Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W których miastach żyje się najzdrowiej? Elbląg w tym rankingu nie wypadł najlepiej

04.12.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
W których miastach żyje się najzdrowiej? Elbląg w tym rankingu nie wypadł najlepiej

Elbląg zaliczył duży spadek w rankingu miast, w których żyje się najzdrowiej. W gronie 66 największych miast Polski uplasował się na 47. miejscu. Jeszcze rok wcześniej zajmował 26. pozycję.

 

 


Co sprawia, że jakość życia, profilaktyki czy zdrowia społecznego w niektórych miastach jest wyższa niż w innych? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy Indeksu Zdrowych Miast. W tym roku raport ukazał się już po raz drugi. Obejmuje on 66 miast na prawach powiatu.

 

 

 


Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa, uzyskując 69,3 punktów. Na drugim miejscu jest Bielsko-Biała z 68,2 punktów (miasto to awansowało z 23. lokaty w pierwszej edycji Indeksu) a na trzecim Sopot, który zdobył 66,5 punktów.

 

 


W Indeksie ujęty został również Elbląg. Nasze miasto znajduje się jednak dopiero na 47. miejscu (31,2 punktów). To zdecydowany spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wtedy Elbląg zajął 26. miejsce (38 punktów), a w kategorii przestrzeń (tutaj wyznacznikami są m.in. ilość wypadków drogowych, dróg rowerowych, udział parków i terenów zielonych w powierzchni miasta ogółem czy wydatki na utrzymanie zieleni) uplasował się na 4. miejscu.

 

 


Zdecydowanie lepiej w tegorocznym rankingu wypadł Olsztyn (12 miejsce, 47,7 punktów). Stolica Warmii i Mazur w dwóch kategoriach znalazła się wśród wyróżnionych miasta, w kategorii środowisko zajmując 2 miejsce, a kat. infrastruktura 10.

 

 

 

 

Głównym celem inicjatywy jest zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem społeczeństwa. Publikacja to zbiór informacji o inwestycjach i działaniach, jakie samorządy wdrażają, tworząc zrównoważoną przestrzeń miejską. Miasta zostały ocenione w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń

 

 

- informują inicjatorzy Indeksu.

 

 

 

Analiza uwzględniła ponad 60 różnych mierników. W grupie tej znalazły się m.in. wiek samochodów i autobusów w mieście, ceny biletów komunikacji miejskiej, odsetek maluchów korzystających z edukacji przedszkolnej, programy polityki zdrowotnej i działania w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia, długość ścieżek rowerowych, struktura demograficzna i procesy migracyjne, statystyki policyjne, poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i wiele, wiele innych. 

 

 

 


Indeks Zdrowych Miast został przygotowana przez Grupę LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej. Pełną analizę znajdziemy tutaj.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ Kassandra
  Poniedziałek, 04.12

  Elbląg - stolica nepotyzmu, mobbingu i dyskryminacji. W latac 90[tych za to był wioską olimpijską - największy odsetek mieszkańcw w dresach, ale nie prawniający sportu. Matecznik upadłego hrley i jemu podobnych szkodników i pasożytów.

 2. 2
  +12
  ~ związek mobbingowanych
  Poniedziałek, 04.12

  głośno już o tym , nawet w Olsztynie

 3. 3
  +21
  ~ Polina
  Poniedziałek, 04.12

  To miasto to taka mała Białoruś. Za krytykę despoty ścigają służby na wzór UB SB.

 4. 4
  +15
  ~ Do Kasandra
  Wtorek, 05.12

  Za mobbing trzeba przyznać medal na odchodne starym prikwom co jeszcze zatruwaja zycie i pracę ludziom oraz tym mobberom co są mistrzami 2 planu !

 5. 5
  +11
  ~ Dziady, cz.23
  Wtorek, 05.12

  Gdyby nie walka o "port" to byłby Elbląg poza rankingiem. Zamiast warcholić z poziomu ratusza, to może Antki, Michasie , "szuchewycze", Janusze i Witoldy wzięły by się do roboty, pognały Wcisłę i Portasa o raz innych gadaczy, i zrobiły wreszcie coś składnego i funkcjonalnego a nie Wschodniąi szuwary o nazwie "basen". Jak wściekły afrykański bawół całą kadencję siedzi w sądach bo lubi, to kto, qurwa, zajmuje się miastem?

 6. 6
  +14
  ~ Elbląg? Zdrowie społeczne?
  Wtorek, 05.12

  Podstawową chorobą społeczną jest głęboki wstyd za tych, którzy przypadkiem wskoczyli na stołki. Za dukającego, za "świeżego" z zapachem. za posiwiałego w niszczeniu wszystkich , którzy mają odmienne zdanie. Wstyd za brak w nich jakichkolwiek idei, wartości, programu dla elblążan. Ich program to chapanina i trwanie. Ja za ciebie, ty za mnie. Jesteśmy sami sobie winni, nie chciało się złożyć podpisów referendalnych. Sytuacja staje się jednak rewolucyjną, tak dłużej nie możemy być upokarzani. I znowu pytanie, czy potrafimy właściwie postąpić?

 7. 7
  +1
  ~ Do polina
  Wtorek, 05.12

  Pozdrów mamę Karoliny

 8. 8
  +5
  ~ bleee
  Wtorek, 05.12

  Sprzedać wszystkie zielone tereny i zabetonować. Będziemy najlepsi!

 9. 9
  +3
  ~ Jacek
  Wtorek, 05.12

  Dalej glosujcie na tych lokalnych g... z PO, SLD, PSL i PiS, i wtedy na pewno zmieni sie dla wszystkich sytuacja na lepsze... Na cmentarzu

 10. 10
  +5
  ~ Jacek
  Wtorek, 05.12

  Nie rozumiem dlaczego jeczycie i narzekacie, nie potrafiac wylonic na zarzadcow miasta ludzi spoza tych czterech zorganizowanych grup przestepczych, ktore tylko co kilka lat wymieniaja sie miedzy soba na stolkach, od ktorych ich granatem nie oderwiesz i smieja sie Wam w wasze puste, durne geby, wiedzac doskonale, ze jak zwykle skonczy sie to u was jeczeniem w komentarzach na info elblag czy portelu, bo gdy przyjdzie co do czego i tak wasza BIERNOSC i PANICZNY STRACH przed wzieciem odpowiedzialnosci za to miasto, czyli ZA WLASNE ZYCIE doslownie sparalizuje wam tylki. Dlatego wiedza doskonale, ze moga sie z was smiac i zlewac was cieplym moczem, bo w rzeczywistosci poza szczekaniem w internecie, nie odwazycie sie na nic. I dlatego dalej beda was kopac po tylkach i mowic, no i co nam zrobisz elblaska mierzwo? Wiedzac, ze nie zrobicie nic. I nie myla sie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92694520950317