Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Powraca temat Pogotowia Socjalnego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Prezydenta

31.01.2022, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Powraca temat Pogotowia Socjalnego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Prezydenta
Fot. Archiwum redakcji
REKLAMA

W kwietniu 2020 r. radni podjęli decyzję o likwidacji Pogotowia Socjalnego. Uchwałę w tej sprawie unieważnił jednak Wojewoda motywując to brakiem konsultacji ze związkami zawodowymi. Z jego decyzją nie zgodził się Prezydent naszego miasta, który złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Gdy przegrał odwołał się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w piątek (28 stycznia) oddalił skargę.



Pogotowie Socjalne przy ul. Królewieckiej przez wiele lat prowadziło w Elblągu izbę wytrzeźwień i noclegownię dla bezdomnych. 3 kwietnia 2020 r. zawieszono działalność placówki, a 16 kwietnia 2020 r., podczas sesji, radni podjęli uchwałę dot. likwidacji Pogotowia Socjalnego.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki unieważnił uchwałę, a Prezydent Elbląga złożył skargę na decyzję Wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Prezydent domagał się uchylenia decyzji Wojewody.

6 sierpnia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę. - W jednostce zatrudnionych pozostawało nie mniej niż 10 pracowników. Likwidację jednostki Rada Miejska uzasadniła brakami kadrowymi. Wskazywano, że na pracowników tej jednostki, w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nałożono nowe obowiązki związane z kwarantannowaniem osób bezdomnych. Pracownicy jednostki, w liczbie 7 osób, pozostawali na zwolnieniach lekarskich.

Pracownikom zarzucano uchylanie się od świadczenia pracy. Wojewoda stwierdził, że nie wyjaśniono jednoznacznie, czy zabezpieczone zostały należycie prawa pracowników i bezpieczeństwo pracowników. Ponadto nie zostały ustalone żadne procedury postępowania względem pracowników likwidowanej jednostki - czytamy w uzasadnieniu wyroku WSA.


 

Deklarowano indywidualne podejście do poszczególnych osób. Nie wynikały stąd żadne gwarancje dalszego zatrudnienia w innych jednostkach organizacyjnych gminy. Likwidacja jednostki, wiązać się może zatem zarówno z zakończeniem stosunków zatrudnienia, jak również ze zmianą pracodawcy, a także pozostawać może w związku z nieprzestrzeganiem praw pracowników, niezapewnieniem właściwych, wymaganych zasad higieny i bezpieczeństwa pracy. Dlatego Wojewoda uznał, że projekt niniejszej uchwały powinien podlegać procedurze opiniodawczej przewidzianej w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o związkach zawodowych

 

- wyjaśniono w uzasadnieniu.



Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał, że "Wojewoda zaznaczył, że nie ustalał rzeczywistego stanu faktycznego i nie badał materialnej zasadności podjęcia rozstrzygnięcia w przedmiocie likwidacji jednostki budżetowej gminy, gdyż należy to do wyłącznej kompetencji rady gminy."
 

Jednocześnie jednak kwestie przestrzegania praw pracowniczych, trwałości stosunku pracy lub zmiana pracodawcy, pozostają w sferze zainteresowania związków zawodowych. Związki zawodowe mają zapewnione ustawą prawo do badania takich okoliczności i przedstawienia stanowiska w procedurze opiniodawczej. Niedochowanie tej procedury uzasadniało stwierdzenie nieważności uchwały w całości. Wskazano też, że przedmiot uchwały dotyczyć może zadań związków zawodowych sensu largo, w zakresie pomocy udzielanej przez gminę osobom bezdomnym, bezrobotnym i społecznie wykluczonym

 

- wyjaśniano w wyroku WSA.


W odpowiedzi na skargę, Wojewoda Warmińsko-Mazurski wniósł o jej oddalenie, podtrzymując dotychczasowe stanowisko w sprawie. - Wojewoda wskazał, że po wydaniu rozstrzygnięcia nadzorczego, do organu wpłynęło stanowisko Zarządu Terenowego NZSS Policjantów KMP w Elblągu, z którego jednoznacznie wynika, iż współpraca Policji z Pogotowiem Socjalnym istotnie usprawniała pracę Policji, natomiast likwidacja jednostki, może mieć negatywny wpływ na stan bezpieczeństwa w mieście i powiecie - podano w uzasadnieniu wyroku WAS.



Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że "poddane kontroli rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody odpowiada prawu", oddalając tym samym skargę Miasta.  Prezydent zdecydował się odwołać od wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W piątek (28.01.) NSA oddalił skargę Miasta.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 25

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +37
    ~ Szacun
    Poniedziałek, 31.01

    Najważniejsze są prawa pracownicze ,godność i szacunek w miejscu pracy !

