Środa, 25.05.2022, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląski szpital miał prowadzić badania. Pacjenci z COVID-19 dostawali amantadynę?

01.09.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski szpital miał prowadzić badania. Pacjenci z COVID-19 dostawali amantadynę?

Badania kliniczne, które mają przesądzić o skuteczności stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19, trwają w Polsce od kilku miesięcy. Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu miał być jednym z kilkunastu ośrodków, w których są one prowadzone. Zapytaliśmy, czy lek był już podawany hospitalizowany tu pacjentom.

 

Do tej pory nie mieliśmy pacjentów, którzy kwalifikowaliby się do udziału w tym badaniu. Amantadyna, jeżeli miałaby być stosowana u pacjentów, musi być ponadawana im na bardzo wczesnym etapie choroby. Obecnie w naszym szpitali nie ma chorych na COVID-19. Wcześniej jednak trafiały do nas osoby w poważniejszych stanach, dlatego też amantadyna nie była u nas testowana

 

- mówi Jacek Wójcik, zastępca dyrektora Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.
 

Przekonuje, że medykament raczej nie jest stosowany w elbląskim szpitalu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. 


 

Być może w pojedynczych przypadkach amantadyna została podana naszym pacjentom, nie były to jednak badania kliniczne. Z tego co wiem, z tych badaniach, które są prowadzone na chorych, którzy do szpitala nie trafiają, amantadyna nie działa w przypadku COVID-19. Bez względu na to, czy się ją podaje, czy nie, efekt jest jak po placebo. Takie mamy wstępne doniesienia i ich się trzymamy. Do nas trafiają pacjenci z niewydolnością oddechową i sercową, za późno na podawanie amantadyny. Ona dla tych osób byłaby dodatkowym obciążeniem dla organizmu

 

- dodaje wicedyrektor elbląskiego szpitala. 
 

Przypomnijmy. Amantadyna od lat stosowana była w chorobie Parkinsona. W ubiegłym roku niektórzy lekarze zaczęli ją również podawać chorym na COVID-19 przekonując o pozytywnym działaniu tego leku w walce z koronawirusem. Czy tak jest rzeczywiście? Pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie mają właśnie badania kliniczne nad amantadyną w leczeniu COVID-19 prowadzone w Polsce od wiosny tego roku. Projekt finansowany z Agencji Badań Medycznych prowadzą: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz z Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a finansuje Agencja Badań Medycznych. Same badania ma przeprowadzać kilkanaście ośrodków, w tym również Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu. 
 

Docelowo, jak informowała ABM, badania mają objąć 700 pacjentów, którym podawany będzie lek lub placebo. Udział w nich jest dobrowolny. Problemem może być jednak rekrutacja pacjentów. Przykładowo do tej pory, udział w części projektu, za którą odpowiada lubelski szpital, wzięło kilkudziesięciu pacjentów - powiedział PAP kierownik Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. Konrad Rejdak. Ekspert podkreślał, że u żadnego z pacjentów nie zaobserwowano działań niepożądanych związanych z procedurą leczenia. Na końcowe wyniki badań musimy jeszcze poczekać. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ J&J
  Środa, 01.09

  Cytat: Takie mamy wstępne doniesienia i ich się na razie trzymamy. Ciekawe stwierdzenie.

 2. 2
  +3
  ~ Gcg
  Środa, 01.09

  https://pulsmedycyny.pl/amantadyna-a-covid-19-sa-pierwsze-wnioski-z-badan-1125398

 3. 3
  +11
  ~ ...
  Środa, 01.09

  Może gdyby stosowali, mój tata miałby szansę przeżyć...Wiem, że jest stosowana nie tylko we wczesnym etapie. I pomaga.

 4. 4
  --11
  ~ Filmoman
  Środa, 01.09

  A co to ja? Świnka doświadczalna jestem?

 5. 5
  +15
  ~ ukta
  Środa, 01.09

  Odpowiedż tylko potwierdza, że nie stosowali, słyszeli, że nie pomaga. Czy to jest udział w badaniu klinicznym, czy coś wręcz odwrotnego.

 6. 6
  +10
  ~ Machupichcę
  Środa, 01.09

  "Przekonuje, że medykament raczej nie jest stosowany w elbląskim szpitalu" - również ciekawe stwierdzenie

 7. 7
  +3
  ~ obserwator
  Czwartek, 02.09

  zrozumcie pana dyrektora...powie coś niezgodnego z linią jedynie słusznej partii i leci ze stanowiska.to już lepiej tak powiedzieć żeby nic nie powiedzieć.

 8. 8
  --10
  ~ Ploterek
  Czwartek, 02.09

  Szczepionek nie chcecie brać, bo eksperyment itd bla bla bla, ale Amantadyne to byście łykali garściami, bo jakiś tam konował na YT powiedział, że pomaga. Polska, mój kraj, taki piękny (głupi)

 9. 9
  +11
  ~ uma
  Czwartek, 02.09

  Stary lek nagle zawalidrogą, a szczepionka nagle jednym powszechnym sposobem. Grupa dla ludzi starszych również groźna, ale czy szczepią się wszyscy? Nakręcana psychoza od rana do wieczora nie służy. zdrowiu.

 10. 10
  +14
  ~ Citylover
  Czwartek, 02.09

  Konowały zacznijcie leczyć ludzi, a nie tylko podłączać ich w stanie agonalnym do respiratorów. Amantadyna jest lekiem stosowanym przy leczeniu GRYPY!!! TAK JEST W ULOTCE!! Przestańcie kłamać, że tylko to jest lek na Parkinsona!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


5.5838820934296