Czwartek, 24.06.2021, Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

To już pewne. Przy ul. Rycerskiej stanie pomnik twórców Niepodległej

29.04.2021, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
To już pewne. Przy ul. Rycerskiej stanie pomnik twórców Niepodległej

Radni przyklepali, przy ul. Rycerskiej stanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i czterech innych twórców niepodległości Polski. Dziś, 29 kwietnia, przyjęto uchwałę w tej sprawie.

 

Z inicjatywą budowy pomnika twórców niepodległości Polski przy ul. Rycerskiej (na wprost dawnego hotelu Arbiter przy Placu Słowiańskim) wystąpił w tym roku prezydent Elbląga, wspólnie z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków RP. Dziś, 29 kwietnia, zgodę na to wyrazili elbląscy radni, przyjmując odpowiednią uchwałę. 

 

Radni zgodnie przekonywali, że taki pomnik powinien pojawić się w Elblągu, że miasto wreszcie zyska odpowiednie miejsce do świętowania Dnia Niepodległości. Wątpliwości niektórych budziła jednak jego lokalizacja - z wnioskiem o przesunięcie głosowania na kolejną sesję i rozważenia innych lokalizacji wystąpił radny PiS Rafał Traks, został on jednak odrzucony. - Ten pomnik jest potrzebny w naszym mieście. Nie podoba mi się jednak jego lokalizacja. Moim zdaniem przy ul. Rycerskiej będzie za ciasno na tego typu obchody - podkreślał Rafał Traks i zaproponował umiejscowienie pomnika na Placu Kazimierza Jagiellończyka.

Należę do osób, którym nie za bardzo podoba się lokalizacja pomnika. Nie sama idea jego powstania, ale jego lokalizacja. Ten pomnik w tym miejscu nie pasuje, wygląda, jakby był tam na siłę. W przeciwieństwie do radnych klubu PiS optowałbym np. za lokalizacją w okolicach Parku Planty. Chciałbym, aby obszar Starego Miasta był neutralny od pomników o jakichkolwiek konotacjach politycznych, tym bardziej że kojarzy się ono bardziej z Krzyżakami, Hanzą, a nie z Polską 20-lecia międzywojennego

- mówił Cezary Balbuza (KO).
 

Prezydent Elbląga przekonywał, że przeanalizowano kilka innych lokalizacji, jednak ta przy ul. Rycerskiej okazała się najlepsza. 

Zespół architektoniczno-projektowy przeanalizował osiem lokalizacji. Pod uwagę brany był Plac Wolności - tam przed wojną był pomnik, ale w tej chwili jest toaleta, więc trudno było utrzymać tę lokalizację. Także Park Planty - architekci uważają, że tam za dużą konkurencją są formy przestrzenne i pobliski przystanek, plac przy I Liceum Ogólnokształcącym, Plac Grunwaldzki, kamienica marszałka przy ul. Piłsudskiego, a nawet teren przy rynku i obszar przy ul. Niepodległości. Zdecydowano, że najlepszą lokalizacją jest ta przy ul. Rycerskiej

- podkreślał Witold Wróblewski.

Koszt budowy pomnika oszacowano na 150 tys. zł. Pieniądze na to zabezpieczono w tegorocznym budżecie Elbląga. -  Czterech przedsiębiorców zadeklarowało chęć wpłaty pieniędzy na budowę pomnika. Jeśli dziś uchwała zostanie przyjęta, wystąpię też do ministra kultury o dofinansowanie. Być może więc pieniądze, które mamy zapisane w budżecie, nie będą wykorzystane na ten cel - dodał Witold Wróblewski.

 

Władze miasta chcą, żeby pomnik przy ul. Rycerskiej stanął jeszcze przed 11 listopada. Jego autorem jest gdański rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz. Centralną postacią projektu będzie postać marszałka Józefa Piłsudskiego, oprócz niego upamiętnieni zostaną również: Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski i Roman Dmowski. Pomnik będzie się składał z pięciu granitowych cokołów, na których znajdą się tablice z nazwiskami oraz latami urodzin i śmierci twórców niepodległości. Na środkowym cokole stanie popiersie marszałka Piłsudskiego.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ demokracja Marysi
  Czwartek, 29.04

  Nadal trwa rozmowa w chlewiko - kurniku. Nie było konsultacji, nie było żadnych uzgodnień z kimkolwiek. Wróblewski nakazał i przyklepane. Metody jak z czasów kobyły Ziutka. Ale żeby peeselowiec z koniczynką nie uwzględnił granitu dla Witosa? Widać taki członek peeselu jest marysianin. A jakiś pomnik "pana suchevycza" dla rodaków jest w planie? Może stanąć w basenie "pana Adolfa", w swojskich szuwarach.

