Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Bez defilady i uroczystego apelu. Obchody Święta Wojska Polskiego w cieniu pandemii

15.08.2020, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Bez defilady i uroczystego apelu. Obchody Święta Wojska Polskiego w cieniu pandemii
Fot. Ryszard Biel/obchody Święta Wojska Polskiego w Elblągu w 2019 r.

Wojskowa defilada, apel, pokaz sprzętu wojskowego i tłumy elblążan na Starym Mieście. Tak w minionych latach wyglądały obchody Święta Wojska Polskiego w Elblągu. W tym roku, ze względu na pandemię, uroczystość z tej okazji w naszym mieście się nie odbędzie. Elblążanie upamiętnią jednak 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W Elblągu, co rok, mundurowi ten dzień świętowali wspólnie z mieszkańcami. Tym razem nie będzie ku temu okazji. Uroczystość się nie odbędzie.

Powodem są względy bezpieczeństwa. Nie chcemy organizować uroczystości i ryzykować kolejnych zakażeń koronawirusem. Oczywiście, dla nas, żołnierzy Święto Wojska Polskiego jest bardzo ważne, będziemy je obchodzili również w tym roku, ale w bardzo ograniczony sposób. Wewnętrzne uroczystości z tej okazji odbyły się w jednostkach wojskowych

- mówi ppłk Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. 

Pandemia wpłynęła na program obchodów Święta Wojska Polskiego organizowanych w całym kraju. Nie oznacza to jednak, że 15 sierpnia nie odbędą się żadne uroczystości. W tym roku Święto Wojska Polskiego zbiegło się ze 100-leciem Bitwy Warszawskiej. Centralne obchody odbędą się w Warszawie. Skromniejsze zaplanowano również w Elblągu.

W sobotę (15 sierpnia) o godz. 12 na Skwerze Rotmistrza Pileckiego (przy szkole muzycznej) odbędzie się uroczystość z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W programie uroczystości organizowanej przez prezydenta Elbląga i Związek Piłsudczyków RP są: przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa oraz składanie kwiatów.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ zapyziałkowo wielkie
  Sobota, 15.08

  Będzie Marysia z szablą w pochwie u boku. Będzie harley po przejściach. I pozostanie jedyny w mieście, zadeptywany z każdej okazji, skwer. 138 tysięczne miasto nie ma honorowego miejsca, bo po co - wszystko co obchodzimy nie jest nasze i obchodzimy na pokaz. Nawet patron Elbląga, Kazimierz Jagiellończyk, nadal ma pomnik ukazujący go jako w pełni fizycznie i umysłowo niepełnosprawnego. Nie można zbudować miejskiego placu (rynku) i postawić pomnika patrona na miarę tego co zrobił dla tej Ziemi ? Nie można się gromadzić na oficjalnym, godnym miejscu, z różnych okazji i integrować społeczeństwo ? Czy wszystko , bez związku, musi odbywać się w krzakach? Z głównego placu idziemy np. do Pileckiego jeżeli obchodzimy jego pamięć. Co ma Pilecki do 1920 ? To jak jedzenie zupy z miski. Klozetowej.

 2. 2
  --2
  ~ Impra POKO
  Sobota, 15.08

  zero impry dla pasożytów i najemników

 3. 3
  +5
  ~ Pie prz enie
  Sobota, 15.08

  Dziwne w 14 miastach jest obchodzone święto z pompa . Beda parady,pikniki ,przeloty samolotów. Po prostu Elbląg zgnojono do nazwy duzej wsi. Po prostu jesteście nieudacznicy.

 4. 4
  +3
  ~ WIOCHA
  Sobota, 15.08

  Zajmijcie cechami miasto Elbląg bo to już wieś bagienna.

 5. 5
  +3
  ~ O tak
  Sobota, 15.08

  Zabity dechami Elbląg czyli wiocha. Następne wybory o tytuł sołtysa.

 6. 6
  +4
  ~ Degradacja
  Sobota, 15.08

  Kiedy dowiemy się że z Elbląga zniknie sztab NATO Tak jak 16 Pomorska brygada. Obecnie olsztyńska.

 7. 7
  +1
  ~ mieszkanka
  Sobota, 15.08

  Fajnie ,że Elbląg obchodzi 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej .

 8. 8
  +4
  ~ Rowni i rowniejsi
  Sobota, 15.08

  Te bajeczki o tym ze Polska i polacy są wszyscy równi to kłamstwo. Albo obchody w każdym mieście albo nigdzie. Przecież można zmusić wszystkich by byli w maseczkach z rygorem ukarania. I były by obchody a tak to Co tu piszą zabita dechami dziura.

 9. 9
  +3
  ~ Riongrig
  Sobota, 15.08

  Nic w tym Elblagu sie nie dzieje...w miastach innych imprezy ,jarmarki, a tu .....wszystko przeszkadza,nawet samolot który lata....

 10. 10
  +1
  ~ Leon 57
  Sobota, 15.08

  miejcie do siebie pretensję że wybraliście takich buców do rady i naczelnego buca ja nie narzekam bo nie wybierałem a jak mam zastrzeżenia to tylko do siebie a oni no cóż po co się przemęczać jak i tak nikt nam nic nie zrobi

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4558160305023