Wtorek, 21.09.2021, Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Tour de Konstytucja w Elblągu. "Chcemy pokazać politykom, że jesteśmy dojrzałymi obywatelami"

18.07.2021, 15:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Tour de Konstytucja w Elblągu. "Chcemy pokazać politykom, że jesteśmy dojrzałymi obywatelami"
Fot. Adrian Sajko

Autobus ze zwojem Konstytucji RP podróżuje po całej Polsce. Do tej pory gościł już w ponad 60 miejscowościach. Dziś, 18 lipca, to Elbląg kolejnym przystankiem Tour de Konstytucja. Na Placu Jagiellończyka odbył się festyn obywatelski. Dla mieszkańców była to m.in. okazja do spotkania z sędzią Pawłem Juszczyszynem i posłuchania satyryka Krzysztofa Daukszewicza.

To wydarzenie ma przybliżyć Konstytucję szerszemu gronu odbiorców, nie tylko osobom, które mają z nią do czynienia na co dzień. Obecnie słowo konstytucja kojarzy się ze sporem politycznym. My chcieliśmy odpolitycznić to słowo i przypomnieć, że Konstytucja jest aktem prawnym, który dotyczy nas wszystkich. Stąd też zupełnie apolityczny charakter dzisiejszego wydarzenia. Na scenie pojawili się m.in. sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, artyści, osoby, które z zaangażowaniem prezentują treści dotyczące praw, wolności i obowiązków obywatelskich

- mówi Paweł  Rodziewicz, współorganizator Tour de Konstytucja w Elblągu.

 

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11 wysłuchaniem preambuły Konstytucji RP oraz przemówieniami organizatorów i gości wydarzenia. - Nasze zgromadzenie jest zgromadzeniem apolitycznym. To bardzo ważna informacja. Chcemy pokazać politykom, że jesteśmy dojrzałymi obywatelami, że potrafimy zadbać o swoje prawa, będziemy tych praw przestrzegać i bronić. Politycy, niezależnie od tego po której stronie stoją, przyczynili się do wielkich podziałów społecznych. Jedni dla chęci własnego zysku, inni z grzechu zaniechania gdzieś się wycofali, nie wykonali pewnych kroków, które niekiedy mogłyby uratować wiele sytuacji. (...) Spróbujmy my, obywatele wziąć sprawy w swoje ręce, złamać hejt, niezrozumienia, to wszystko, z czym się spotykamy, co utrudnia nam życie. Nam wszystkim zależy na tym, żeby Polska się rozwijała, żebyśmy byli społeczeństwem mądrym, które potrafi rozumieć drugiego człowieka i jest otwarte na różnorodność - powiedział Robert Hojda z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, pomysłodawca Tour de Konstytucja. 

 

Toru de Konstytucja to okazja do spotkań z sędziami, prokuratorami czy artystami. W Elblągu w niedzielę gościli m.in. artysta kabaretowy Krzysztof Daukszewicz, którego wstęp był jedną z atrakcji festynu i sędzia Paweł Juszczyszyn. Na scenie, aby wesprzeć akcję, pojawiła się również Helena Pilejczyk, olimpijka, Honorowa Obywatelka Elbląga.

Jeśli będziemy postępować godnie, a to wymaga opowiadania się po stronie prawdy, obrony uczciwości, sprawiedliwości i wolności, wtedy Konstytucja będzie żyła w nas i będziemy mogli wprowadzić ją w życie. W przeciwnym wypadku będzie ona martwą literą prawa. W tej chwili całe społeczeństwo przechodzi przyśpieszony kurs edukacji obywatelskiej. W sądach sędziowie przechodzą egzamin. Dzięki temu możemy się przekonać, kto dochowuje przysięgi sędziowskiej i potrafi być prawdziwym, niezależnym, bezstronnym sędzią, a kto niestety, często łudzony mariażem łatwego awansu, czy dodatków do wynagrodzenia idzie na współpracę z władzą polityczną - to może samo w sobie nie byłoby złe, gdyby ta władza nie łamała Konstytucji. (...) Na końcu zawsze dobro zwycięża. Jeśli jeszcze nie zwyciężyło, to znaczy, że to nie jest koniec. Mając takich wspaniałych współobywateli, których tu widzę, poukładamy ten kraj. Mam nadzieję, że będzie to tolerancyjny, fajny, wesoły kraj, gdzie nikt nie będzie wykluczany, gdzie politycy nie będą nas instrumentalnie dzielić, tylko po to, aby wykorzystać to do rzadzenia

- przekonywał Paweł Juszczyszyn, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie.

