Sobota, 19.06.2021, Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Święto Konstytucji 3 Maja

03.05.2021, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Święto Konstytucji 3 Maja

Dziś święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku (już 5 maja zostało uznane za Święto Narodowe). To także wolny dzień od pracy.
 
Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku.Ciekawe jest, że od 2007 roku data ta jest związana z obchodzonym na Litwie świętem narodowym. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła ona konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku.
 
Konstytucję uchwalono w pierwszych dniach maja, ponieważ większość posłów opozycji, którzy sprzeciwiali się tej konstytucji, była… na urlopie wielkanocnym. Zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Ignorując protesty opozycji, po ponad siedmiogodzinnych obradach, Konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał sam król Stanisław August Poniatowski.
 
Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
 
Jakie zmiany w kraju ustanowiła Konstytucja? Przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, zwanej w tamtych czasach „gołotą”. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieganie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
 
Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, ale również prawo nabywania szlachectwa.
 
Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 pełnomocników jako swoich przedstawicieli, którzy zaś mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.
 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Twój email
  Poniedziałek, 03.05

  Bodajże trzy lata temu w przemówieniu z okazji rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie, druga osoba w państwie, prezydent Andrzej Duda, robiąc z siebie króla Poniatowskiego próbował tłumaczyć się z łamania przysięgi prezydenckiej przez robienie z PiS spadkobierców XVIII-wiecznego Stronnictwa Patriotycznego. „227 lat temu zebrali się patrioci, balansując na granicy prawa, walcząc o to, aby zmienić sytuację naszego kraju, już wtedy rozdartego przez zaborców, marzyli o Polsce silnej, sprawiedliwej, potężnej” Ciekawe ? Skoro dziś działania PiS są analogiczne do starań o uchwalenie Konstytucji 3 Maja, to czy mogę uprzejmie poprosić o przypomnienie, jak Polsce się powodziło przez następne stulecie po jej skutecznym ogłoszeniu ? Jakieś wnioski może się komuś nasuwają ?

 2. 2
  +3
  ~ Smuta
  Poniedziałek, 03.05

  Dziś mozna świętować jedynie lamanie konstytucji! Najważniejsze to kkechy, modły, w sumie to mają sie za co midlic hedni i drudzy za wielkie grzechy kościoła wobec dzieci a reszta za obludę! Reszta poslucha pitolenia orkiestry , tylko probkem w tym ze starzy ludzie nie mają fb i innych portali spolecznosciowych więc pójdą do kościoła!

 3. 3
  +1
  ~ napisano na Berdyczów
  Poniedziałek, 03.05

  Ta świętowana konstytucja była i pozostała tylko zapisanym papierem. Dziecko pisząc list do Św. Mikołaja odczuwa skutek. Po konstytucji jest tylko dzień wolny. Konstytucje amerykańska i francuska weszły w życie, ze zmianami trwają do dzisiaj, wywarły wpływ na świat. Nasza służy do świętowania i nabożeństw. Nie obchodzimy zdrad narodowych ku pamięci, a jedynie święto trupa w szafie. Ponadto ten wspaniały "akt" nadal pozbawiał praw 80% mieszkańców państwa - nie byli obywatelami. Prawa dostali tylko szlachta i faceci w sukienkach. Pańszczyzna trwała do końca II RP czyli do 1939.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.