Sobota, 3.06.2023, Imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Dziś nadzwyczajna sesja o cieple. Radni mają zaopiniować model wypracowany przez EPEC i Energę

05.06.2020, 09:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś nadzwyczajna sesja o cieple. Radni mają zaopiniować model wypracowany przez EPEC i Energę
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Dziś, o godz. 13.00, odbędzie się nadzwyczajna (i zdalna) sesja Rady Miasta. W porządku obrad znajduje się tylko jeden punkt dotyczący stanowiska w zakresie docelowego modelu zaopatrzenia Miasta w energię cieplną opartego na współpracy pomiędzy Energą Kogeneracją a EPEC-em.


Energa Kogeneracja doszła do porozumienia z Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Dziś radni mają zaopiniować warunki umowy na dostawy ciepła dla Miasta. Sesję poprzedzi posiedzenie Komisji Gospodarki Miasta.


Główne założenia dotyczące kierunków rozwoju systemu ciepłowniczego w mieście zawarte w modelu zaopatrzenia Miasta w ciepło to wzrost wykorzystania paliw o niższej emisji gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego, wytwarzanie ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, udział technologii odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła, uwzględnienie w planach dostaw ciepła źródeł wykorzystujących termiczne przekształcanie odpadów, utrzymanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego, wykorzystanie wszelkich przysługujących samorządowi możliwości pozwalających na utrzymanie, ciągłości dostaw ciepła oraz zapewnienie wysokiej jakości obsługi i  długofalowa współpraca pomiędzy podmiotami dostarczającymi ciepło do miejskiego systemu ciepłowniczego oraz EPEC  w celu rozwoju zaopatrzenie mieszkańców miasta w ciepło
systemowe.


Podstawowymi jednostkami, które będą wytwarzać ciepło dla Elbląga będą: źródło wytwarzania w oparciu o istniejącą Ciepłownię EPEC przy ul. Dojazdowej oraz nowe źródło kogeneracyjne o łącznej mocy wprowadzanej do miejskiego systemu ciepłowniczego nie większej niż 40 MWt,  źródło kogeneracyjne biomasowe na terenie Elektrociepłowni Energa Kogeneracja przy ul. Elektrycznej o mocy około 42 MWt, układ kogeneracyjny opalany gazem ziemnym na terenie Elektrociepłowni Energa Kogeneracja przy ul. Elektrycznej o mocy niezbędnej do utrzymania przez miejski system ciepłowniczy statusu efektywnego, kotłownia rezerwowo-szczytowa na terenie Elektrociepłowni Energa Kogeneracja przy ul. Elektrycznej o mocy około 114 MWt.


- Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należą m.in. sprawy zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną. W związku z rosnącymi obostrzeniami i ograniczeniami związanymi z ochroną środowiska, w tym wysokimi kosztami opłat za emisję CO2 występującymi w przypadku wytwarzania ciepła w oparciu o węgiel, zachodzi potrzeba przeprowadzenia w elbląskim systemie ciepłowniczym znaczących inwestycji dotyczących źródeł wytwarzania energii cieplnej.
Biorąc pod uwagę powyższe, istnieje potrzeba określenia docelowego modelu zaopatrzenia miasta w energię cieplną. Proponuje się przyjęcie jako docelowego modelu opartego na założeniu długofalowej współpracy pomiędzy Energa Kogeneracja Sp. z o. o. i EPEC Sp. o. o. Jego realizacja zapewni ciągłość dostaw ciepła i wysoką jakość obsługi - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.


Podjęcie przez Radę Miejską tej uchwały nie wywoła skutków finansowych.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ kek
  Piątek, 05.06

  Ciekawe czy zaproszono dwóch stałych adwersarzy pana Klima i pana Piśkiewicza? Ta dwójka gdyby się połączyła to i chyba dała by radę z ciepłem w mieście?

 2. 2
  +2
  ~ do kek
  Piątek, 05.06

  klim tak, ten drugi to kpina

 3. 3
  +2
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 05.06

  Elektrociepłownie na gaz to koszta nieobliczlne dla mieszkańców ,Gaz jest za drogi , a jego przetwarzanie to tylko ekologia ,a nie oszczędnośc . Jedyny transport gazu jest opłacalny w stosunku do węgla . Tranport wegla do elektrociepłowni jest b, kosztowny i uciążliwy ,

 4. 4
  +9
  ~ wstydu brak
  Piątek, 05.06

  Czy można wierzyć wróblewskiemu? Kongregacja Energa dostała co chciała od kilkunastu lat. Po co był chocholi taniec wróblewskiego i płacenie kolesiom za "opracowania" skoro jest to co było do przewidzenia? A "radni" mają zaopiniować a nie zatwierdzić? Się porobiło. Wiadomo co zrobił by w takiej sytuacji człowiek mający honor i przyzwoitość. Tak będzie ze wszystkim czego tenże się dotknie. Tylko "standaryzacja" elblążan wyjdzie mu skutecznie, bo to społeczeństwo (taka nazwa a nie fakt) taczką nie podjedzie.

 5. 5
  +6
  ~ opus
  Piątek, 05.06

  odwołajmy wroblewskiego, dla dobra nas i naszego miasta. to szkodnik. Przegońmy takze missana,czyzykai nowaka. dosc postkomuny w naszym miescie.

 6. 6
  +2
  ~ Kompromitacja miasta
  Piątek, 05.06

  Tyle szczekali a dzis zaglaskaliby na smierc to eko

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3147909641266