Środa, 5.10.2022, Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: "Fanatycy chcą skazać kobiety na niewyobrażalne cierpienie". Protest w obronie prawa do aborcji

19.10.2020, 20:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: "Fanatycy chcą skazać kobiety na niewyobrażalne cierpienie". Protest w obronie prawa do aborcji
Fot. Adrian Sajko

Elblążanki protestowały przeciw kolejnej próbie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Tym razem, ze względu na koronawirusa, nie wyszły, ale wyjechały na ulice. - Na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości, bez debaty, w środku pandemii, fanatycy chcą skazać całe rodziny, matki, ojców i dzieci upośledzone najsilniej na niewyobrażalne cierpienie, ból i czekanie na śmierć. Nie pozwólmy im na to. Nie dajmy sobie odebrać głosu i prawa wyboru - przekonywała Iza z Elbląskiego Strajku Kobiet, organizatorka akcji "Ostra Jazda". 

Ogólnopolski Strajk Kobiet i Elbląski Strajk Kobiet protestują przeciw próbie zaostrzenia polskiego prawa aborcyjnego, które już w tej chwili jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie i pokazuje, jaki jest stosunek polityczek i polityków PiS do kobiet. Nie chodzi więc, o to by prawo aborcyjne było bardziej sprzyjające kobietom. W XXI wieku, państwie w środku Europy, w sytuacji, kiedy komórki nie są dzieckiem, nie mają szansy przeżyć, kobiety mają być skazane na tortury i donoszenie takiej ciąży. To jest problem, który spędza nam sen z powiek. Takich tortur kobiety chyba nigdy, pod rygorem prawa, nie przeżywały i mam nadzieję, że nie będą przeżywać

- mówiła posłanka Lewicy Monika Falej, która wzięła udział w proteście samochodowym w Elblągu. 

W poniedziałek (19 października) w wielu miastach Polski odbył się protest samochodowy "Ostra Jazda". Kobiety wyjechały na ulice, aby pokazać, że nie zgadzają się na całkowity zakaz przerywania ciąży, do czego idąży rząd Prawa i Sprawiedliwości. Taka akcja odbyła się również w Elblągu. Późnym popołudniem z placu dworcowego wyruszyła kolumna dziesięciu aut oklejonych plakatami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Przejechały głównymi ulicami Elbląga m.in. al. Tysiąclecia, Hetmańską i Teatralną.

Jestem tutaj, bo chcę, żeby Polska była krajem ludzi wolnych. Nie zgadzam się na zaostrzenie ustawy aborcyjnej, nie podobają mi się również działania rządu skierowane przeciw sędziom. Chcemy walczyć o wolność

- przekonuje pani Katarzyna, elblążanka, która w proteście samochodowym wzięła udział z rodziną. 

Przypomnijmy. 22 października Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok o zaostrzeniu zakazu aborcji, także w sytuacjach, w których lekarz stwierdzi nieuleczalne i śmiertelne wady płodu. Jeśli TK orzeknie, że terminacja ciąży w takich przypadkach jest niekonstytucyjna, oznacza to zmianę przepisów i praktycznie całkowity zakaz aborcji w Polsce. Wprowadzeniu takich restrykcji sprzeciwiają się kobiety w całym kraju. Dziś rozpoczęły ogólnopolski protest, potrwa on do czwartku (22 października). 

Dramatyczne jest to, że parlamentarzyści nie dyskutują na ten temat. Znajdując kruczek prawny, złożono propozycję sprawdzenia, czy zapisy ustawy są zgodne z Konstytucją. Dokonać tego ma Trybunał Konstytucyjny, a wiemy, kto zasiada teraz w TK? Politycy PiS, nie sędziowie, to osoby, które wykonują rozkazy władzy rządzącej. Nagle więc narzuca się kobietom światopogląd, coś, co nie powinno mieć miejsca w państwie prawa w XXI wieku. (...) To pokazuje, jaki jest ich stosunek do tego, kim są kobiety, a niestety według PiS mają być nie kim, a czym - inkubatorem. Tego nie chcemy. Dlatego dziś protestujemy w Elblągu i w całej Polsce, a 22 października będziemy przed Trybunałem Konstytucyjnym

- przekonuje Monika Falej. 

Protest samochodowy to tylko początek czarnego tygodnia dla praw kobiet i praworządności w Polsce, jak określa go Ogólnopolski Strajk Kobiet. W planach jest jeszcze akcja plakatowania i manifestację przed TK w Warszawie. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Elbląg: "Fanatycy chcą skazać kobiety na niewyobrażalne cierpienie". Protest w obronie prawa do aborcji ( zdjęć 20 )
Dodano: 2020-10-19 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Ja
  Poniedziałek, 19.10

  Elblążanki!? Maleńka grupa zdesperowanych kobiet a nie elblążanki, proszę nas nie obrażać!

 2. 2
  +13
  ~ Sceptyk
  Poniedziałek, 19.10

  Serio? Kilka kobiet to strajk elblążanek no nie róbcie jaj przecież taki strajk to żenada.

 3. 3
  +8
  ~ gość
  Poniedziałek, 19.10

  A te kobiety to chodzą do pracy?

 4. 4
  --10
  ~ młoda kobieta
  Poniedziałek, 19.10

  Brawo kochane!! Jestem z was dumna💛

 5. 5
  --3
  ~ Lara
  Poniedziałek, 19.10

  W Elblągu to nawet porządnego strajku nie potrafią zorganizować .

 6. 6
  +9
  ~ teź kobieta
  Poniedziałek, 19.10

  Faktycznie takie tłumy, że można się zgubić, psychiatrzy będą mieli co robić

 7. 7
  --15
  ~ B.
  Poniedziałek, 19.10

  Jakaś niewyskrobana dziewczynka w zielonym kubraczku.

 8. 8
  +5
  ~ Maria Konopnicka
  Poniedziałek, 19.10

  A moim zdaniem to strasznie głupi pomysł, żeby zamiast marszu lub po prostu blokady np. siedziby partii rządzącej i/lub partii głosującej wspólnie i w porozumieniu z PiS (PO-PiS) w sejmie anty-kobiece prawa urządzać sobie rajdy samochodowe po mieście. Czy ktoś z uczestniczek/organizatorek akcji mógłby nam tu wyjaśnić jaki był ślad węglowy tej akcji i ile paliw kopalnych zostało bezmyślnie spalonych celem promocji jednej posłanki z Olsztyna na ulicach Elbląga?

 9. 9
  +3
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 19.10

  A imię ich czworo .... Angeliko gdzie się podziałaś teraz to się z tych lewicowych protestów już nawet śmiać nie wypada, bo wyjdzie że to kopanie leżącego.... sorki - leżącej

 10. 10
  +14
  ~ Sekars
  Poniedziałek, 19.10

  Przecież to bardziej faceci niż kobiety na tych fotkach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1229960918427