Sobota, 3.06.2023, Imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wcisła: Ziobro wyraźnie wraca do tradycji średniowiecznych. Protestuję przeciwko metodzie, jaką odwołał prezesa SO

30.10.2017, 17:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
Wcisła: Ziobro wyraźnie wraca do tradycji średniowiecznych. Protestuję przeciwko metodzie, jaką odwołał prezesa SO

Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęło 17 października pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości o odwołaniu sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu. Zdaniem Ministerstwa „Prezes przekazał urzędnikom dokumenty z przebiegu narady sędziowskiej objętej tajemnicą”. - Protestuję przeciwko metodzie, jaką pan minister się posłużył odwołując pana prezesa – zaznaczył senator Jerzy Wcisła.

- 17 października 2017 roku został odwołany z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan, sędzia z 40 - letnim nienagannym stażem pracy w wymiarze sprawiedliwości. Powodem odwołania było – jak dowiadujemy się z komunikatu ministerstwa – „przewinienie służbowe”, które miało polegać na „ujawnieniu informacji z narady sędziowskiej objętej ścisłą tajemnicą”. Niestety, zastosowany tryb odwołania doprowadził do sytuacji, w której osoba obwiniana i ukarana utratą stanowiska nie była o tej decyzji poinformowana, ani tym bardziej wysłuchana – podkreślił senator.

Jerzy Wcisła zaznaczył, że taki stan rzeczy nie powinien mieć miejsca.
 
Zasada wysłuchania osoby, przed jej ukaraniem jest zasadą znaną od starożytności. W średniowieczu topiono ludzi, nie słuchając ich argumentacji. To był jedyny okres, gdzie obwiniony nie miał nic do powiedzenia przed wykonaniem kary
 
– opowiadał senator.

Zdaniem Jerzego Wcisły taka sytuacja miała właśnie miejsce w przypadku decyzji o odwołaniu sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu. - Minister Ziobro wyraźnie wraca do tradycji średniowiecznych i wykonuje wyrok na prezesie nie wysłuchując jego racji. Dlaczego Minister tak postąpił? – dodał.

Senator zwrócił się do Ministra Zbigniewa Ziobro o wycofanie decyzji odwołującej Marka Omelana i przeprowadzenie „normalnej, zgodnej ze standardami procedury ustalenia faktów w sprawie”. - Dopiero potem można podjąć decyzję – dodał.

Przypomnijmy, że podczas Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu, które odbyło się 27 października, została podjęta uchwała dot. odwołania sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa SO.
 
Zebranie uważa za niezgodne z regułami demokratycznego państwa prawa i dobrymi obyczajami to, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie zwróciło się przed podjęciem swojej decyzji do sędziego Marka Omelana o podanie dokładnych wyjaśnień co do podstaw i zasadności jego czynności, które podjął jako prezes Sądu Okręgowego w Elblągu w związku z zachowaniem jednego z ławników tutejszego Sądu. Nie znajduje akceptacji Zebrania również sposób poinformowania o decyzji co do odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, to jest za pośrednictwem mediów, które wiedza o decyzji Ministra Sprawiedliwości miały przed jej przekazaniem sędziemu Markowi Omelanowi
 
- podkreślono w uchwale Zebrania Sędziów SO w Elblągu z 27 października.

Marek Omelan stanowisko prezesa Sądu Okręgowego objął w 2014 r. Jego kadencja miała trwać do 2020 r. Został jednak odwołany ze stanowiska . Ministerstwo Sprawiedliwości zarzuciło mu ujawnienie tajemnicy służbowej.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +34
  ~ Lanser
  Poniedziałek, 30.10

  Przestańcie go pokazywać bo nie zasługuje na to, mowa o tym z, po.

 2. 2
  +27
  ~ Czekamy cierpliwie
  Poniedziałek, 30.10

  PiS powinien wsadzić do więzienia tych co udowodniono i że złamali prawo. P. O. O was mowa.

 3. 3
  +5
  ~ Nowaczyk na Prezydenta:(
  Poniedziałek, 30.10

  Fakt, ten senator (z Nowego Dworu rodem) to człek nie klasyfikowany, tak jak rządzący pisowcy.

 4. 4
  +31
  ~ O kuhwa!
  Poniedziałek, 30.10

  Znowu Mieszko I!Spec od wszystkiego!

 5. 5
  +26
  ~ Tełorektyk
  Poniedziałek, 30.10

  Pan po licencjacie z teologii jest już specem od prawa? Brawo panie Wścisła!!!

 6. 6
  +31
  pampi - ZAWADA
  Poniedziałek, 30.10

  " Minister Ziobro wyraźnie wraca do tradycji średniowiecznych " oj , rzekł Pan Senator , ostrożnie z tą historią . Wystarczy , że raz Pan rzekł o.... Mieszku I .

 7. 7
  +38
  ~ abc
  Poniedziałek, 30.10

  Kto takiego buraka wybrał na senatora?

 8. 8
  +22
  ~ alla
  Poniedziałek, 30.10

  Co za znawca historii. Milcz lepiej pan, wstydu oszczędź.

 9. 9
  +18
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 30.10

  Te senator a ty wracasz ze swoja propagandą do czasów komunistycznych!

 10. 10
  --13
  ~ Korekta wypowiedzi p. Wcisło
  Poniedziałek, 30.10

  Korekta wypowiedzi Pana Jerzego Wcisła: Zbigniew Zero Ziobro nie wraca do tradycji średniowiecznych. On wraca do czasów "wczesnego Bieruta". A tak na marginesie: Czy nie ma siły by tego niedouczonego i zakompleksiałego magisterka prawa - pogonić precz ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2166810035706