Środa, 16.06.2021, Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pomnik Twórców Niepodległości ma powstać przy Rycerskiej. Radni są za, ale jednak przeciw?

22.04.2021, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pomnik Twórców Niepodległości ma powstać przy Rycerskiej. Radni są za, ale jednak przeciw?

Podczas dzisiejszego posiedzenia (22.04.) Komisji Polityki radni dyskutowali na temat powstania w naszym mieście Pomnika Twórców Niepodległości.  
 

W porządku obrad kwietniowej sesji jest projekt uchwały dotyczący wyrażenia zgody na wzniesiemie pomnika Twórców Niepodległości przy ul. Rycerskiej. - Projekt zakłada miejsce vis a vis Hotelu Arbiter, przy parkingach od ul. Przymurza – opowiadał Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.


Pomnik będzie się składał z czterech płyt z jasnego granitu oraz granitowego cokołu, na którym usytuowane będzie popiersie Józefa Piłsudskiego odlane w brązie. Na płytach oraz cokole wyryte zostaną imiona i nazwiska postaci wraz z latami urodzin i śmierci: „Ignacy Daszyński 1866 – 1936, Wincenty Witos 1874 – 1945, Józef Piłsudski 1867 – 1935, Ignacy Paderewski 1860 – 1941, Roman Dmowski 1864 - 1939”.
 
W 2015 r. podczas posiedzeń różnych Komisji padały propozycje, aby upamiętnić Marszałka Piłsudskiego pamiątkową tablicą. - Tablica miała być na Kamienicy Marszałka. Jednak to teren prywatny i pewne toczyły się  perturbacje – dodał Sławomir Skorupa. - Pod uwagę brany był  też Park Kajki, skrzyżowanie Płk Dąbka przy targowisku. Ostatecznie po wielu ustaleniach stanęło na ul. Rycerskiej.

 


Inicjatywa budowy Pomnika wyszła od pana Prezydenta Elbląga oraz Związku Piłsudczyków RP oddział gdański. Budowa tego Pomnika została pozytywnie zaopiniowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Lokalizacja przy Rycerskiej otrzymała pozytywna opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

 

– dodał Sławomir Skorupa.


Komisja nadawania nazw również jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. - Obszar opiniowania obejmował kwestie, czy te osoby zasługują na uhonorowanie w Elblągu poprzez postawienie pomnika oraz lokalizację, która została podana w projekcie. Nie odnosiliśmy się do kwestii finansowania czy jest zasadna w tym czasie - mówił radny Marek Osik, Przewodniczący Komisji nadawania nazw.

 

Osobiście nie jestem fanem stawiania pomników. W tym przypadku będę przeciwny ze względu na lokalizację. (…) Te działki przy Rycerskiej podejrzewam, że w przyszłości będzie chęć, aby wykorzystać je do celów budowlanych. Przed wojną istniały tam bardzo reprezentatywne kamienice mieszczańskie. Uważam, że lepsza lokalizacja dla tego pomnika byłaby w Parku Plantu, np. przy skrzyżowaniu

 

– mówił radny Cezary Balbuza.


- ul. Rycerska nie była jedyną rozważana lokalizacją. Nad tym pracował też Departament Architektury (…) Braliśmy pod uwagę m.in. Plac Wolności czy Park Planty. Ostatecznie stanęło na u. Rycerskiej m.in. z uwagi na bezpośredni dostęp z tytułu obchodów i przemarszów, które się obywały i będą się odbywały 11 listopada – tłumaczył Sławomir Skorupa.


W budżecie Miasta na stworzenie pomnika zabezpieczono 150 tys. zł. - Budżet nie jest z gumy. Czy Miasto próbowało poszukać jakiś sponsorów, którzy by wsparli finansowo tę inwestycję – pytała radna Monika Dwojakowka.


Dyrektor  Departamentu zapewniał, że gdyby był  taki sponsor to  Miasto chętnie skorzystałoby z takiej formy finansowania.

 

W tym roku budżet jest trudny i trzeba było szukać oszczędności we wszystkich obszarach. (…) Mamy na tej samej sesji dwie uchwały. Jedna jest podpisana przez ponad 400 mieszkańców i dotyczy boiska przy SP 23. Tu słyszymy, że nie ma pieniędzy. Na drugą uchwałę, na pomnik, pieniądze są w budżecie . To jest decyzja, którą każdy radny podejmie we własnym sumieniu (…) Pomnik – tak, ale czy w tym czasie – twierdzę, że nie

– stwierdził Marek Osik.


