Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląskie amazonki zapraszają na Marsz Zdrowia. "W pandemii zapomnieliśmy o profilaktyce, pora o tym przypomnieć"

11.10.2021, 12:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie amazonki zapraszają na Marsz Zdrowia. "W pandemii zapomnieliśmy o profilaktyce, pora o tym przypomnieć"

Mimo pandemii inne choroby nie zniknęły, choć tak mogłoby się wydawać. Ludzie nadal umierają na nowotwory. Niestety kobiety rzadziej decydują się na badania i wizytę u lekarza. Dlatego chcemy przypomnieć o tym jak ważna jest profilaktyka raka piersi - mówi Danuta Tchorowska, prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek i zaprasza elblążan do udziału w Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie", który odbędzie się 16 października. 

 

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. W przyszłą sobotę, 16 października, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek organizuje 19. Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie". To wydarzenie, które ma zwrócić uwagę elblążan na to, jak ważna jest profilaktyka zdrowia. Rozpocznie się o godzinie 12 przed Urzędem Miejskim. Stamtąd uczestnicy marszu ruszą ulicami: Łączności, Trybunalską, Grota Roweckiego, 12 Lutego, Hetmańską, Giermków i Wigilijną na Stary Rynek. Przed ratuszem staromiejskim m.in. wypuszczą balony, w geście pamięci o amazonkach, które odeszły. Podczas marszu uczniowie szkół będą prezentować hasła promujące zdrowy styl życia i promocję badań profilaktycznych. Później zostaną one zaprezentowane na stronie info.elblag.pl i poddane pod głosowanie Internautów. Te, które spodobają się najbardziej, zostaną nagrodzone statuetkami: Jabłuszko Zdrowia i Drzewko Zdrowia oraz nagrodami rzeczowymi. 

 

Podczas marszu zawsze towarzyszą nam lokalni samorządowcy, młodzież z elbląskich szkół i wielu innych przyjaciół elbląskich amazonek. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców

 

- dodaje Danuta Tchorowska. 

 

Jak podkreśla szefowa elbląskich amazonek, propagowanie profilaktyki w czasie pandemii nabiera nowego znaczenia. 
 

Obecnie mówi się tylko o COVID-19, zapominamy o innych chorobach. Niestety liczna zachorowań na nowotwory nie zmalała, wiele kobiet nadal zmaga się z rakiem piersi. Niestety zdecydowanie mniej kobiet, niż przed pandemią, zgłasza się obecnie na badania. Tak nas wystraszono, że panie boją się pójść do przychodni, nawet onkologicznej. Chcemy przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka. Dzięki badaniom i odpowiednio wcześniejszemu wykryciu raka zwiększają się nasze szanse w walce z nim. Nasze zdrowie jest w naszych rękach. Rak nie musi być wyrokiem, ale to my musimy zadbać o siebie, o odporność, odpowiednią dietę, ruch - pozamykaliśmy się w domach, a to sprzyja rozwojowi różnego rodzaju chorób, nie mówiąc o obciążeniu psychicznym. Jest pandemia, ale nie powinniśmy zapominać również o badaniach profilaktycznych, samobadania piersi

 

- dodaje pani Danuta. 

 

Elbląskie amazonki od wielu lat przekonują kobiety do badań piersi i próbują przywrócić wiarę w życie, kobietom, które zachorowały na nowotwór. - W przyszłym roku minie 25 lat od momentu zarejestrowania naszego stowarzyszenia. Ja sama trafiłam do stowarzyszenia w 1996 roku, wtedy, kiedy zdiagnozowano u mnie raka piersi. Na początku było trudno, to był wstydliwy temat, ale chyba po pół roku wróciłam do pracy do "ekonomika" i mówiłam "ja jestem amazonką". Przeżyłam dwa nowotwory, dziś czuję się zdrowa i nie patrzę na siebie, jako na chorą na raka, ale chcę pomagać innym kobietom. Wiem jakie to ważne. My nie mówimy jedynie o chorobie. Owszem jeśli trzeba, wymieniamy się doświadczeniami dotyczącymi walki z nowotworem. Rozmawiamy jednak o życiu, o tym jak się nim cieszyć - dodaje prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. 

 

Od września, zawieszone ze względu na pandemię, ponownie odbywają się spotkania amazonek. Panie spotykają się, w każdy pierwszy i trzeci piętek miesiąca, o godz. 17 w siedzibie SM Zakrzewo. Spotkania są otwarte.

 

Wróciłyśmy również ze spotkaniami edukacyjnymi. Coraz więcej szkół się do nas odzywa w tej sprawie. W najbliższym czasie mamy już zaplanowanych kilka takich wydarzeń. Chcemy mówić i przypominać ludziom, również młodym, jak ważna jest profilaktyka. Mimo pandemii inne choroby nie zniknęły i musimy o siebie zadbać

 

- dodaje Danuta Tchorowska. 

Info.elblag.pl jest patronem medialnym Marszu Zdrowia "Kocham cię życie".

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ łemeryt
  Poniedziałek, 11.10

  To gdzie będziem deptali,do rydzyka?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.87926483154297