 2. 2
  +3
  ~ ccc
  Czwartek, 29.04

  jacy to twórcy niepodległości, tacy sami jak obalacz komuny Wałęsa też twórca niepodległości co sprzedał robotników za Nobla

 3. 3
  +13
  ~ Jerzy W
  Czwartek, 29.04

  oczywiście nie ma pilniejszych potrzeb od budowy pomniczków i wypłaty wynagrodzenia twórcom dotkniętym pandemią. Radni jak zawsze skupieni na gów.....

 4. 4
  +8
  ~ kwadratura koła
  Czwartek, 29.04

  Mendy tylko o świętowaniu myślą mimo że świętują bez przerwy

 5. 5
  --8
  ~ Do_pomorskiego
  Czwartek, 29.04

  To nie jest dobre miejsce. Powinno się przetopić komunistyczny pomnik tzw. odrodzenia przy Placu Konstytucji, a właśnie w jego miejscu postawić pomnik ku czci ojców niepodległości. Swoją wymową idealnie pasowałby do nazwy placu. Tak na marginesie, to ciekawe, że pomnik twórców niepodległości najbardziej boli lewicowych "mikrocefali" z ugrupowań typu Partia Razem czy inne "Lewice". Czyżby dlatego, że to odrodzona Polska rozgromiła najeźdźców z bolszewickiej Rosji, czyli protoplastów ideowo-cywilizacyjnych lewactwa? Ci ludzie woleliby zapewne pomniki innych zasłużonych..."Polaków", jak Rokossowski, Wasilewska czy sam Dzierżyński...

 6. 6
  +17
  ~ Niegospodarność władzy
  Czwartek, 29.04

  Ten pomnik, to pomysł rozkapryszonej Marysi, wciąż obrażonej, ze jej koryto zabrano . Powinna Marysia sama z własnego portfela zapłacić za pomnik, a nie z pieniędzy podatników, Elblązan. Są inne potrebniejsze rzeczy dla miasta. Np.ledwo wyskrobano na kulturę w mieście około 100 tyś zł, a tu pyk i prawie dwie stówy tyś . zł na nikomu nie potrzebny pomniczek. A lepiej byłoby juz wydać te pieniądze na rewitalizacje fontanny przy Pl.Słowiańskim i postawienie na nim sylwetki założyciela miasta,Hermana Von Balka. Co, władza w Ellagu wstydzi sie przeszłości ?!

 7. 7
  --11
  ~ Prawilny
  Czwartek, 29.04

  Brawo. Elblazanie to w większości potomkowie komuchów. Przyda im się odrobina patriotyzmu.

 8. 8
  +8
  ~ Machupichcę
  Czwartek, 29.04

  Zupełnie pomijając słuszność i celowość tego pomnika, to lokalizacja jest fatalna. Zazwyczaj w takich miejscach odbywają się jakieś "podniosłe imprezy", apele, składanie wieńców itp. Ciekawe, jak to się będzie odbywać kilka metrów od jednej z główniejszych ulic ? Ruch będzie wtedy blokowany ?

 9. 9
  +9
  ~ hmwampir
  Czwartek, 29.04

  Następne pieniądze wyrzucone w błoto w obecnych czasach. My mali przedsiębiorcy nie mamy żadnej pomocy od miasta a miasto stawia pomniki?????? ŻARTY sobie robicie z ludzi którzy nie maja na utrzymanie swojej działalności. Za Nasze pieniądze stawiacie pomniki a nam czynsz podnosicie????????

 10. 10
  +4
  ~ Niech ktoś utworzy petycje, mase osob ją podpisze
  Piątek, 30.04

  Niech ktoś utworzy petycje, mase osob ją podpisze

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.