Środa, 21.04.2021, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg będzie świętował 500 urodziny Piekarczyka. Co zaplanowano z tej okazji?

26.02.2021, 12:17:43 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg będzie świętował 500 urodziny Piekarczyka. Co zaplanowano z tej okazji?
Fot. archiwum/Legendę Piekarczyka, od wielu lat, 8 marca przypomina nauczyciel Piotr Imiołczyk wspólnie z uczniami

8 marca 1521 roku uratowano Elbląg przed najazdem Krzyżaków. Wydarzenie to dało początek legendzie o Piekarczyku. Z okazji 500 "urodzin" lokalnego bohatera Miasto zaplanowało szereg wydarzeń. - Kulminacją obchodów będzie Święto Chleba. Dla naszego jubilata zaśpiewa znany wokalista Marek Piekarczyk podczas koncertu "Piekarczyk dla Piekarczyka". Mieszkańców Elbląga zaprosimy do odśpiewania piosenki dla Piekarczyka, autorstwa Wojciecha Karpińskiego - mówi Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki UM w Elblągu.

Obchody 500 "urodzin" Piekarczyka Miasto chce rozpocząć 8 marca. Tego dnia online będzie można zobaczyć przedstawienie przygotowane przez Szkołę Podstawową nr 23. Nową oprawę świetlną, związaną z rocznicą, zyska również Brama Targowa.
 

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie miejski Dzień Dziecka, podczas którego motywem przewodnim będzie nasz dzielny Piekarczyk. Natomiast kulminacją obchodów będzie Święto Chleba, zaplanowane w terminie od 27 do 29 sierpnia. Wiele z planowanych wydarzeń, jeśli uda się w plenerze, w formie tradycyjnej. Oczywiście ze względu na pandemię przygotowujemy się również na to, że trzeba będzie je zorganizować w świecie wirtualnym

- dodaje Adam Jocz.

Urzędnicy liczą na to, że tym razem pandemia nie przeszkodzi w organizacji Biegu Piekarczyka, który zaplanowano na 30 maja.

Z Piekarczykiem jesteśmy zaprzyjaźnieni od 13 lat. W ubiegłym roku nie udało się jednak zorganizować biegu. Mamy nadzieję, że tym razem to się uda. Zapisy startują 8 marca

- mówi Andrzej Bugajny, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu.

W obchody rocznicy włącza się także Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, który zachęca młodych elblążan do udziału w konkursach: plastycznym "500 lat elbląskiej legendy" i wokalnym "Z Piekarczykiem za pan brat".

Miasto przygotowuje również gadżety i upominki związane z rocznicą (jej logo publikujemy poniżej). Ciekawostką ma być bicie okazjonalnych monet oraz limitowana seria znaczków i kart pocztowych przygotowana wspólnie z Pocztą Polską. Dodatkową atrakcją będą filmy, animowane i fabularne, poświęcone Piekarczykowi i historii Elbląga.

Szczegółowe informacje na temat obchodów powinniśmy poznać bliżej terminu planowanych wydarzeń.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ troglodyci
  Piątek, 26.02

  "Z uwagi na..." pandemię bieg będzie wirtualny, ale pięknie by było aby realnie pobiegli w trybie sanitarnym wybitni miejscy sportowcy po to by swoimi sylwetkami i kondycją propagować sportowy i zdrowy styl życia przed, w czasie i po pandemii. Tylko żeby Wróblewski nie założył majtek tak jak maseczki, bo mu coś przypominającego faję będzie wisieć nad gaciami :). Niewielu to zauważy, ale przypominam o poprawnym założeniu ubiorów.

 2. 2
  +1
  ~ powiedzmy
  Piątek, 26.02

  A olsztyn pozwala na to by uczcic taką rocznice przecież to Elbląg.

 3. 3
  +3
  ~ co roku
  Piątek, 26.02

  W innych miastach pandemi nie ma bo imprezy były i są.a w Elblągu juz piszecie że będzie wirtualna impreza. Chore miasto.

 4. 4
  +4
  ~ Historyk
  Piątek, 26.02

  A czemu nie czci się daty założenie miasta przez mistrza krzyząckiego von Balka? Bz niego nie byłoby naszego grodu. Zamiast tego czci się postać Niemca (spolszcznoengo do nazwy Piekarczyk), który nie wpuscił do miasta jego założycieli.

 5. 5
  +5
  ~ dobry pomysł Jocza
  Piątek, 26.02

  Tak, niezależnie od uwarunkowań epidemicznych , w realnym cwale po wyznaczonej trasie powinni rywalizować Wróblewski z Bugajnym jako wzory sportu i higienicznego trybu życia. Uczestnicy mogą się odkażać dopiero po przekroczeniu mety. Starterem i sędzią głównym będzie Antek "właściwy na właściwym". niech dzieci widzą do czego prowadzi sportowe życie - sztafeta 4*100.

 6. 6
  +6
  ~ -ccccc
  Piątek, 26.02

  z tej okazji zaplanowano lockdown,to chyba oczywiste

 7. 7
  +6
  ~ kkk
  Piątek, 26.02

  A może by tak pan prezydent wraz z "dyrektorem z zawodu dyrektor" i z panem od kultury, promocji i turystyki zajął się uprzątnięciem chodników z piasku i kup po psach, bo to ani kulturalnie, ani promocyjnie i turystycznie w wizerunku miasta - jest?

 8. 8
  +1
  ~ Staszek
  Piątek, 26.02

  PIĘKNA INICJATYWA, KTÓRĄ WARTO PIELĘGNOWAĆ DLA POKOLEŃ !!!

 9. 9
  +4
  ~ Bezproblemowy
  Piątek, 26.02

  Z powodu obecnie wszechmocnej poprawności politycznej i pseudoseksualnej - dobrze jest, że w Elblągu mamy swojego Piekarczyka i świętujemy to wydarzenie 8 marca. Będzie doskonały powód, by nie świętować Dnia Kobiet, bo teraz ciężko jest kogoś nie urazić, choć jest kobiecopodobny...

 10. 10
  --1
  ~ kkel
  Piątek, 26.02

  Problem z pieskami prosty do rozwiązania. Spacerujący z nimi winni okazywać służbom czy posiadają w czasie spaceru woreczki na ich odchody. Nie no to sru po tych tępych głowach!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2542359828949