Wtorek, 3.10.2023, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Dwa oddziały szpitala przy ul. Komeńskiego zyskały nową siedzibę

25.10.2016, 13:30:05 Rozmiar tekstu: A A A
Dwa oddziały szpitala przy ul. Komeńskiego zyskały nową siedzibę
Fot. Ryszard Biel

Ponad 800 tysięcy złotych i roku trzeba było, aby strych jednego z budynków szpitalnego kompleksu przy ul. Komeńskiego zmienić w siedzibę oddziałów dziennych: psychiatrycznego i zaburzeń nerwowych. Dzisiaj (25 października) odbyło się ich uroczyste otwarcie.

Depresja kojarzy się elblążanom już nie tylko z najniższym punktem Polski, znajdującym się w pobliskich Raczkach Elbląskich, ale z chorobą, z którą zmaga się coraz więcej z nas. Od kilku lat osoby cierpiące na to i wiele innych zaburzeń psychicznych fachową opiekę znajdują na: oddziale dziennym Psychiatrycznym i Oddziale Dziennym Zaburzeń nerwowych Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego z Przychodnią. Od niedawna funkcjonują one w nowej siedzibie - w budynku szpitalnego kompleksu, w którym kiedyś funkcjonowała pralnia. Dzisiaj odbyło się jej oficjalne otwarcie.

Tutaj wcześniej, właściwie nic nie było. To był strych nad pralnią. Aby go przystosować do potrzeb dziennych oddziałów, musieliśmy zmienić dach, wymienić okna, docieplić pomieszczenia, zamontować wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, w tym te przeciwpożarowe, wybudować nową windę. Nawet schody zostały poszerzone, bo inaczej nie spełniałyby wymogów budowlanych

– wylicza Mirosław Gorbaczewski, dyrektor szpitala.

Remont tego budynku rozpoczął się kilka lat temu. Pierwszym etapem było przystosowanie pomieszczeń na parterze na potrzeby rehabilitacji. Drugi etap, którego efekty dzisiaj podziwialiśmy, trwał około roku. Sporo czasu zajęło dopełnienie formalności, sam remont to był okres czterech-pięciu miesięcy

– dodaje Jacek Wójcik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Teraz z dawnego strychu korzystają pacjenci, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 14. Na oddziałach odbywa się między innymi: terapia zajęciowa, psychoterapia, różnego rodzaju treningi, w tym umiejętności społecznych i asertywności. Na każdym z oddziałów jest miejsce dla około 20 osób.

– Przeprowadzka do nowych pomieszczeń sporo nam dała. Mamy więcej przestrzeni, pacjenci są odizolowania od szpitala, do tej pory na niektórych działało to trochę traumatyczne. Tu czują się swojsko, jak pacjenci w "cywilu". – mówi Teresa Paszylk, pielęgniarka oddziałowa.

Na oddział dzienny psychiatryczny przyjmowani są pacjenci ze schizofrenią – wtedy jest terapia z psychologiem, chorzy na depresje, czy chorobę dwubiegunową. Na oddział dzienny Zaburzeń Nerwicowych trafiają pacjenci, którzy mają stany lękowe, czy depresyjno-lękowe. Kolejka chętnych jest spora.

W tej chwili czas oczekiwania to trzy miesiące. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest bardzo duże. Zgłasza się do nas coraz więcej osób. Nawet po leczeniu stacjonarnym, w szpitalu pacjenci są kierowani jeszcze do nas. Stąd wychodzą w bardzo dobrym stanie. Spotkania z psychoterapeutą, psychologiem, terapię zajęciową pozwalają ludziom wracać do normalnego stanu, do życia i pracy

– dodaje pani Teresa.

Choć oficjalne otwarcie nowej siedziby dwóch oddziałów dziennych odbyło się dopiero dzisiaj, dyrekcja szpitala myślami jest już przy kolejnych inwestycjach, których realizację w dużej mierze wymusza połączenie szpitala przy ul. Komeńskiego z tym, przy ul. Żeromskiego.

W tej chwili najbardziej potrzebny jest blok operacyjny dla połączonych szpitali. Szpital przy ul. Komeńskiego będzie szpitalem bardziej zabiegowym, dlatego te wszystkie oddziały będą musiały być tu skumulowane i to dla nich przygotowany zostanie blok operacyjny z centralna sterylizatornią. Myślę, że to ta najważniejsza i najdroższa inwestycja, która nas niebawem czeka. Kolejne plany to dokończenie remontów innych budynków szpitala. Harmonogram mamy rozpisany na pięć lat, liczymy, że w tym czasie uda się nam je zrealizować. W tej chwili jesteśmy w trakcie przetargu na projekty do tych wszystkich inwestycji, na oferty czekamy do 22 lutego. Na początku marca powinniśmy znać wykonawcę

– przekonuje Mirosław Gorbaczewski.

