Poniedziałek, 27.09.2021, Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Protesty młodzieży o odwołanie ministra Czarnka. Czy elblążanie ją wspierają?

11.12.2020, 13:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Protesty młodzieży o odwołanie ministra Czarnka. Czy elblążanie ją wspierają?
Źródło: fb.com/CzarnekPL

Część uczniów i studentów domaga się dymisji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i żądają wyznaczenia na to stanowisko "osoby rozumiejącej podstawowe standardy demokratyczne i cieszącej się szacunkiem i uznaniem w środowisku naukowym". W tym tygodniu młodzi ludzie z wielu miejsc Polski prowadzą protest. Co na to ich rówieśnicy z Elbląga?
 

Nominacja Przemysława Czarnka, posła PiS znanego m.in. z ostrych wypowiedzi pod adresem osób LGBT+, na stanowisko ministra edukacji od początku wzbudzała oburzenie niektórych środowisk. Dwa tygodnie temu petycja w sprawie odwołania ze stanowiska trafiła do premiera Mateusza Morawieckiego, ale szef polskiego rządu na nią nie zareagował. 

Minister Czarnek swoją postawą oraz wypowiedziami jeszcze sprzed nominacji na ministra wzbudzał liczne kontrowersje natury etycznej. Jednak w ostatnim czasie, już po nominacji, dopuścił się wypowiedzi, które nie tylko naruszają podstawową wolność myśli i postaw, winną cechować środowiska akademickie, ale również noszą wszelkie znamiona instytucjonalnego szantażu, skierowanego przeciw polskim uczelniom

  - przekonują autorzy petycji.

 

Inicjatywa STOP deMENtażowi Edukacji, w skład której wchodzą uczniowie, studenci i wykładowcy w tym tygodniu rozpoczęła protest, który potrwa do piątku 11 grudnia. W środę odbył się strajk. Organizatorzy akcji zachęcają również do oddawania krwi, wspierania gastronomii, sprzątania lasów i aktywności w sieci. Czy elblążanie przyłączyli się do strajku?

O strajku uczniów i studentów zrobiło się głośno dopiero dziś i to w kontekście braku wcześniejszych informacji. Organizatorzy nie kontaktowali się z Samorządami Uczniów czy Studentów, nie poszukiwali wsparcia w strukturach, chociażby Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, do którego jako Rada Studentów PWSZ w Elblągu należymy. W związku z tym nie braliśmy udziału w strajku, jak znaczna większość uczniów  w Polsce. Warto jednak podkreślić, że studenci naszej uczelni chętnie biorą udział w obywatelskich inicjatywach, ostatnimi czasy bardzo licznie brali udział w Strajku Kobiet

- mówi Weronika Wójcik, przewodnicząca Rady Studentów PWSZ w Elblągu.

Przemysław Czarnek, sądząc po jego wypowiedziach, jest ostatnią osobą, która powinna zajmować to stanowisko i mieć jakikolwiek wpływ na edukację. Chciałam się przyłączyć do protestu, ale szczerze mówiąc, nie bardzo miałam z kim. Moi znajomi nie bardzo byli tym zainteresowani

- mówi Julia, uczennica jednego z elbląskich liceów. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%14.3 %85.7


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Stary
  Piątek, 11.12

  Młodzież głupia nie jest

 2. 2
  --18
  ~ elba
  Piątek, 11.12

  Do takich czasów dożyliśmy,że uczniowie i studenci będą sobie wybierać ministra ,ha,ha! Kiedy ministrem edukacji został Roman Giertych jakoś nikt nie protestował włącznie z nauczycielami,którym obniżył pensję o dwieście zł miesięcznie z tego tytułu,że nie mieli mgr ( czyli ci po SN czy SWP) ...? Nikt się nie buntował na zmiany ubioru,rygor,który chciał wprowadzać w szkole itd. Teraz larum!!!

 3. 3
  --11
  ~ MIESZKANIEC
  Piątek, 11.12

  Gorszego ustroju jak jest demokracja to nie ma W demokracji wszystko wolno kraść duże sumy z kas y państwowej i prywatnej , odwoływać wolno każdego .wychodzić na ulicy używać wulgarnych słów poniżać policję i na to nie ma żadnej kary ,

 4. 4
  --9
  ~ Janko Muzykant
  Piątek, 11.12

  To nie młodzież protestuje, tylko obce służby którym minister się nie podoba. Wrogo nastawione wobec Polski szukają wszelkich sposobów by napuszczać jednych przeciw drugim Teraz szukają do swych nikczemnych celów młodych niedoświadczonych życiowo, i posłusznym im portalom internetowym.

 5. 5
  +6
  ~ tylko razem!
  Piątek, 11.12

  Gdybyście chcieli, to gremialnie zapchacie wszystkie skrzynki pocztowe prezydenta, premiera, pisistów odpowiedzialnych za naukę i edukację. Pamiętajcie, że dzieci pokonały kulturkampf i germanizację. tylko razem i konsekwentnie. Reraz powinna się pokazać Młodzieżowa Rada Miasta, ale widać ona jest jak Andrzej Duda na funkcji prezydenta - tysiące głosów pytających "czy jest w Polsce prezydent, a jeżeli tak, to gdzie?".

 6. 6
  +9
  ~ ~ do Janko i elba
  Piątek, 11.12

  Ależ wy głupi jesteście ! Już nadajecie się na zmienników tego "ministra". Wystarczy jedna odzywka i wiadomo co gość ma pod sufitem , a do tego jeszcze ta facjata. Skoro czarnek zamienia szkołę w nacjonalkatolicką, to może edukację trzeba przenieść do pustych kościołów. Ależ wy głupi jesteście - Janko i elba. Obyście tylko nie poszli w ślady rydzyka i nie powołali wspólnie i w przyjemności w ramach słabości kolejnego kandydata do bycia mądrym. Ależ wy głupi jesteście. Oby palec boży wisiał wam trwale.

 7. 7
  +8
  ~ kiki
  Piątek, 11.12

  narcyz zawsze pozostanie narcyzem, bo myśli że jest najmądrzejszy, najpiękniejszy.

 8. 8
  --6
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 11.12

  Znowu POKemony i ich przyjaciele z Razem wykorzystują młodzież do zagrywek politycznych? Ci pierwsi, jako "totalna opozycja", byle tylko wbić kij w szprychy PiS, co by się nie działo, zgodnie z ich jedynym programem partyjnym czyli "anty-PiS". Ci drudzy, jako popłuczyny po Marksie i Engelsie, podjudzając na PiS w imię obrony nauczania w szkole "postępowych wartości" typu 60 "pci" czy nauka seksualności od przedszkola - no bo to jest przecież najważniejsze w edukacji, a nie jakaś tam dekadencka fizyka czy matematyka :)

 9. 9
  --12
  ~ A zatem
  Piątek, 11.12

  Najpierw gow,,,nia,,,rze niech idą na swoje utrzymanie pokarza co potrafia . A nie ciągle podskakuja. Dzuwimy się rodzicom że wychowują takich de,,bi,, li.

 10. 10
  +13
  ~ A.G.
  Piątek, 11.12

  Według pisiorów, to nie fizyka, czy matematyka jest najważniejszym przedmiotem, to przecież religia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.