Środa, 21.04.2021, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

TABELE I WYNIKI: SEZON 2020/2021

Piłka Nożna

»   II liga

»   III liga - grupa I

Piłka Ręczna

»   PGNiG Superliga Kobiet

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPORT

Helena Pilejczyk już od 10 lat jest patronką elbląskiego lodowiska. "Dla młodych to wzór do naśladowania"

25.02.2021, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Helena Pilejczyk już od 10 lat jest patronką elbląskiego lodowiska. "Dla młodych to wzór do naśladowania"
Fot. Adrian Sajko

Założyłam panczeny, wyszłam na lód i od razu wyłożyłam się jak długa. Nie przejęłam się tym. Zaczęłam jeździć, naśladować łyżwiarzy i pod koniec treningu już prawie się nie przewracałam - tak wspomina pierwszy kontakt z łyżwiarstwem szybkim Helena Pilejczyk, brązowa medalistka olimpijska ze Squaw Valley w 1960 roku. Od 10 lat na lodowisku noszącym jej imię swoje pierwsze kroki stawiają młodzi elblążanie. Olimpijka nie ukrywa, że marzy jej się, aby Elbląg znów stał się łyżwiarską potęgą. 

 

Helena Pilejczyk (89 lat), łyżwiarka szybka i olimpijka od dziesięciu lat jest patronką Krytego lodowiska w Elblągu. Obiekt ten oddany do użytku został w 2005 roku. Z pomysłem nazwania go imieniem pani Heleny, wystąpiła elbląska dziennikarka Mira Stankiewicz. Pod inicjatywą najpierw podpisało się kilkadziesiąt osób, a później już oficjalnie nową nazwę uchwałą przyjęli elbląscy radni. Od 25 lutego 2011 roku lodowisko nosi imię Heleny Pilejczyk. W 10. rocznicę tego wydarzenia prezydent Elbląga Witold Wróblewski spotkał się z patronką lodowiska. 

Łyżwiarstwo szybkie w naszym mieście to dyscyplina z tradycjami i to z tradycjami olimpijskimi. Pani Helena Pilejczyk cały czas wspiera ją i otacza matczyną troską. Chcę jej za to podziękować. Kiedy ktoś mówi: łyżwiarstwo szybkie, ja przed oczami mam panią Helenę, naszą olimpijkę, wzór do naśladowania dla młodych

- mówił prezydent Witold Wróblewski. 

 

Pani Helena, podkreślała, że po 10 latach nadal cieszy ją wybór na patronkę lodowiska. - To naprawdę miłe. Jestem dumna i wdzięczna, że pomyślano o tym, aby tę piękną halę nazwać moim imieniem - mówiła brązowa medalistka ze Squaw Valley.

 

Olimpijka nie ukrywa, że łyżwiarstwo szybkie to dziedzina nadal bliska jej sercu i bacznie przygląda się temu, co dzieje się w elbląskich klubach. 

Jestem zadowolona, że w Elblągu nadal trenują łyżwiarze i rośnie nam młody narybek. Trochę mi tylko przykro, że kiedyś byliśmy potęgą, a teraz owszem, mamy uzdolnioną młodzież, która dochodzi do wspaniałych wyników i... opuszcza Elbląg. Wiem, że to sport kosztowny. W tej chwili kluby borykają się z trudnościami finansowymi. Marzę o tym, że kiedy poprawi się finansowa kondycja, skończy się pandemia, odbudujemy to, co było kiedyś. Nie każde miasto może się pochwalić tyloma wspaniałymi łyżwiarzami, olimpijczykami w historii - ostatnio doszło nam dwóch nowych: Sebastian Kłosiński i Artur Wielgat

- dodała Helena Pilejczyk. 