Ostatecznie radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały. Dwóch radnych było za, dwóch było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 22.04

  Oni to mają problemy...Bzdura goni bzdurę brawo suwerenie za wybór omnibusów jednak leniwych i spasłych....

 2. 2
  +11
  ~ prawie Licheń
  Czwartek, 22.04

  Skoro jest to wniosek Wróblewskiego z inicjatywy Marysi, to wszystko jasne - Więcławska w trwałej odstawce. Rzeczywiście , na boisko szkolne "brak" kasy, bo kolesie czerepaka parkują tam szroty i Nowak straszy utratą elektoratu, ale na fanaberię babinki z szablą kasa i honorowe (nie przemyślane) miejsce jest. A nie lepiej byście to postawili przed UM lub przed gabinetem "prezydenta"? Jednak skoro jest to zlecenie Wróblewskiego, to macie "radni" przegrane - on Marysi nie odmówi. Nie będzie upamiętnienia Wołynian ale Szuchewycz chyba ma szansę - jego rodak się postara. A postawcie ten "pomnik" właściciela kasztanki na rondzie Tarnopol i będzie przyjemne z pożytecznym.

 3. 3
  --6
  ~ Do_pomorskiego
  Czwartek, 22.04

  Co ciekawe pomnik tworców niepodleglości najabrdziej boli lewicowych "mikrocefali" z ugrupowań typu Partia Razem czy inne "Lewice". Wszak to odrodzona Polska rozgromiła najeźdzców z bolszewickiej Rosji, czyli ich protoplastów ideowo-cywilizacyjnych. Ci ludzie woleliby pomniki innych zasłuzonych...Polaków, jak Rokossowski, Wasilewska czy sam Dzierżyński...

 4. 4
  +10
  ~ Do_pomorskiego
  Czwartek, 22.04

  Swoją drogą ciekawe czy, jak pomnik już powstanie - przy okazji blokując odbudowę kamienic w tym miejscu - to chociaż uporządkują teren czy zostawią ten zasyfiony i zaniedbany trawnik w centrum miasta. Byle odbębnić swoje i odhaczyć.

 5. 5
  +13
  ~ kjm
  Czwartek, 22.04

  No panie radny Osik mile żeś mnie pan zaskoczył, ale tak czy tak ten kontrowersyjny pomnik powstanie. Jan Paweł II był przeciwny budowaniu Jego Świętobliwości pomników, ale i tak w dużych ilościach - pobudowano. Na boisko nie ma pieniędzy, a tu proszę są i nie zostały wskazane z jakich to funduszy ma być budowany, jak to mówił pan wice Nowak w przypadku inicjatywy rodziców /nie/budowania boiska przy SP nr23. Czyli głos pana prezydenta i byłej radnej jest więcej warty od ponad 500 osób popierających poprawę infrastruktury sportowej dla uczniów?

 6. 6
  --11
  ~ lokalny patriota
  Czwartek, 22.04

  Zawsze znajdą się przeciwnicy. Nieważne słusznego czy nie pomysłu, dobrze, że determinacja jest i projekt ma duże szanse na powstanie. Miejmy nadzieję na lepsze jutro i przestańmy w końcu narzekać, tylko zacznijmy w końcu tworzyć wartość dodaną w mieście. Analiza miejsca została przeprowadzona i ponowne dywagacje dlaczego tu a nie tam są niecelowe.

 7. 7
  +11
  ~ Pol
  Czwartek, 22.04

  Nie maja na co wydawać kasy na bzdurne pomniki nazwy tramwaju rond chore mózgi.

 8. 8
  --3
  ~ I bardzo dobrze
  Czwartek, 22.04

  Polski i to ważny. Nie komunistyczny.

 9. 9
  +6
  ~ Miki
  Czwartek, 22.04

  To ci twórcy Lewandowsk Balcerowicz Wałęsa.

 10. 10
  +14
  ~ ell
  Czwartek, 22.04

  wstyd radni, dzisiaj obradować nad pomnikami, żenada, brak słów, komu to ma służyć, mieszkańcom??? Niby jak?? Fani historii niech zrobią zbiórkę na takie rzeczy, a nie z naszych podatków. Łatwo sie rozpieprza nie swoje pieniądze, ciekawe ile fani historyczni dołożyliby ze swoich?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.