Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent Wróblewski: EKO sfinansuje tymczasowe źródło zasilania systemu ciepłowniczego

06.06.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Wróblewski: EKO sfinansuje tymczasowe źródło zasilania systemu ciepłowniczego

Po wielu latach Enerdze Kogeneracji i Elbląskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej udało się wypracować model zaopatrzenia Miasta w ciepło. – Wypracowaliśmy porozumienie, które będzie solidną podstawą partnerskiej współpracy na kolejne, długie lata. Cieszymy się, że Energa włączy się w dalszy rozwój nowoczesnego miasta - mówił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

 

W dyskusji nad przyszłością elbląskiego systemu ciepłowniczego chodziło o coś więcej, niż tylko transakcję kupna-sprzedaży. Wzięliśmy pod uwagę zapewnienie bezpieczeństwa, realizację potrzeb społeczności lokalnej, spełnienie wymogów środowiskowych. Wypracowaliśmy porozumienie, które będzie solidną podstawą partnerskiej współpracy na kolejne, długie lata. Cieszymy się, że Energa włączy się w dalszy rozwój nowoczesnego miasta

- mówi  Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.


Jak zapewnia Witold Wróblewski zgodnie z zawartą umową, Energa Kogeneracja ma zagwarantowaną ciągłość odbioru wytwarzanego ciepła przez miejską sieć ciepłowniczą. - Pre oraz zrealizuje swój plan inwestycyjny. Zakłada on budowę do końca 2021 roku kotłowni rezerwowo-szczytowej (KRS) o mocy cieplnej 114 MWt, a do końca 2024 roku – gazowego bloku kogeneracyjnego, produkującego ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu - wyjaśnia Prezydent Elbląga. Będzie to kolejne obok bloku biomasowego (BB20p) wysokosprawne źródło wytwarzające energię na potrzeby mieszkańców Elbląga. Koszt programu inwestycyjnego spółki szacowany jest na ok. 243 mln zł. Inwestycja w nowoczesne i ekologiczne źródło kogeneracyjne gwarantuje ciągłość dostaw i optymalne ceny ciepła.
 
Do czasu oddania do użytku docelowego źródła pierwszeństwo będzie miała ciepłownia EPEC przy ul. Dojazdowej. - W ramach porozumienia i zgodnie z programem inwestycyjnym EKO już dzisiaj na terenie EC Elbląg prowadzone są szeroko zakrojone prace modernizacyjne i optymalizacyjne, w szczególności w zakresie zwiększenia elastyczności pracy BB20p - zapewnia Witold Wróblewski. - To wszystko jest efektem porozumienia partnerów: EPEC i EKO przy wsparciu zarówno władz miasta, jak też Grupy Energa.

 

Umowa daje korzyści obu stronom, a przede wszystkim odbiorcom ciepła. To nie tylko bezpieczeństwo i ciągłość dostaw, ale też zastosowanie nowych rozwiązań, poprawiających efektywność całego systemu. Ważny jest też efekt środowiskowy, nowe źródło to czystsze powietrze w Elblągu. Z punktu widzenia EPEC ważne są także wypracowane mechanizmy kontrolne

– wyjaśnia Andrzej Kuliński, prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.


- Umowa jest długoterminowa. Daje gwarancję odbioru ciepła produkowanego przez EKO i pewność, że nowe inwestycje w aktywa ciepłownicze w kolejnych latach będą czynnie wykorzystywane. Jednym z podstawowych założeń umowy jest realizacja standardu efektywnego systemu ciepłowniczego, w którym do produkcji wykorzystuje się energię ze źródeł odnawialnych lub alternatywnie: ciepło odpadowe oraz ciepło pochodzące z kogeneracji - dodaje Witold Wróblewski.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ Energa górą
  Sobota, 06.06

  Energa dopiela swego , w koncu onegdaj na sesji przy prezentowaniu modelu pokonala epec ktory się tylko ośmieszył prezentacją z jakąś dukającą panią ,śmiec się z tego sukcesu po tylu latach , bo sukces osiagnęło ale eko! My mieszkancy dzięki radzie ktora nie zna umowy dostaniemy podwyżkę cen ciepla i epec będzie doił dalej, rada nadzorcza będzie ciągnąć kasę, a my wyskakiwac z portfela i to doprawdy sukces,

 2. 2
  +20
  ~ 11
  Sobota, 06.06

  Ani słowa o cenie jaką mieszkańcy zapłacą. Czy to nie jest równie ważne jak aspekt środowiska lub waszego pożal się Boże dogadywania.

 3. 3
  +28
  ~ Kasandra
  Sobota, 06.06

  No cóż - nihil novi !!! Cóż może dać miastu prezydent bez wyraz, bez koncepcji, z zakutym archaicznym sposobem myślenia, arogant wobec własnych obietnic otaczający się sforą miernot - nic !!! Najgorsze jest to że przykłada rękę do umierania Naszego Miasta na stojąco - to jeż agonia. Walą się szkoły,komunikacja, infrastruktura miasto się wyludnia do tego dojdzie jeszcze ubóstwo energetyczne - tylko Bizancjum na ulicy Łączności ma się dobrze i orkiestra na tonącym Tytaniku jeszcze rzępoli. A milczenie owiec trwa i trwa.

 4. 4
  +19
  ~ Gdzie transparętność
  Sobota, 06.06

  Nie eko tylko mieszkańcy sfinansuja a ty gosciu razem ze swoimi vce i prezesem epec tylko sie slizgasz, nie dasz nam podsatawowej informacji o cenie jaką przyjdzie nam płacić. Co to za historia o poufności czy ktos tu prócz eko i epec chce dostarczyć ec?

 5. 5
  +16
  ~ Odbiorca
  Sobota, 06.06

  "Umowa daje korzyści obu stronom, a przede wszystkim odbiorcom ciepła." czekam w takim razie na OBNIŻKĘ ceny za ogrzewanie

 6. 6
  +17
  ~ Barbi
  Sobota, 06.06

  też mi sensacja wiadomo było że epec podpisze umowę bo jakie ma wyjście ? W każdej spółce miejskiej jest kolesiostwo prace dostają po znajomości kiedy to się skończy??? Jak chodzi o epec to tam widać to gołym okiem

 7. 7
  +17
  ~ Proste pytanie :
  Sobota, 06.06

  Będzie taniej czy drożej dla Elblążan?

 8. 8
  +10
  ~ Akcja Slup .
  Sobota, 06.06

  Czekam na obiecaną obniżkę ceny ciepła o 20 % , chyba że to było kłamstwo , bądź pijar w czasie kampanii prezydenckiej ?? Co z kasą wydaną na niedoszłe źródło ?? Ktoś odda mieszkańcom ??

 9. 9
  +8
  ~ Kassandra
  Sobota, 06.06

  Elbląska starówk- dużo opuszczonych lokali użytkowych, brud, pijackie orgie, ale za to ustawiony automat z marihuaną. Oto kwintensencja wieloletnich rządów Witolda Wróblewskiego i jego świty.

 10. 10
  +7
  ~ No tak
  Sobota, 06.06

  W nic NIE uwierzymy więcej tym z um ratusza.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1543328762054