 

W wydarzeniu wzięli udział również m.in. Tomasz Mackiewicz prokurator Prokuratury Rejonowej w Malborku, ze stowarzyszenia "Lex Super Omnia", Kinga Dagmara Siadlak ze Stowarzyszenia Adwokackiego "Defensor Iuris", Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka oraz elbląscy sędziowie i prawnicy.

Skąd nasza tu obecność? Od lat próbujemy edukować, pilnować władzy i pomagać tym, którzy uważają, że ich prawa i wolności zostały przez władzę naruszone. Nie ma lepszej okazji, żeby przekazywać wiedzę, na temat praw i wolności człowieka, niż tego typu akcje, gdzie staramy się pokazać Konstytucję, jako bardzo przyjazny dokument dla nas wszystkich

- przekonywała Danuta Przywara.

 

Podczas festynu nie zabrakło również atrakcji tradycyjnych dla tego typu wydarzeń. Były więc wykłady, konkursy, animacje dla dzieci, gra miejsca "Spacer z Konstytucją" oraz liczne występy - na scenie oprócz wspomnianego już Krzysztofa Daukszewicza, pojawiły się: Punch of Law, Demcia, Batelgeza i Blind Box oraz zespoły z elbląskich szkół tańca. Dodatkowo udzielano porad parawnych. Na chętnych czekały bezpłatne egzemplarze Konstytucji RP.

Zobacz zdjęcia z Tour de Konstytucja w Elblągu.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Galeria / Tour De Konstytucja w Elblągu ( zdjęć 58 )
Dodano: 2021-07-18 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Lechu w.
  Niedziela, 18.07

  Co za leśne dziadki

 2. 2
  +12
  ~ Elbląg
  Niedziela, 18.07

  Jak dla mnie....badziewie. Trzoda i chlew. Pozdrawiam i oczekuję krytyki. Mam mocną klatę. Wezmę wszystko.

 3. 3
  +18
  ~ Tutejszy
  Niedziela, 18.07

  Potężna w cudzysłowie frekwencja leśne dziadki i lansujący się przed kolejnymi wyborami samorządowymi politycy po. Co za ściek.

 4. 4
  +9
  ~ Miki
  Niedziela, 18.07

  Pytam czy ktoś się najadł konstytucja Wałęsowską Kiszczakowską.

 5. 5
  +19
  ~ jaaaaaaaaaaaaa
  Niedziela, 18.07

  czy ci Państwo akceptują, Konstytucję jako najwyższe źródło prawa w RP?

 6. 6
  +11
  ~ elblążanin
  Niedziela, 18.07

  Bezcenne więcej zdjęc zrobiliście niż było ludzi. O jakiej konstytucji mówią Ci ze sceny, skoro jej nie sznują. Wiem prawnicy zawsze potrafią wszystko zinterpretować.

 7. 7
  +20
  ~ bredzisławy
  Niedziela, 18.07

  Pokażcie młodość, nowość, program. Ciągle ta sama "posłanka" załatwiająca życiowe sprawy elblążan z biedroniem, ten sam wcisła i puchnący jego następca, i nic, kompletnie nic dla miasta i mieszkańców tylko aby ich znowu "elektorat" wybrał do koryta. Kto z was zrobił cokolwiek dla miasta? A dla mieszkańców? Każdy jedną sprawę - podajcie. Partie za dzierżawę placu na głupoty powinny uiszczać opłatę. macie jeden program, jeden pomysł, jeden cel niczym czerepak yeti - koryto.

 8. 8
  +12
  ~ ...
  Niedziela, 18.07

  Wstydu nie mają towarzysze ze zdjęć

 9. 9
  +11
  ~ Myszka Miki
  Niedziela, 18.07

  Trzeba mącić, szczuć. To sie wowczas nazywa obywatelska postawa. Za 2 lata wybory, targowica rozpoczyna spektakl

 10. 10
  +11
  ~ elblążąnin_65
  Niedziela, 18.07

  ...jakoś małe zainteresowanie Konstytucją napisaną przez Kwaśniewskiego i jego postkomunistycznych popleczników, referendum konstytucyjne 48% poparcia, gdzie głosowało 22% uprawnionych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.