyć Panu Prezesowi dużo zdrowia i siły by przetrwać ten koszmar. Mądrość, która Panu towarzyszyła przez 40 lat pracy stawia Pana w absolutnej szpicy .

 7. 7
  +1
  ~ doGromznieba
  Czwartek, 19.10

  Chyba nie ma nad czym ubolewać",gromu z nieba chyba niema" zasłużona emeryturka. Przyjdą młodzi niech pracują, nowe pomysły, może nawet na lepsze, bo skąd wiemy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0701420307159