Piątek, 21.01.2022, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Solidarni z górnikami z Turowa". Związkowcy z Elbląga pojawią się na proteście w Luksemburgu

19.10.2021, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Solidarni z górnikami z Turowa". Związkowcy z Elbląga pojawią się na proteście w Luksemburgu
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

"Solidarność", w związku z sytuacją kopalni Turów, zapowiada protest przed siedzibą Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. W manifestacji zaplanowanej na piątek, 22 października udział wezmą również związkowcy z Elbląga. 
 

Będziemy manifestowali w obronie kopalni Turów i Elektrowni Bogatynia. Chcemy okazać solidarność z pracownikami, którzy w efekcie decyzji TSUE mogą stracić zatrudnienie i z mieszkańcami regionu zagrożonego wykluczeniem. Z Elbląga na piątkowy protest jedzie trzydzieści osób. Wyruszamy autokarem, w czwartek o godzinie 16

- mówi Grzegorz Adamowicz, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Regionu Elbląg. 
 

Szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki "S" Jarosław Grzesik potwierdził w ubiegłym tygodniu PAP, że związkowcy otrzymali oficjalną zgodę na protest ze strony władz Luksemburga. Manifestacja rozpocznie się w piątek o godzinie 10. Udział w niej ma wziąć 2 tys. osób. Jak podkreślał Grzesik, była to maksymalna liczba uczestników, jaką można było zgłosić.

Mainfestacja ma by wyrazem sprzeciwu wobec decyzji wiceprezes TSUE Rozalii De la Puerta, nakazującej w trybie zabezpieczenia natychmiastowe zatrzymanie wydobycia w tej kopalni. Zdaniem związkowców jest ona skandaliczna.
 

Przypomnijmy. W maju Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego z kopalni Turów. Była to odpowiedź na wniosek Czech. Zdaniem naszych sąsiadów dalsza praca kopalni grozi utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców terenów sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Rozmowy polsko-czeskie w tej sprawie nie przyniosły rozwiązania problemu. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ utu
  Wtorek, 19.10

  A może związkowcy zajmą się zwalnianymi z GE w Elblągu.

 2. 2
  +25
  ~ obserwator
  Wtorek, 19.10

  po solidarności to tylko nazwa została.nawet okazuje się ,że założycielami solidarności są bracia K.

 3. 3
  +20
  ~ a może
  Wtorek, 19.10

  luksemburska policja urzyje pał teleskopowych i rozgoni to dziadostwo, które śmie się nazywać "Solidarnością". To są jakieś trepy - które nic nie robią a niezłe pieniądze biorą - a ludzi pracy mają w doopie..... przystawka pisia i tyle

 4. 4
  +18
  ~ passat
  Wtorek, 19.10

  To nie do Luxemburga powinni jechac tylko na Wiejska. Tam sa winowajcy tego zmieszania.

 5. 5
  +15
  ~ WAL
  Wtorek, 19.10

  Panie G. Adamowicz - Panu się priorytety pomyliły ! Robicie sobie wycieczkę po Europie. Wstydzę się za taką Solidarność !

 6. 6
  +14
  ~ Kryspin
  Wtorek, 19.10

  Obecna Solidarność ma niestety niewiele wspólnego ze związkiem zawodowym. To bardziej przybudówka PiS. Zamiast protestować w Luksemburgu przed TSUE powinni upomnieć się u swoich nieudaczników mocodawców, którzy przez pół roku udawali że coś negocjują z Cechami i myśleli że pozamiatają problem pod dywan. Tam (w Czechach) niestety propaganda TVP nie działa. Gang Olsena.

 7. 7
  --12
  ~ Zniesmaczony
  Wtorek, 19.10

  Po dzisiejszej debacie nt. praworządności w Polsce jest mi naprawdę wstyd za europosłów z PO i SLD (tak z SLD a nie z Lewicy). Sikorski i Biedroń. sprzedający się za pieniądze już dawno stracili u mnie szacunek . No ale czego można się spodziewać po przemalowanych "komunistach" - chociaż - prawdziwymi komunistami to oni nigdy nie byli. nawet gdy zasiadali w KC PZPR. Tuska (kolegę Webera) i Belkę - sami się domyślcie co o nich sądzę.Polska przeżyła cztery rozbiory, ucząc się historii w szkole tego nie mogłem zrozumieć - dlaczego tak się stało ? Dzisiaj obserwując tzw. "debatę" w Parlamencie Europejskim otrzymałem odpowiedź i zrozumiałem: niektórym Polakom potrzebny jest ktoś taki , jak Putin czy Łukaszenka by nie doszło do kolejnego rozbioru Ojczyzny.

 8. 8
  --14
  ~ Staszek
  Wtorek, 19.10

  Bardzo dobra decyzja Solidarności w obronie ludności zamieszkujących Bogatynię. Powołuje się na informacje od wójtów Gubina i Brodów .Okoliczna ludność również narzeka, że wody gruntowe są w bardzo niskim stanie a latem jest tragedia. A właścicielem kopalni Jänschwalde to czeski koncern energetyczny EPH.

 9. 9
  +10
  ~ Foij
  Środa, 20.10

  Bez sensu.

 10. 10
  --17
  ~ Historyk
  Środa, 20.10

  Mam nadzieję że wywiozą tą całą TSUE na taczkach!!!!! Polska powinna natychmiast wypowiedzieć pakiet klimatyczny, wrócić do węgla a te całe fundusze niech sobie Łunia wsadzi w d..e. Ten europejski kołchoz niedługo się rozleci.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0727059841156