Środa, 21.04.2021, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Cudowny lek na COVID-19? Badania nad amantadyną w elbląskim szpitalu

08.04.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Cudowny lek na COVID-19? Badania nad amantadyną w elbląskim szpitalu

Elbląski szpital weźmie udział w badaniu klinicznym amantadyny. Elblążanie chorzy na COVID-19 od dawna sięgają po ten lek, zdobyty na czarnym rynku w internecie lub od znajomego lekarza. Do tej pory jednak oficjalnie nie potwierdzono jego skuteczności w leczeniu COVID-19.

 

Badania kliniczne nad wykorzystaniem amantadyny w leczeniu COVID-19 rozpoczęły się już w kilku szpitalach w kraju. Niebawem dołączą do nich kolejne. Wśród nich będzie również Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu.  

 

Zgłosiliśmy się do udziału w tym badaniu. W tej chwili jesteśmy w trakcie podpisywania umowy. Za całe badanie odpowiada Górnośląskie Centrum Medyczne, my będziemy jednym z podwykonawców. To badanie niekomercyjne. Na tym badaniu nic nie zarobimy. Mamy jedynie wykonać to badanie, abyśmy wszyscy wiedzieli, czy ta amantatyda pomaga pacjentom chorym na COVID-19, czy też nie

 

- mówi Mirosław Gorbaczewski, dyrektor szpitala miejskiego w Elblągu. 

 

W badaniu, w całej Polsce, ma wziąć udział 500 pacjentów - ochotników z dwudziestu oddziałów covidowych. W elbląskim szpitalu lek będzie podawany 25 pacjentom. 

 

Całe badanie ma potrwać około roku, więc dopiero w przyszłym roku będziemy znali jego wyniki

 

- dodaje Mirosław Gorbaczewski. 

 

Wiele osób nie czeka jednak na oficjalne wyniki badań. Chorzy na COVID-19 chętnie sięgają po amantadynę. Taką terapię wprowadza również coraz więcej lekarzy, choć medykament bez większego problemu można zdobyć również z ogłoszenia w internecie. To popularny proceder również w Elblągu. 

 

Ta popularność amantadyny przyczyniła się do rozpoczęcia badań klinicznych. - Niestety, my obserwujemy również pacjentów po amantadynie w stanach ciężkich. Niestety, obserwujemy też zgony. To nie jest tak, że amantadyna nagle jest cudownym lekiem. To nie jest też tak, że my kwestionujemy działanie amantadyny w COVID-19, nie mamy jednak na świecie, podkreślam - nie tylko w Polsce, żadnych wiarygodnych danych na temat działania amantadyny na COVID-19 - mówił w Radiu Plus rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Przypomnijmy, amantadyna, była używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny, podawany pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami. Amantadyna wykazuje jednak również działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego. To dlatego jest związana z koronawirusem, czytamy na stronie Górnośląskiego Centrum Medycznego

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Pol
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 08.04

  Kiedy chinole zapłacą za straty całego świata?

 2. 2
  +21
  ~ mimi
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 08.04

  Nad amantadyną znaną od dziesięcioleci będą debatować rok. A szczepioneczki robione na kolanie w kilka miesięcy - BRAĆ, BRAĆ, BRAĆ!!!

 3. 3
  --4
  ~ Ploterek
  Ponad tydzień temu, Piątek, 09.04

  Robione na kolanie?! 30 lat badań nad szczepionką mRNA to praca na kolanie? Brawo, masz to twój mózg, wypadł Ci

 4. 4
  +8
  ~ obserwator
  Ponad tydzień temu, Piątek, 09.04

  mimi ma na myśli szczepionki na covid , a nie samą technologię produkcji.te szczepionki zostały dopuszczone warunkowo,właśnie dlatego,że nie ma dostatecznych badań.

 5. 5
  +5
  ~ Qwerty
  Ponad tydzień temu, Piątek, 09.04

  A kto zarobi na takiej Amantadynie za 20 zł? Nikt, bo kazda firma farmaceutyczna moze ja produkować. Badania maja trwać rok, a ludzie umierają... A najlepsze są te autorytety w tv - przyklad prof. Simon ktory bierze granty od firmy Pfizer i jest przeciwnikiem Amantadyny. Przecież to jest ewidentny konflikt interesów.

 6. 6
  +4
  ~ 12345
  Ponad tydzień temu, Piątek, 09.04

  Wolę leczyć się amantadyną niż szczepić preparatem do badań klinicznych.

 7. 7
  +3
  ~ Arc
  Ponad tydzień temu, Sobota, 10.04

  Lek do czasu koronaściemy był dostepny bez problemu od wielu lat - jak sie okazało, ze jest skuteczny na koronaściemę, tak go zakazano i teraz trzeba szukać na czarnym rynku - TO O ROBIĄ RZĄDZĄCY Z PARTIAMI, KTÓRE W TEJ KWESTII BREDZĄ JAK ONI - TO LUDOBÓJSTWO

 8. 8
  0
  ~ on
  Ponad tydzień temu, Sobota, 10.04

  Przez takiego kretyna jak ty co boi się ukucia będziemy w tych maskach chodzić do końca życia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0642030239105