Środa, 25.05.2022, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Czarnek musi odejść"? Planowane zmiany w oświacie niepokoją rodziców i nauczycieli

07.07.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Czarnek musi odejść"? Planowane zmiany w oświacie niepokoją rodziców i nauczycieli

"Czarnek, jesteś u pani!", czy "Czarnek musi odejść" to hasła, które coraz częściej powtarzają również elblążanie. - Jeżeli chcemy mieć jakikolwiek wpływ na edukację naszych dzieci, to mówmy „nie” polityce Przemysława Czarnka - przekonuje nauczycielka z elbląskiej szkoły podstawowej. 
 

Wniosek o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka Koalicja Obywatelska złożyła dwa tygodnie temu. Głosowanie nad nim powinno się odbyć jeszcze w lipcu. Jednocześnie Akcja Demokracja zbiera w sieci podpisy pod obywatelskim wotum nieufności. Pod petycją podpisało się do tej pory ponad 57 tys. osób. - Czarnek chce, aby po wakacjach młodzież wróciła do kompletnie odmienionych szkół i uczelni. Ręczne sterowanie wyborem dyrektorów szkół, dyktatura fanatycznych kuratorów, praktycznie obowiązkowa religia, dla której alternatywą będzie etyka z nauczycielami po uczelni Rydzyka, likwidacja niezależnej Polskiej Akademii Nauk, wyrzucanie niepokornych profesorów (jak na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie) i nagrody dla swoich. Nie mówiąc już o nadal skandalicznie niskich pensjach nauczycieli i przeładowaniu podstawy programowej - to jest rzeczywistość polskiej oświaty i nauki pod rządami Czarnka - przekonują autorzy petycji. 
 

Petycję wspiera również część elblążan. Podpisy pod nią zbierano m.in. w miniony weekend na elbląskiej starówce.

 

Podpisałam się pod petycją już wcześniej. Coraz bardziej jestem przerażona tym, do jakiej szkoły moje dziecko wróci po wakacjach. Pojęcie "normalności" propagowane przez ministra Czarnka przesiąkniętej zupełnym brakiem tolerancji i szacunku dla osób, które myślą inaczej, mają inną orientację seksualną czy wyznanie całkowicie mi nie odpowiada. Nie chcę, żeby takich treści moje dziecko uczyło się w szkole

 

 - mówi mama 6-klasisty.
 

- To raczej nie jest minister, który może wyprowadzić polską oświatę na prostą. Naprawdę mamy w szkołach większe problemy niż walkę z "ideologią LGBT+" czy brak Jana Pawła II w kanonie lektur - dodaje pani Alina, babcia dwóch uczennic szkoły podstawowej. 
 

Nie tylko rodziców niepokoją zmiany w edukacji szykowane przez MEiN. Głos w tej sprawie coraz częściej zabierają również sami nauczyciele. 

 

Działania ministra Czarnka powinny budzić niepokój wszystkich obywateli, ponieważ wizja szkoły według Przemysława Czarnka to wizja szkoły upolitycznionej, oderwanej od potrzeb uczniów. Najbardziej niepokoi mnie dezynwoltura ministra w postrzeganiu problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a za tym braku psychiatrów dziecięcych, miejsc w szpitalach psychiatrycznych na oddziałach dziecięcych, ograniczeniu etatów psychologów w szkołach, terapeutów w poradniach psychologiczno-  pedagogicznych i innych placówkach, a zwrócenie uwagi na nadwagę dziewczynek i dodatkowe zajęcia dedykowane właśnie im, a nie wszystkim dzieciom. Niepokoi mnie także ignorancja ministra jeśli chodzi o wiedzę na temat wpływu ruchu na samopoczucie nie tylko dziewczynek

 

- przekonuje Dorota Kujawa-Weinke, polonistka z Elbląga.- Martwi mnie jako rodzica, że moje dzieci będą w szkole zmagały się końcem ery „pedagogiki wstydu” poprzez poprawki czynione w podręcznikach na rzecz „uwolnienia” nauk humanistycznych w taki sposób, aby wychować ucznia według wizji ministerstwa - dodaje nauczycielka. - Boleję również jako rodzic nad zapowiedzią obowiązkowego udziału uczniów w zajęciach religii lub etyki. Ta ostatnia miałaby być realizowana przez katechetów, księży, siostry zakonne lub ludzi wykształconych na uczelniach wskazanych przez MEiN. Jako nauczycielka mam dość tzw. podwyżki, za którą przyjdzie zwiększenie pensum, ale przede wszystkim władzy kuratoriów, które będą mogły odwołać dyrektora szkoły według własnego widzimisię. Nie podoba mi się także brak wpływu na to, kogo mogę jako nauczyciel zaprosić do szkoły, o czym porozmawiać z uczniami. Te decyzje chcę konsultować z rodzicami moich uczniów i omawiać z koleżankami i kolegami z grona, a nie z osobami, które realizują politykę ministra Czarnka. Jeżeli chcemy mieć jakikolwiek wpływ na edukację naszych dzieci, to mówmy „nie” polityce Przemysława Czarnka.
 

