Czwartek, 6.05.2021, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Cieszmy się naszą wolnością". Elblążanie uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2018, 15:30:07 Rozmiar tekstu: A A A
"Cieszmy się naszą wolnością". Elblążanie uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Fot. Ryszard Biel

Po hucznych obchodach Święta Flagi, dziś, niemniej uroczyście, uczczono 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

O godz. 11.30 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Elbląga. Następne grupa elblążan zebrała się na Placu Katedralnym, gdzie specjalnie na tę okazję została przygotowana scena. Jako pierwszy wystąpił na niej Sławomir Sadowski, wojewoda warmińsko-mazurski, który przypomniał historię tamtych wydarzeń.

 

Wykorzystano nieobecność opozycji, która wyjechała na święta Wielkanocne. Zostało 172 posłów z 359 .  Konstytucja zadziwiła ówczesną Europę śmiałością. Prezydent Jefferson powiedział, że ta Konsytuacja jest godna podziwu i szacunku

- mówił wojewoda.

Uchwalona 3 maja 1791 Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, znosiła liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy, monarchię dziedziczną oraz opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem, a także ograniczyła demokrację szlachecką.

O tym, jak ważny to dzień mówił również wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

Konstytucja 3 Maja jest jednym z najważniejszych aktów prawnych Rzeczypospolitej. Dziś w życiu publicznym pozostaje nam czerpać z tej patriotycznej tradycji, wskazywać obywatelskie wzorce młodym pokoleniom, szanować prawo, zawierać kompromisy tam, gdzie służą one obywatelom

– mówił.

Życzenia dla mieszkańców naszego miasta złożył przewodniczący RM Marek Pruszak. - Witaj dniu 3 maja, który wolność nam zwiastujesz, pierzchła już ciemiężców zgraja. Witaj maj, 3 maj dla Polaków błogi raj – te piękne słowa pieśni z Powstania Listopadowego dodawały otuchy powstańcom, a później następnym pokoleniom. Cieszmy się naszą wolnością. Ratujmy się z pięknej Ojczyzny, która sto lat temu odzyskała niepodległość – zaznaczył.

Elblążanie mieli okazję zobaczyć musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Elbląga. 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Święto Konstytucji ( zdjęć 92 )
Dodano: 2018-05-03 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ ciekawe teorie
  Czwartek, 03.05

  Znaczący postęp frekwencyjny - wykorzystano uczestników mszy. Tak czy owak z kartki czytał Nowak. Towarzysz przewodniczący w mszalnym garniturze po raz pierwszy mówił "z głowy" - wpływ ducha katedry i bliskość kampanii wyborczej. Czy oni wierzą w to co "mówią"? Pobożne życzenia a nie prawda o "konstytucji" 1791 - sam papier nic nie zrobi, a do tego pomijał 80% społeczeństwa. Dzisiaj też - nawet przestępca należący do pis jest prima sort i pod ochroną członków. Prawda towarzyszu przewodniczący?

 2. 2
  +5
  ~ święto przegranej szansy
  Czwartek, 03.05

  uchwalili a król Staś ich kopnął w d.... i prystąpił do Targowicy

 3. 3
  +2
  ~ Do " ciekawe teorie "
  Czwartek, 03.05

  Masz rację , praktycznie każdy z tych uczestniczących był na czyjeś polecenie , plus mieszkańcy wychodzący z Kościoła , jak napisałeś i przypadkowi spacerowicze . A gdyby nie było na przymus i przypadkiem ? O to , znudzona młodzież na spotkaniu , ZDJĘCIE NR 8 https://www.info.elblag.pl/mini-galeria,44479,8,8,Skad-w-ludziach-chec-do-hejtowania-Podobnie-jak-z-uprzedzeniem-mowa-nienawisci-bierze-sie-z-niewiedzy.html#szlak ...po Ich twarzach widać , że przyszli na pewno z chęci i zainteresowania tematem ? A może , bo nie musieli iść na lekcje ? Jak żyć , jak żyć w Elblągu ?

 4. 4
  --1
  ~ Stefan Rembelski
  Czwartek, 03.05

  Jeśli nie mam nic do powiedzenia milczę, jeśli sam nie uczestniczę, nie krytykuję tych którzy uczestniczyli Nie oceniam i nie jestem oceniany. Takie proste minimalne zasady i już jest miło w bardzo ważne majowe święto. Radości wszystkim życzę.

 5. 5
  +3
  ~ Farmerka
  Piątek, 04.05

  zlot buraków pastewnych wszelkich odmian

 6. 6
  +6
  ~ Hegemonka
  Piątek, 04.05

  celebra z cyklu: elyta w samozachwycie nas swoją błyskotliwością

 7. 7
  +4
  ~ Stefan nurkuje
  Piątek, 04.05

  Śtefan... - starzejesz się chłopie a korytko się oddala. Udajesz, że znasz się na samorządzie, polityce, działalności publicznej i jednocześnie zabraniasz oceniania "wybrańców", krytyki ich działań przez suwerena. Skoro nie umiesz i nie reagujesz na sugestie, to idź do lekarza, a z posady państwowej lub publicznej zrezygnuj - chyba dobre, przyzwoite credo dla koryciarzy. Spędy "patriotyczne" w Elblągu - w godzinach pracy urzędasów uczestniczących i z obowiązku, na siłę. Młodzież - tylko poczty sztandarowe na polecenie a nie z potrzeby. Stefan - geriatria ma przyszłość więc skorzystaj i nie podlizuj się każdemu na świeczniku. Kiedyś miałeś kręgosłup. Nie broń znudzonych nieudaczników i towarzyszy.

 8. 8
  +1
  ~ Twój email
  Piątek, 04.05

  Święto Konstytucji 3 Maja symbolizuje nam wysiłki, jakich podjęli się 227 lat temu patrioci na rzecz ratowania państwa chylącego się ku upadkowi. Ta pierwsza konstytucja nowożytnej europy dokonywała zasadniczych zmian przestarzałego ustroju politycznego. Wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą ! Czyli tworzyła nowoczesne na tamte czasy założenia, których po kilkuset latach obowiązywania nie mogą zrozumieć doktorzy prawa ! Nasz „Skarb Narodowy”(J.K.) oraz „Maliniak”(A.D.) chcą nam wcisnąć dziś na siłę atrapę praworządności skrojoną na swoje partyjne s-PiS-kowe potrzeby ! Najbardziej dziś przeraża mnie to że wszelkie niegodziwości i działania przeciwko ludziom nie zgadzającym się ze świetlaną linią partii, robione są za nasze pieniądze.

 9. 9
  +2
  ~ Twój email
  Piątek, 04.05

  Ale jak to w życiu bywa, po burzy zawsze wychodzi słońce ! Żywię głęboką nadzieję że ugrupowania które przejmą władzę w przyszłości, rozliczą zgodnie z prawem, wszystkie te działania które obecnie skłócają ze sobą naród, to jeszcze przynoszą nam wstyd na arenie międzynarodowej. Myślę że PiS ( Premie i Stanowiska ) zostanie uznana za partię totalitarną, ze wszelkimi należnymi konsekwencjami, funkcjonariusze tej partii pozbawieni zostaną nielegalnych źródeł finansowania. Ucieszyłaby mnie również ustawa nie zaliczająca okresów pracy w czasie rządów PiS do stażu emerytalnego dla wszystkich funkcjonariuszy chorej propagandy i aparatu przemocy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.1136300563812