Środa, 5.05.2021, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent Elbląga: Konstytucja 3 Maja jest dla Polaków powodem do szczególnej dumy – zobacz zdjęcia z obchodów

03.05.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Elbląga: Konstytucja 3 Maja jest dla Polaków powodem do szczególnej dumy – zobacz zdjęcia z obchodów
Fot. Ryszard Biel

- Świętujemy dziś kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To wyjątkowe wydarzenie w naszej bogatej, bo ponad 1050-letniej historii. Konstytucja 3 Maja jest dla Polaków powodem do szczególnej dumy – mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewskich podczas dzisiejszych obchodów zorganizowanych przed Katedrą św. Mikołaja.


Po hucznych obchodach Święta Flagi, dziś, niemniej uroczyście, uczczono 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 11.30 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Elbląga. Następne grupa elblążan zebrała się na Placu Katedralnym, gdzie specjalnie na tę okazję została przygotowana scena. Jako pierwszy wystąpił na niej Sławomir Sadowski, wojewoda warmińsko-mazurski, który przypomniał historię tamtych wydarzeń.


- Ta Konstytucja była naprawdę Konstytucją postępową. Wprowadzała pojęcie narodu, obywatela, brała w opiekę lud rolniczy, mieszczan. Można powiedzieć, że była Konstytucją demokratyczną – mówił Sławomir Sadowski.


Następnie głos zabrał Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, współorganizator obchodów. -  Wzorowana na pierwszej w świecie Konstytucji Amerykańskiej była także pierwszą tego rodzaju ustawą zasadniczą w Europie – mówił Witold Wróblewski.

 

Jest to dla nas jednocześnie  dowód na to, że w chwilach próby Polacy mogą się zjednoczyć, porozumieć, umiejętnie rozgrywać sprawy na politycznej arenie, a przede wszystkim zaś dostrzegać wspólne dobro  i ująć strategiczne wyzwania w ramy prawne

– zaznaczył Prezydent Elbląga.


O tym, jak ważne jest dzisiejsze święto podkreślał także Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miasta. - Warto, aby dzisiaj, w naszej wspólnej, patriotycznej radości, osiągnięć naszych przodków, towarzyszyła refleksja nad współczesnością – dodał. - Nasza Konstytucja z pewnością nie jest wolna od mankamentów, dla nas jednak, Polskich obywateli, to ona jest najważniejsza.


Podczas obchodów elblążanie mieli okazję zobaczyć krótką część artystyczną w wykonaniu Mikołaja Miernika (zaprezentował Redutę Ordona Adama Mickiewicza), Adrianny Lisowskiej (zaśpiewała piosenkę „Miasto-44” z filmu o tym samym tytule), Ryszarda Skotnickiego i Marcina Skotnickiego (koncert muzyki dawnej) oraz tancerek ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Święto Konstytucji 3 Maja ( zdjęć 80 )
Dodano: 2019-05-03 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Barbi
  Piątek, 03.05

  Co za zdjęcie ten Pan który stoi przy Prezydentach był nie tak dawno w grupie P F.... i L...... grupa referendalna. Przeciw tych Panów a teraz stoi przy nich co za zmiana i nieoczekiwana zmiana mniejsc.jak to z czasem zmieniają się ludzie niedawno był przeciw całej radzie miejskiej j prezydenta

 2. 2
  +13
  ~ Kryśka 123 .
  Piątek, 03.05

  I znowu pustki , jak wczoraj . Przyszło wojsko i ci musieli przyjść z racji pełnienia funkcji publicznych . Jaka władza taka stagnacja . Wioska , czy miasto ??

 3. 3
  +9
  ~ Do Barbi
  Piątek, 03.05

  W Elblągu to modne najpierw publiczne opluwanie i krytyka a potem za kasę albo stanowisko ramię w ramię, to wlasnie elbląski poziom nepotyzmu i hipokryzji

 4. 4
  +9
  ~ No ja
  Piątek, 03.05

  E...nie było Pana Wcisły i Kawy....buuuu

 5. 5
  +12
  ~ świadomi?
  Piątek, 03.05

  To jakiś pustostan - mówią co innego niż robią na sprawowanych funkcjach i urzędach. I nieoceniona mina edka. Podwójne - kościelne i państwowe - święto, a oni nadal lewitują ii głoszą "prawdę". Zamiast zarządzania administrują i kasują. Uwierzę, że wiedzą po co objęli funkcje gdy zobaczę program dla miasta i kalendarium jego realizacji w kadencji. Przewodniczący RM mówi o Konstytucji 3-Maja a w codzienności zapomina o trójpodziale władz. Edek określa termin i tematykę obrad RM. Pewien pajac trzaska selfie bo chwycił tron. Świętować i głosić slogany można po uporządkowaniu miasta na zapleczu ulic. No i gdyby nie msza, to znowu byście byli sami - takie macie poparcie mieszkańców wdzięcznych za waszą dla nich "pracę". Tak jest gdy wybiera się "przeciw" i bez programu. Nawet kww się wstydzi.

 6. 6
  +10
  ~ Odpad
  Piątek, 03.05

  A gdzie główny dzialacz KWw o pardon z upadleji zniszczonej przez liderow partii partii lsd? Zastanawia się znowu Gdzie ma się przysiasc???

 7. 7
  +6
  ~ kolo
  Sobota, 04.05

  Żeby chociaż tak raz od siebie i z "głowy" przemówił włodarz, a nie odczytywanie co zostało napisane?

 8. 8
  +6
  ~ patronka
  Sobota, 04.05

  Konstytucja 3-go Maja była i jest jak plan rewitalizacji Bażantarni, Dolinki , Chrobrego, basenu adolfa - nigdy nie weszła w życie. Dlatego wituś powiada, że jest powodem dumy. Warto tak hucznie świętować w Elblągu, bo motywuje do nie działania.

 9. 9
  0
  ~ JASNOWIDZ
  Niedziela, 05.05

  W.Cimoszewicz jest chory na raka mózgu sam o sobie pisze ,że niedługo pociągnie ,Rak jest to choroba opozycji ,większość z nich to są osoby dotknięty tą chorobą ,Rak jeżeli atakuje mózg ,to jest 100 proc. złośliwy i nie ma ratunku. Opozycja dlatego jest taka wredna ,bo jest bardzo chora i wie ,że niedługo nastąpi zgon .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0555381774902