Wtorek, 7.02.2023, Imieniny: Romuald, Ryszard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"To bardzo bolesne słowa. Przykro mi, że padły". Ksiądz z Elbląga o szokującej wypowiedzi ojca Rydzyka

09.12.2020, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"To bardzo bolesne słowa. Przykro mi, że padły". Ksiądz z Elbląga o szokującej wypowiedzi ojca Rydzyka
Fot. Adrian Sajko

- To bolesne słowa, zwłaszcza dla ofiar, ale również dla wiernych, osób, które w kościele widzą oparcie - ks. Rafał Główczyński, salwatorianin z Elbląga, prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla", komentuje szokującą wypowiedź ojca Tadeusza Rydzyka, który bpa Edwarda Janiaka, oskarżanego o tuszowanie pedofilii, nazwał współczesnym męczennikiem.

 

Kilka dni temu po raz kolejny głośno zrobiło się o ojcu Tadeuszu Rydzyku. Dyrektor Radia Maryja, zszokował wypowiedzią w trakcie mszy św. z okazji 29. urodzin swojej stacji. Redemptorysta bronił bpa Edwarda Janiaka, oskarżanego o tuszowanie pedofilii i lekceważąco odniósł się do samego problemu pedofilii w kościele. - Dostałem wiadomość dzisiaj, w czasie Mszy Świętej, od księdza biskupa Edwarda Janiaka. To jest współczesny męczennik mediów. Media to zrobiły - powiedział dyrektor Radia Maryja podczas urodzinowego kazania, wygłoszonego w sobotę (5 grudnia).

 

To, że ksiądz zgrzeszył... no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże. Jedna jest tylko Maryja. No i pan Jezus przyszedł podnosić nas wszystkich

 

- dodał jeszcze ojciec Tadeusz Rydzyk. Jego kazanie oklaskami nagrodzili uczestnicy rocznicowej mszy, wśród których byli również przedstawiciele rządu.

 

Wczoraj (8 grudnia) Tadeusz Rydzyk wydał oświadczenie, w którym przeprosił za swoje słowa. Jednak echa jego wcześniejszej wypowiedzi nie milkną. 


O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ks. Rafał Główczyński z parafii św. Brata Alberta w Elblągu. Salwatorianin, który na YouTube prowadzi kanał Ksiądz z osiedla, wielokrotnie wypowiadał się na temat problemu pedofilii w kościele, głośno zrobiło się o nim, gdy nagrał utwór będący komentarzem do dokumentu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

 

Ta wypowiedź dla ofiar była straszna, bolesna. Bardzo trudna również dla wielu osób wierzących. Przykro mi, że te słowa padły. W mediach ojca Tadeusza są dobre rzeczy, ale po takiej wypowiedzi nikt nie będzie zwracał na to uwagi. Dziwię się, że ojciec Tadeusz, jako osoba medialna, nie ma takiej świadomości. Nie potrafię w sposób racjonalny wytłumaczyć, dlaczego wypowiedział się w ten sposób. Jestem poruszony tą wypowiedzią, ale może jest coś (w sprawie bpa Janiaka - przyp. red.), o czym nie wiem ja, o czym nie wiedzą media. Jeżeli jest coś, co stawia biskupa Janiak w pozytywnym świetle, to powinno dać udostępnić to wszystkim

- mówi ks. Rafał Główczyński.

 

Salwatorianin z Elbląga podkreśla, że problem pedofilii w kościele, nie jest tematem, który może zignorować, ale Kościół powinien mówić wspólnym głosem. - Najgorsze jeśli z Kościoła dochodzą sprzeczne sygnały. Ta wypowiedź ojca Tadeusza również pod tym względem jest kontrowersyjna. Przed tym wystąpieniem Episkopat Polski wypowiedział się na temat bpa Janiaka w bardzo przejrzysty sposób. Podkreślano, że sprawa jest bardzo poważna, oparta wiarygodnych źródłach. Podważanie tej wersji, utożsamianie go z męczennikiem, dla wielu osób, również dla mnie, było czymś co najmniej szokującym - dodaje ks. Główczyński.