  2. 2
    +53
    ~ Prawy
    Poniedziałek, 31.01

    Tak Panie redaktorze to Region Elbląski NSZZ Solidarność skierował wniosek do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wniosek o uchylenie decyzji o likwidacji Pogotowia Socjalnego poparty również przez inne organizacje związkowe oraz część Radnych Rady Miejskiej oraz inne środowiska. Teraz wyrzuceni z pracy pracownicy będą dochodzić rekompensat finansowych z tytułu nieuzasadnionych wypowiedzeń umów o pracę.

  3. 3
    +126
    ~ kompromitacja władzy
    Poniedziałek, 31.01

    Efekt taki ,że zapłacimy my mieszkańcy. trzeba będzie zapłacić odszkodowania pracownikom. OT JAKIEGO MAMY WŁoda No to teraz będą sprawy pracownicze i odszkodowania.

  4. 4
    +15
    ~ Mobbingowany
    Poniedziałek, 31.01

    Teraz wiem do jakich związków się zapisać! Super

  5. 5
    +110
    ~ wzorzec
    Poniedziałek, 31.01

    Kolejny raz Wróblewski zaszalał na koszt mieszkańców i kolejny raz pokazano mu miejsce i braki merytoryczne. Jedynie mściwość wobec obsługi tego miejsca była przesłanką jego likwidacji. Wróblewski dziwnie popada w megalomanię " " co, ja qrwa nie dam rady? Trzymajcie mnie, bo jak...". I jak go puszczą, to harley. Te przegrane także świadczą o poziomie zatrudnionych w UM prawników - są dobrzy do ścigania mieszkańców za krytykę "prezydenta", choć i tam im trudno idzie. Bufonada i nieprzemyślenia kosztują mieszkańców kolejne nie połatane ulice. Aż się nie chce przypominać obrony później zesłupowanego i skasowanego fałszerza. Brak wstydu, empatii, fachowości czy bufonada?

  6. 6
    +72
    ~ Takim ręki się nie podaje
    Poniedziałek, 31.01

    Za błędne decyzje ktoś powinien odpowiadać własną kieszenią. A co na to radni ? A co na to radny od obniżania diet

  7. 7
    --58
    ~ Mariusz Lewandowski
    Poniedziałek, 31.01

    A czy ktoś z szanownych Panów korzystał z tej usługi ? Pan Chojecki okazał się pajacem i ja osobiście już nigdy nie potraktuje żadnego polityka PIS-u z powagą co niestety krzuwdzi takich ludzi jak Hajdukowski Pruszak czy Pani Sałata , ale dziś członkiem tej partii może być tylko pajac. Zadziwiające że gdy Policja likwidowała Policyjną Izbę Dziecka nikt nie protestował a o ile wiem to właśnie dziecią posicać należy więcej uwagi nią podchmielonym smakoszom wina owocowego. Izba Wytrzeźwień bazoał na patologi i patologicnie dzIałała a jej personel miał tyle współnego z pomocą co ZOMO z obywatelami PRL-u. Zadanie nie było realizowane od dwóch lat i jakoś uszczerbku na bezpieczeństwie nie dostrzegłem . Takie miejsca należy likwidować bo to niczemu i nikomu nie złuży i są reliktem po Stalinie

  8. 8
    --68
    ~ Mariusz Lewandowski
    Poniedziałek, 31.01

    Co zaś do zasłóg NSZZ Solidarnośc w tej sprawie to należało zadbać o interesy pensonariuszy i godne warunki dla ich tam pobytu . Jeśli ludzie związani z prawicą bronią pomotu Berii wymyślonego tylko po to żeby upodlić społeczeństow to coś im się w głowach poprzewracało . Bóg dał mi wolną wolę bym mógł pić ile chce i co chce a jeśli zacyzanam rozrabiać to ma się mną zająć profesjonalnie do tego przygotowana Policja - to na nią płacę podatki i to jej zadanie. Jeśłi raz mam płącić za policjantów z Olsztyna żeby dowzić do nich dzieci a potem jeszcze opłacać Pogotowie Socjalne z kasy Miasta to nie ma na to mojej zgody. Skoro policja może dowiozić do Olsztyna dzieci bo ją na to stać to niech zawozi tam i pijaczków....

  9. 9
    +56
    ~ Wybory już tylko za rok
    Poniedziałek, 31.01

    Nie będzie reelekcji, panie ładny , ze zdjęcia na którego jest w IPN teczka.

  10. 10
    +26
    ~ stefan
    Poniedziałek, 31.01

    A tak po naszemu ,kiedy i czy rusza ponownie Noclegownia i Wytrzeżwiałka ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97014880180359