Na realizację wszystkich planów szpital potrzebuje 46 mln złotych. Czy tyle uda się pozyskać z funduszy unijnych trudno powiedzieć. Władze miasta chcą sięgnąć po pieniądze ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

To są naprawdę znaczące środki. W tej chwili mocno pracujemy i w szpitalu jednym i drugim nad przygotowaniem kompleksowego projektu poprawy jakości usług medycznych. Jesteśmy w przededniu zmian. Uchwała rady miejskiej została podjęta, wnioski do KRS zostały przekazane, czekamy na formalne zarejestrowanie jednego, dużego szpitala miejskiego

– mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Szpital Specjalistyczny Dzienny Oddział Psychiatryczny ( zdjęć 32 )
Dodano: 2016-10-25 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ realista
  Wtorek, 25.10

  Zdjecie dobitnie pokazuje, ze sukces ma wielu ojcow!!! Pchaja sie do tego przeciecia wstegi jak dzieci.

 2. 2
  +8
  ~ hm,hm
  Wtorek, 25.10

  To teraz trzeba będzie uważać, psychiatria już jest. Ostatnio w tv był pokazany facet, który przesiedział na oddziale psychiatrii prawie 15 lat bez dostatecznie uzasadnionej diagnozy.

 3. 3
  +6
  ~ loomar
  Wtorek, 25.10

  Czy Witia nie mógł tam już zostać?

 4. 4
  +8
  ~ pływajacy z syfem
  Wtorek, 25.10

  kiedy zmiany na stanowisku dyrektora CRW dolinka? to co sie tam wyprawia to jest skandal, non stop skazona woda, basen rekreacyjny nieczynny, biosauna wiecznie zepsuta, do basenu pływackiego leja beczki chloru bo niedlugo i tam pojawi sie syfilis, a ceny za wejscie takie same. przypominam ze do polowy wrzesnia basen przechodzil inspekcje i poprawki gwarancyjne. po miesiacu znowu syf i wiekszosc atrakcji nieczynna. czy ktos za to beknie? panie prezydencie czy ten cały krause to jakis wasz koles pociotek ze do stolka przyklejony?

 5. 5
  +5
  ~ m.x
  Wtorek, 25.10

  CZYŻBY PIERWSI PACJENCI?

 6. 6
  +5
  ~ Podatniczka
  Wtorek, 25.10

  Czy na takich "uroczystościach" zawsze muszą być ci sami przedstawiciele MIASTA, POWIATU, GMINY???? Po co to k... komu? Banda spasionych garniturowców, którzy po wytrzeźwieniu nawet nie wiedzą, gdzie byli.... NA CO I PO CO??????????

 7. 7
  +1
  ~ E tam
  Wtorek, 25.10

  A osoby która się przy tym najbardziej nabiegała i napracowała nie widać . Ot sprawiedliwość . Zapewne nikt tej osobie nawet dziękuję nie powiedział. Ale za to (wykluczając dyrekcję i zaproszonych gośći ) są osoby z "parciem na szkło " żeby się tylko pokazać przypisując sobie czyjąś pracę . To jest po prostu niemoralne.

 8. 8
  +4
  ~ swojak
  Środa, 26.10

  DO TYCH CZTERECH Z NOZYCAMI NA FOTOGRAFI - TO PO TO PCHALISCIE SIE DO KORYTA ABY TERAZ WALCZYC O MIEJSCE NA TYM PSYCHIATRYKU - NO TO SIE UCIESZA WASI WYBORCY - NIE KIEPSKA LAURKA - CZAPKI Z GLOW !!!

 9. 9
  +4
  ~ Zizi
  Środa, 26.10

  Czemu usunięto wpis o potrzebie UTWORZENIA w Elblągu oddziału psychiatrycznego na miarę 21 wieku??? SAJGON na Komeńskiego urąga wszelkim standardom. "Zapewnia pełen zakres leczenia psychiatrycznego w zakresie chorób psychicznych i zaburzeń nerwicowych z uwzględnieniem psychoterapii indywidualnej. " GUZIK PRAWDA!!!!!!!!!!!!!! Psychoterapeutów tam na lekarstwo, jedyne, co DOKTORY potrafią, to zwiększać dawkę leku poleconego przez PRZEDSTAWICIELA FARMACEUTYCZNEGO!!! I ORDYNATOR TO AKCEPTUJE!!! Lek. Łuczak do wymiany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. 10
  +2
  ~ psycholka
  Czwartek, 27.10

  I takie gnioty publikujecie? Niech może ktoś z redaktorków, np. pani Jabłonowska, przejdzie się na Komeńskiego. I zobaczy świat prawdziwy, a nie z listy ułożonych przez siebie/redakcję pytań...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3027009963989