Obecnie ze względu na obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią z lodowiska nie mogą korzystać osoby indywidualne. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Helena Pilejczyk już od 10 lat jest patronką elbląskiego lodowiska. "Dla młodych to wzorzec do naśladowania" ( zdjęć 36 )
Dodano: 2021-02-25 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ 100% elblążanin
  Czwartek, 25.02

  A tor łyżwiarski, sztucznie chłodzony /za niemałe pieniądze/ otwarty był w tym sezonie..... 3 dni......

 2. 2
  +1
  ~ lala
  Czwartek, 25.02

  ja chodziłam na tor i w dodatku jeździłam na łyżwach ;) codziennie przez tydzień i jestem wdzięczna że choć tyle mogłam na łyżwach pojeździć :) jakby nie było 15 stopni na dworze to pojeździlibyśmy o kilka dni dłużej, bo od soboty i tak by musieli zamykać. niedługo przyjdzie sezon na rolki. szukajmy pozytywów, a nie negatywów :) :) :)

 3. 3
  +2
  ~ JAAAAAAAAAA
  Czwartek, 25.02

  dla Pani ukłony WIELKIE dla wróbelka DYMISJA WIELKA

 4. 4
  +6
  ~ opus
  Czwartek, 25.02

  kto rozliczy bugaja i wrobla za ta chucpe z torem kalbar? i co oni maja wspolnego ze sportem bo ich aparycja raczej wskazuje na to ze zupelnie nic. ile jeszcze elblazanie beda tolerowac ta beznadzieje i bylejakosc tych dwoch nieudacznikow? szkoda czasu referendum i kopa w dupe

 5. 5
  +7
  ~ przyklejony jak zwykle
  Czwartek, 25.02

  Pani Heleno - Zdrowia, Zdrowia, Zdrowia !!! A tym lanserom z dyscypliny sumo należy przypiąć łyżwy i puścić na lód - powtórzy się jazda harleyem i może znikną ze sceny.

 6. 6
  +7
  ~ Bo to nie tak?
  Piątek, 26.02

  Pani Helenko, Pani zdrowia i wszelkiej szczęśliwości. życzę Z całego serca. Tym przy ***som rodem z PRL wszystkiego najgorszego. Proszę, jest Pani tak mądrą i zdolną kobietą, niech się Pani nie daje wykorzystywać w celu bezsensownej propagandy teoretycznego sukcesu. Pozdrawiam Panią serdecznie.

 7. 7
  +10
  ~ kiki
  Piątek, 26.02

  Piękny Jubileusz Pani Pilejczyk. A tym panom widać, że dobrze jest im na utrzymaniu elblążan? A "dyrektor z zawodu dyrektor" co widać na zdjęciach 4, 5, 7 że nawet trudno się mu oddycha / maseczka w dół / i nawet nie próbuje dopiąć kurtki? A swoją drogą to kiedy pan prezydent pochyli się na jego odejściem na "zasłużoną" emeryturę?

 8. 8
  +2
  ~ Halina
  Piątek, 26.02

  Pani Heleno, życzę długich lat w zdrowiu i doczekania następcy. Pozdrawiam serdecznie.

 9. 9
  +4
  ~ Gratulacje i ukłony
  Piątek, 26.02

  Szkoda tylko ze to lodowisko jest schrzaniona, tak budowane bezmyślnie. Trybuny powinny być w koło lodowiska ,jest miejsce i czas by to naprawić. Kiedyś zniknie koronawirus i może wszystko wróci do normalnosci.

 10. 10
  +4
  ~ brak kopa
  Piątek, 26.02

  W pełni popieram "ukłony" - wirus, wbrew swojej brzydocie, pozwala na budowę, rozbudowę, remont tych obiektów użyteczności publicznej, które "normalnie" były by zapełnione i uniemożliwiały działania techniczne. Ale w obliczu tych dwóch wybitnych sportowców, prezentujących przed dziećmi swoje wysportowane sylwetki będące wynikiem zdrowego stylu życia, nie widzę myślenia. Nawet buldog (podobieństwa są nieuprawnione) jak myśli to marszczy czoło. Pomnik Jóźka wystarczy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0915360450745