Minister edukacji prezentuje swoje pomysły na oświatę, a zaniepokojenie rodziców i środowiska nauczycielskiego narasta. Chodzi między innymi o planowane zmiany w prawie oświatowym. Po ich wprowadzeniu kuratorzy oświaty będą mieli m.in. decydujący głos w sprawie wyboru dyrektorów szkół, a także prawo do wystąpienia do samorządu z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia, gdy ten nie wywiąże się z realizacji zaleceń kuratora oświaty. Innym procedurom podlegać będą zajęcia prowadzone w szkole przez stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe. Dyrektor będzie musiał uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Przeciwnicy tych zmian podkreślają, że doprowadzą one do centralizacji i ideologizacji polskich szkół. 

- Dokładamy kompetencji kuratorowi w związku z tym organem nadzoru pedagogicznego po to, żeby przeciwdziałać różnego rodzaju próbom indoktrynacji dzieci przez podmioty, które wchodzą do szkoły i uczą czegoś, co z podstawą programową jest nijak zbieżne – tłumaczył konieczność zmian Przemysław Czarnek w czerwcu, w rozmowie z Radiem Wrocław.
 

Minister zajął się również kanonem lektur - na liście skierowanej do konsultacji przez MEiN znalazła się m.in. książka o młodości Karola Wojtyły, a zaproponowano rezygnację z np. książek: Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" i Rafała Kosika "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi". 
 

Co na temat zmian w oświacie proponowanych przez ministra Czarnka sądzą Czytelnicy INFO? Piszcie w komentarzach. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ Dryx
  Środa, 07.07

  Jakich rodziców jednopłciowych.Jakich nauczycieli z tego komuszego zwiazku.Proszę o opamietanie.

 2. 2
  --18
  ~ Jaaaaaaaa
  Środa, 07.07

  Kiedy wy nauczycielskie nieroby będziecie zadowoleni ze swojej pracy? Cały czas coś wam nie pasuje..

 3. 3
  +17
  ~ mam ich dość
  Środa, 07.07

  Cała mafia musi odejść

 4. 4
  +8
  ~ hehe
  Środa, 07.07

  Jakby teraz wybór dyrektora był sprawiedliwy i na jasnych zasadach. Z góry zawsze wiadomo kto wygra i zawsze jest to czyjś (elyty) koleś

 5. 5
  +10
  ~ Czytelnik gazet
  Środa, 07.07

  Rodzice dla swoich dzieci chcą w szkołach dobrej nowoczesnej edukacji, a nie średniowiecznej indoktrynacji ! Chcą aby uczyły się one dokonywania wyborów, a nie były do czegokolwiek przymuszane, więcej lekcji informatyki i matematyki zamiast religii ! Świeckie państwo, świecka szkoła, a religia do kościoła. CZARNEK MUSI ODEJŚĆ ! Chcemy ministra a nie ministranta. Osobiście uważam że on nie tylko powinien być odwołany, ale do tego dostać zakaz zbliżania się do wszelkiego typu placówek oświatowych !!!

 6. 6
  +24
  ~ obserwator
  Środa, 07.07

  jak można ludziom psychicznie chorym powierzać wysokie stanowiska?

 7. 7
  +18
  ~ Kryspin
  Środa, 07.07

  Samo wyznaczenie Czarnka na to stanowisko było prowokacją Kaczyńskiego. Wyznaczył go do brutalnego rozprawienia się z elitami edukacji i szkolnictwa wyższego - w większości niechętnymi PiS. "Sierpem i młotem" - bardziej młotem. To taki sienkiewiczowski Roch Kowalski.

 8. 8
  +15
  ~ zdegustowany
  Środa, 07.07

  do Jaaaaa, przyjdź popracować do szkoły to pogadamy, będziesz nicnierobił cały rok potem 2 miesiące wakacji wszystko za super pensję i dodatki itd....wszystko w temacie. Czarnek też powinien przepracować co najmniej semestr w normalnej polskiej szkole podstawowej za normalna nauczycielską pensję i wtedy dopiero powinien wziąć się za uzdrawianie oświaty...

 9. 9
  --9
  ~ Mieszkaniec Miasta
  Środa, 07.07

  Czarnek jest ok niech rozpedzi te komusze układy u nauczycieli a oni niech do pracy sie wezma a nie udaja zapracowa ych w komuszej chmurze

 10. 10
  --11
  ~ jaaaaaaaaaaaaaa
  Środa, 07.07

  do ~ zdegustowany jak ci nie pasuje bycie nauczycielem to się zwolnij i idz do wójcika na taśmę ale nie ty jesteś za tępy aby popracować jak normalny człowiek , potrafisz tylko 20 lat na jednym planie pracy pracować ,,,PRZESTAŃCIE PŁAKAĆ NAUCZYCIELE zawsze wam coś przeszkadza

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.86435008049011