Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sukces mijającej kadencji w samorządach. Elbląg na ostatnim miejscu rankingu

18.02.2024, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sukces mijającej kadencji w samorządach. Elbląg na ostatnim miejscu rankingu

Niebawem elblążanie zdecydują, kto w nowej kadencji będzie ich reprezentował na szczeblu władz lokalnych. Zanim to nastąpi, warto podsumować efekty pracy samorządu z ostatnich pięciu lat. Według najnowszego rankingu "Sukces kadencji 2018-2023" nie mamy powodów do zadowolenia. Elbląg, w zestawieniu miast na prawach powiatu, zajmuje ostatnie miejsce.

 

 

 

Podsumowania mijającej właśnie kadencji podjęło się Pismo "Wspólnota". Jego najnowszy ranking jest próbą oszacowania sukcesu, jaki odniosły samorządy w latach 2018–2023. - Koncentrujemy się wyłącznie na szczeblu gminnym. To samorządy szczebla podstawowego są bowiem odpowiedzialne za większość zdecentralizowanych funduszy, one mają także największą swobodę prowadzenia stosunkowo samodzielnych polityk rozwojowych - podkreślają autorzy zestawienia.

 

 

 


Elbląg w rankingu "Sukces kadencji 2018 - 2023" znajdziemy w zestawieniu 48 miast na prawach powiatu. W tej kategorii najlepiej wypadły: Sopot, Bielsko-Biała, Krosno i Tychy. Najsłabiej natomiast nasze miasto. Elbląg zajął ostatnie miejsce, odnotowując jednocześnie duży spadek w porównaniu z poprzednią kadencją (wtedy zajmował 33. miejsce).

 

 

 

 

Jeśli chodzi o poszczególne wskaźniki, to Elbląg najlepiej wypada w kategorii sukces ekonomiczny (w tym przypadku autorzy rankingu pod uwagę wzięli m.in. zmianę odsetka zarejestrowanych bezrobotnych, liczbę nowo zarejestrowanych prywatnych podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców i zmianę wielkości dochodów z CIT przeliczonych na mieszkańca w latach 2017–2022), zajmując 22. miejsce na 48 miast na prawach powiatu. Najgorzej wypadliśmy, w kategorii: sukces społeczny, również lądując na końcu zestawienia (tutaj przyjrzano się m.in. wynikom z egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku, zmianom odsetka dzieci w wieku 1–3 lata objętych opieką żłobkową w latach 2016–2021, liczbie mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców w latach 2018–2022 i wydatkom budżetowym ponoszonym na ochronę środowiska).

 

 

 

 

Jak w rankingu "Wspólnoty" wypadły inne miasta z województwa warmińsko-mazurskiego? W kategorii miast wojewódzkich znajdziemy Olsztyn (największe miasto i jednocześnie stolicę regionu). Zajął on 12. na 18. miejsc. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje Warszawa, a za nią są: Poznań i Gdańsk. Z kolei w kategorii: miasteczka ujęto m.in.: Pasłęk (362. miejsce na 631. miejscowości), Frombork (397. miejsce) i Młynary (451. miejsce).

 

 

 

 

Wyniki prezentujemy kilka tygodni przed wyborami, posługując się jednak danymi sięgającymi tylko do 2022 roku, a więc częściowo nieaktualnymi, jednak problem opóźnienia mieliśmy też w poprzednich edycjach zestawienia. Opieramy się na najnowszych dostępnych danych, przede wszystkim pochodzących z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów, a także z kilku innych źródeł. Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do: sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej), sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej), sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej) i sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym)

 

 

- dodają autorzy rankingu "Sukces kadencji 2018-2023".

 

 

 

Ranking znajdziemy TUTAJ.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (54)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +60
  ~ EPEC i okolice
  Wtorek, 13.02

  To efekt rządów PSL i PO w Elblągu?

 2. 2
  +76
  ~ kompromitacja władzy
  Wtorek, 13.02

  Jak żywo sięgnęliśmy dna. Gratulacje dla prezydenta i wiceprezydentow.

 3. 3
  +65
  ~ Bob
  Wtorek, 13.02

  Widać to po mieście w jakim stanie jest....

 4. 4
  +54
  ~ Zdziwieni????
  Wtorek, 13.02

  Czy ktoś się spodziewał czegoś innego???

 5. 5
  +63
  ~ Elblążanin
  Wtorek, 13.02

  Skoro sięgnęliśmy dna, może być już tylko lepiej. Pod jednym warunkiem: idziemy na wybory i dziękujemy obecnym włodarzom miasta, tym z Rady również.

 6. 6
  +19
  ~ ELBle
  Wtorek, 13.02

  I dlatego trzeba wymienić tą dziadkową ekipę na kogoś nowego spoza układu. Młodego i niezależnego. Tylko jeden kandydat spełnia moje kryteria. Paweł Rodziewicz

 7. 7
  +37
  ~ Jestem zadowolony
  Wtorek, 13.02

  Za stan komunalnej infrastruktury technicznej ( komunikacja, drogi, ciepłownictwo, budownictwo komunalne i indywidualne- Krasny Las ) wyrażamy podziękowanie wiceprezydentowi Nowakowi, tak troszczącemu się o nas mieszkańców, korzystających z tej infrastruktury. Jest przecież szefem bardzo prężnej elbląskiej lewicy, realizującej wartości. Dzięki temu żyje się nam lepiej. To prawdziwy sukces kadencji 2018-2023).

 8. 8
  +47
  ~ Bez żalu
  Wtorek, 13.02

  Myślę bez obrazy że nastał schylek epoki tych ludzi za ktorymi nikt nie zatęskni! Myślę że zasiedzieli się ciutasek za długo ze szkodą dla nas i miasta! Życzymy udanego odpoczynku na emeryturach i w innym miejscu pracy!

 9. 9
  +42
  ~ Ksantypa
  Wtorek, 13.02

  Tu nie chodzi o dziadkową bo jak widać świat dziadkami stoi, ale o normalność! Bez spiny, mściwosci, zlosliwości, szykan i dyskryminacji wobec ludzi! Czas na rozwój miasta sensowny a nie przestawianie i odstawianie ludzi !!!bo za chwilę ich zabraknie ! Niestety wybrano zły kierunek i fatalnych doradców i dzis to procentuje tym tragicznym miejscem w rankingu !

 10. 10
  +48
  ~ No comment
  Wtorek, 13.02

  To zaszczytne miejsce jest podsumowaniem tych straconych lat, dodatkowy komentarz zbędny

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2920610904694