 

Jak Kościół powinien mówić o problemie pedofilii? Wydaje mi się, że właśnie w taki sposób, w jaki w ostatnim czasie robił to Episkopat. Powinien dążyć do pełnej przejrzystości, wsłuchiwać się w głosy wiernych, dotyczące tego, czego oni potrzebują, aby odzyskać zaufanie do kościoła. Jeżeli pojawiają się nowe informacje, należy je przestawiać, ale unikać takiego subiektywnego wyrażania swoich poglądów

 

- podkreśla Ksiądz z osiedla.

 

Chcieliśmy również dowiedzieć się, jak wypowiedź ojca Tadeusza Rydzyka komentują elbląscy redemptoryści. W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu dowiedzieliśmy się, że jej proboszcz nie jest osobą uprawnioną do wypowiadania się w tej sprawie, a jedyną osobą, która może ją skomentować jest warszawski rzecznik redemptorystów.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ Kryspin
  Środa, 09.12

  To były skandaliczne słowa, ale dopiero wypowiedziane przy takim gremium i przed ogólnopolskimi mediami wywołamy burzę. A Rydzyk i jego media gadają takie bzdury cały czas, codziennie. Akurat teraz zrobił ogromną szkodę nie sobie ale Kościołowi i hierarchom. Obnażył prawdziwy sposób myślenia kleru o pedofilii, bo tylko nieliczni biskupi i księża potępili Rydzyka. Milczenie innych (większości) jest znamienne. W obecnych czasach to dla nich kolejny gwóźdź do trumny.

 2. 2
  --19
  ~ mius
  Środa, 09.12

  "Milczenie innych (większości) jest znamienne." - to teraz kazdy jeden ma biegac do mediów i potępiac każdy z osobna? Programów telewizyjnych zabraknie...

 3. 3
  --8
  ~ Działkowiec
  Środa, 09.12

  Proszę księdza, aby uważał co robi, bo powoli staje się ksiądz celebrytą. Proszę skupić się na kazaniach podczas mszy bo są mdłe i nijakie.

 4. 4
  --6
  ~ jonasz
  Środa, 09.12

  klechy-wy wszyscy jesteście siebie warci...

 5. 5
  +4
  ~ frodo
  Środa, 09.12

  A ja omijam wieżę Mordoru.

 6. 6
  +19
  ~ opus
  Czwartek, 10.12

  rydzyk za te słowa powinien zawisnac na lapie. to jest skandal ze ta kanalia chodzi na wolnosci i łupie te biedne babcie z ich emerytur. to kreatura i kanalai.

 7. 7
  +16
  ~ Chrześcijanin
  Czwartek, 10.12

  Kiedyś tak tłumaczono słowa aparatczyków partyjnych. ,,Partia jest dobra tylko ludzie na kierowniczych stanowiskach oderwali się od rzeczywistości". To samo dzieje się z Kościołem pod rządami zgrzybiałych dziadków.

 8. 8
  +7
  ~ Max
  Czwartek, 10.12

  Wszyscy u władzy są oderwani od rzeczywistości często zaczynając od zwykłego kierownika. Kiedyś wystarczyło dać uczniowi plakietkę na ramię „Dyżurny” i już mu odbijało ...

 9. 9
  +21
  ~ O.M.
  Czwartek, 10.12

  I jeszcze w nagrodę, za lekceważenie problemu pedofili w Kościele dostaje nagrodę od rządu w postaci wielu milionów.Chory kraj, a idioci biją brawo, szok.

 10. 10
  +16
  ~ Dawid
  Czwartek, 10.12

  Nijaki dyrektor z miasta Toruń to najzwyklejszy szubrawiec i oszust zesłany przez nieistniejącego szatana do zniszczenia kościoła katolickiego w Polsce , co mu się udaje wyjątkowo dobrze. Z wiarą i słowem bożym ma on tyle wspólnego co maciarewicz z wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej czyli 0 . Przykre , że redemptoryści którzy od dawna osiedli w Elblągu i zintegrowali się z wiernymi tego miasta , tak daleko odeszli od Boga i wiary. Zawsze głosili skromność i prostotę. Nagle jednak okazało się że ich nauki były fałszem i ich jedyną wiara jest wiara w mamonę , tak chętnie uwielbianą przez niekwestionowanego samozwańca -papieża z Torunia. Pogardą dla wiary i nauk bożych zrujnował skutecznie kościół. Elblążanie pamiętają czasy gdy na mszach św. stało się nawet poza ogrodzeniem kościoła

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2121529579163