Piątek, 19.08.2022, Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ranking samorządowych wydatków inwestycyjnych. Jak wypada Elbląg?

18.10.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ranking samorządowych wydatków inwestycyjnych. Jak wypada Elbląg?

"Wspólnota" podsumowała wyniki inwestycyjne samorządów z ostatnich trzech lat. Czy Elbląg znajduje się wśród tych, które przeznaczają najwięcej pieniędzy na poprawę jakości życia mieszkańców?

 

Pismo samorządowe "Wspólnota" przygotowało ranking inwestycji w polskich miastach, gminach i województwach. Pod uwagę, jak co rok wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2018–2020) i przeliczono je na głowę mieszkańca. - W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu - podkreślają autorzy rankingu.

 

Jak wypada w rankingu Elbląg? Nasze miasto znajdziemy w zestawieniu miast na prawach powiatu, na odległej pozycji. W najnowszym rankingu, na 48 miast, zajęliśmy 41. miejsce, z kwotą 851,68 zł (średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca w latach 2018-2020). To oznacza znaczny spadek. Przed rokiem (podsumowującym wydatki inwestycyjne w latach 2017-2019) Elbląg znajdował się na 34. pozycji. 

 

W miastach na prawach powiatu na czele jest Świnoujście (6 327,94 zł per capita), na drugim Krosno (3 181,57 zł), a poprzedni lider – Gliwice – zajął trzecie miejsce (2 255,68 zł). Wśród gmin wiejskich od niepamiętnych czasów pierwsze miejsce zajął Kleszczów. Wśród małych miast wygrała Krynica Morska, a wśród miast powiatowych – Polkowice. 

 

W zestawieniu województw na pierwszym miejscu znajduje się podlaskie (430,30 zł). Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje miejsce w środku zestawienia (9. miejsca, kwota 191,96 zł). Natomiast w miastach wojewódzkich w ostatnich latach najwięcej na inwestycje wydawano w Opolu (2 657,19 zł). W Olsztynie kwota ta wynosiła 1 063 zł, co daje stolicy Warmii i Mazur ostatnie, 18. miejsce. 

 

Całkiem dobrze w rankingu wypadł powiat elbląski. Zajął 69. pozycję (282,61 zł), wśród 314 samorządów powiatowych w kraju. To awans z 81. pozycji w poprzedniej edycji rankingu.
 

Bardzo trudno ocenić rok 2020 z punktu widzenia inwestycji samorządowych. Z jednej strony był to drugi, kolejny rok spadku ich wielkości. W ostatnim roku kończącej się bardzo hojnej dla Polski – dla samorządów w  szczególności – perspektywy unijnej, to nie jest dobra wiadomość. Ale z drugiej spadek ten nie był dramatyczny. Do tej pory tylko cztery lata przyniosły lepsze rezultaty

- podsumowują: profesor Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska współautorzy rankingu.

 

Zważywszy na rok pandemii COVID 19 i inne znane problemy budżetów samorządowych, można to ocenić jako sukces. Spadek dotyczył tym razem wszystkich kategorii jednostek samorządowych - dodają autorzy rankingu. - Największy (prawie 12 proc.) był w gminach, a najmniejszy (około 3 proc.) w  samorządach wojewódzkich. Przy szybko zmniejszających się nadwyżkach operacyjnych w miastach na prawach powiatu, spadek inwestycji o niespełna 9 proc. można uznać za zadowalający wynik. W przypadku miast na prawach powiatu od wielu lat analizujemy – przy okazji naszego rankingu – nie tylko wydatki budżetowe, ale także inwestycje prowadzone przez spółki miejskie. Także i one minimalnie zmniejszyły się w 2020 roku, ale nadal stanowiły znaczną część inwestycji dużych miast – około 27 proc. wartości.

 

Cały ranking znajdziemy TUTAJ.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ nasz Witia
  Poniedziałek, 18.10

  Gratulacje dla Wróblewskiego i elektoratu. Przyszły ranking będzie znacznie lepszy, bo wyborczy , a psl w latach wyborczych sypie by przekroczyć próg wyborczy, a Wróblewski znowu da słowo honoru które jego ojczysty elektorat kupi. kazik kupiony i nie będzie bruździł albo wyleci na bruczek na zbity ryjek, Antek sflaczał, Michaś nosi kapsle i deski. Tak czy owak, "rządzi", dzieli i tak będzie nadal, Wróblewski i Nowak. W przyszłym roku zaliczą nam "Dolinkę" , kilkadziesiąt metrów Wschodniej, jakiś chodnik i Fromborską i wskoczymy do "20". Wybory wywrócą ranking o 180 stopni. Czerepak już prowadzi kampanię galowego słupowania.

 2. 2
  +12
  ~ Duma
  Poniedziałek, 18.10

  Takich mamy speców od finansów, dobre podsumowanie na 30 lecie samorządu, jest się czym pochwalić, zwlaszcza ze od 30 lat ci sami !

 3. 3
  +7
  ~ wstyd
  Wtorek, 19.10

  no Wróblewski kasy nie ma, bidulek ale dla olimpii dał 200 tysięcy, na remont niedopilnowanej zgniłej kostki na moście dał 600 tysięcy a zaraz następny most trzeba remontować bo się nie dopilnowało gwarancji, na fanaberie pomnikowe byłej radnej też znalazł 160 tysięcy i tak dalej i tak dalej, mam nadzieję że odpowie karnie przed takim wywalaniem kasy

 4. 4
  +4
  ~ nie dociera
  Wtorek, 19.10

  tak długo jak Elbląg bedzie w tym województwie razem z olsztynem tak długo będziemy jako miasto degradowani i dojeni z kasy.A wy rządzacy tego nie widzicie to do okulisty.walić na olsztyn bez podcierania.

 5. 5
  +8
  ~ teraz zale
  Wtorek, 19.10

  A kto przy urnie wybierał tych z UM ratusza co. Chcieliscie ich to macie .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2624650001526