Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: 2 lata w kolejce do endokrynologa. Czytelniczka: "Pacjenci są zmuszeni do płacenia za wizyty prywatne"

05.10.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: 2 lata w kolejce do endokrynologa. Czytelniczka: "Pacjenci są zmuszeni do płacenia za wizyty prywatne"
Źródło: https://pixabay.com/zdjęcie jest ilustracją do tekstu

- Próbowałam zarejestrować się do endokrynologa "na NFZ" i usłyszałam, że mogą mnie zapisać na 2023 rok. To absurdalna sytuacja. W ten sposób zmusza się elblążan do korzystania z wizyt prywatnych i płacenia - denerwuje się Czytelniczka info.elblag.pl. My sprawdzamy, jak długo mieszkańcy Elbląga muszą czekać na wizytę u tego specjalisty.

 

W ubiegłym roku zniesiono limity na porady pierwszorazowe czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, kardiologii i endokrynologii. Natomiast od lipca tego roku w ogóle zniesiono limity do wszystkich specjalistów. Jak zapowiadało Ministerstwo Zdrowia, miało to przełożyć się na łatwiejszy dostęp do lekarzy i krótsze kolejki. Czy elblążanie to odczuli?
 

Tydzień temu próbowałam się zarejestrować do endokrynologa "na NFZ". Usłyszałam, że lekarz może mnie przyjąć w 2023 roku. Przepraszam, ale to chyba jakiś żart. Oczywiście będę musiała skorzystać z wizyty prywatnej. Jeśli więc kolejki do specjalistów się zmniejszają to chyba tylko dlatego, że inni elblążanie, tak jak ja szukają pomocy prywatnie lub na NFZ, ale w innych, większych miastach

- mówi pani Dominika, mieszkanka Elbląga. 

 

Endokrynolog zajmuje się leczeniem nie tylko chorób tarczycy, ale układu dokrewnego: przysadki mózgowej, trzustki, nadnerczy, jajników i jąder oraz łożyska u kobiet spodziewających się dziecka. Pomaga ustalić przyczynę zaburzeń hormonalnych, chorób metabolicznych czy problemów ginekologicznych. W Elblągu specjalistów w tej dziedzinie jest niewielu. Mieszkańcy od lat mają problem z dostępem do nich. W ostatnim czasie niewiele się to zmieniło. Patrząc na informacje publikowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia trudno powiedzieć, żeby teraz elblążanie na taką wizytę czekają krócej. W Informatorze o Terminach Leczenia znajdziemy tylko jedną poradnię endokrynologiczną, w której można zapisać się na wizytę z NFZ. Chodzi o poradnię przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Tutaj, według danych z 30 września, najbliższy wolny termin wizyty przypada na 3 lipca 2023 r. (na początku ubiegłego roku czas oczekiwania wynosił 15 miesięcy).

 

Kolejki do specjalistów to nie tylko elbląski problem. W różnym stopniu zmagają się z nim pacjenci w całym kraju. Według najnowszego raportu Fundacja Watch Health Care średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to prawie trzy miesiące (2,9). Największa poprawa dostępu do świadczeń zdrowotnych nastąpiła w dziedzinach: endokrynologia (spadek o 8,2 mies.), kardiologia dziecięca (spadek o 5,2 mies.) oraz stomatologia (spadek o 4,2 mies.).
 

Chociaż w dziedzinie endokrynologii obserwujemy spadek długości średniego czasu oczekiwania o 8,2 mies., należy podkreślić, że na świadczenia z tej dziedziny, nadal należy czekać średnio 3,4 miesiąca. Najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, gdzie średni czas oczekiwania wyniósł ok. 10,5 miesiąca. Długo w kolejce również będziemy czekać do świadczeń z dziedziny chirurgii plastycznej (8,1 mies.) oraz neurochirurgii (7,5 mies.). Najkrócej pacjenci czekają na realizację świadczeń z zakresu neonatologii oraz urologii dziecięcej onkologicznej, gdzie średni czas oczekiwania nie przekracza pół miesiąca (0,4 mies.)

- podsumowują autorzy raportu.

 

Co o dostępności do specjalistów w Elblągu sądzą Czytelnicy info.elblag? Czas oczekiwania skrócił się, czy też wręcz przeciwnie? Piszcie w komentarzach.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Nefrologia nie ma
  Wtorek, 05.10

  Chciałem mamę zapisać do nefrologia. Nie ma w Elblągu. Na NFZ najszybciej km za 3 lata w Olsztynie, za 5 ok at w Gdańsku. Zaś w tej prywatnej przychodni na po rzeciw Ogrodów , przy Biedronce, jest a i owszem i to wizyta niemal na drugi dzień ale...200 zł za wizytę. No i po hm...j płacić składki NFZ ?!

 2. 2
  +8
  ~ Radzę...
  Wtorek, 05.10

  ...iść prywatnie,zadać faktury od lekarze i na podstawie faktury cyk pozew do sądu przeciwko NFZ o zwrot gotówki . Może ten matoł minister od zdrowia , wybitny matematyk dr. Mengele współczesny, syntezator mowy jakoś wtedy zareaguje ,że coś nie tak ?

 3. 3
  +5
  ~ acbe
  Wtorek, 05.10

  DOBRZE NAPISAL ,...RADZE,,,,, CYK I DO SADU

 4. 4
  +9
  ~ obłęd
  Wtorek, 05.10

  w przychodni na myliusa jest tylko 1 pediatra,który-UWAGA przyjmuje dzieci zrowe tylko>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 5. 5
  +7
  ~ Zła
  Wtorek, 05.10

  Ortopeda - lipiec,sierpień 2022...Super:/

 6. 6
  +9
  ~ Jojo ection
  Wtorek, 05.10

  Ludzie sami sobie są winni, gdyż wizyty tak zwane na NFZ, traktują jako darmowe. A powinni dochodzić swoich praw ponieważ za te wizyty płacą miesiąc w miesiąc składki zdrowotne - więc te wizyty nie są darmowe. Po drugie jak lekarz (ortopeda na Żeromskiego) może zbadać dobrze człowieka w 5 minut?? Biorąc pod uwagę, że często na jedną godzinę są dwie osoby, a lekarz siedzi i klika w komputer. Tak jak już ktoś pisał powinny być pozwy przeciw NFZ, ale sądy są tak naprawdę dla ludzi zamożnych, trzeba wyłożyć kasę z własnej kieszeni za lekarza, za sprawę (wszystkie koszty) i dopiero po ewentualnej wygranej NFZ - może te koszta zwróci, może bo jak nie zwróci to co?? Komornik im coś zrobi??

 7. 7
  +6
  ~ Ghj
  Środa, 06.10

  Czyli jak było za Po jest tak nadal. Gdzie tu dobra zmiana chyba w podwyżkach cen. Mamią was 500+ i dodatkowym emeryturami za które wszyscy się składają

 8. 8
  +5
  ~ fasola
  Środa, 06.10

  Zwykłe USG w Szpitalu Wojewódzkim. W połowie września rejestracja była na kwiecień 2022. Heh

 9. 9
  +4
  ~ ~ Nefrologia nie ma
  Środa, 06.10

  i o to chodzi.

 10. 10
  +2
  ~ tommal
  Środa, 06.10

  Jeżeli lekarze rodzinni z byle ***ołą kierują do specjalisty to i takie kolejki. W Elblągu endokrynologów jak kot napłakał. Rachunki nie do NFZ a do rodzinnych, którzy biorą za Was pieniądze i nic nie mogą , bo nie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2087640762329