Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ciepło w Elblągu: co kształtuje ceny?

10.03.2020, 21:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ciepło w Elblągu: co kształtuje ceny?
Rozpoczynają się prace w komisjach Rady Miasta Elbląga, których celem jest wybór docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Podejmując decyzje o wyborze między modelem proponowanym przez Energę, radni rozpatrywać będą aspekty środowiskowe, techniczne i ekonomiczne – z ceną ciepła, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw i jakość obsługi. Obecnie średnia uzyskana cena netto za gigadżul ciepła w EPEC znajduje się w połowie stawki wśród 50 firm ciepłowniczych badanych przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie IGCP.
 
 
Ceny ciepła w Polsce zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jest to proces administracyjny, w którym przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i przesyłem energii (w tym energii cieplnej), samodzielnie ustalają taryfy i wnoszą o ich zatwierdzenie w URE. Prezes URE zatwierdza taryfę lub odmawia jej zatwierdzenia w przypadku stwierdzenia niezgodności z zasadami i przepisami Prawa energetycznego.
 
Taryfa jest zbiorczym dokumentem, który zawiera ceny ciepła, stawki opłat za usługi przesyłowe i warunki ich stosowania. Istotnym elementem, który powinien zawierać wniosek taryfowy jest zawarcie w nim tak zwanych kosztów uzasadnionych.
 
Co składa się na ceny ciepła?
 
– Koszty uzasadnione to między innymi suma kosztów wytworzenia energii, jej przesyłu, konserwacji i modernizacji urządzeń, a także koszty pracownicze inne, niezbędne do prowadzenia działalności – tłumaczy Andrzej Kuliński, prezes EPEC. – Przedsiębiorstwo energetyczne może więc uwzględniać koszty modernizacji i rozwoju (inwestycji) w taryfie, a co za tym idzie – w cenach ciepła. Wybór modelu zaopatrzenia w ciepło to nie tylko zastosowane technologie i ich wpływ na środowisko. To przede wszystkim decyzja o poważnych i długoterminowych konsekwencjach ekonomicznych dla mieszkańców.
 
Aż 60 procent przychodów EPEC, czyli ok. 60 mln zł rocznie przekazywanych jest do Energi Kogeneracja za wytworzone i wprowadzone do sieci ciepło. To ma istotny wpływ na rachunki dla mieszkańców.
 
O ile w należącej do EPEC ciepłowni przy ul. Dojazdowej średnia cena wytworzenia ciepła to około 37,7 zł za gigadżul, to w Energa Kogeneracja cena ciepła wynosiła około 42,8 zł za 1 gigadżul ciepła zużytego przez elblążan. Obecnie Energa Kogeneracja dostarcza ponad 80 proc. ciepła do elbląskich domów i firm, stąd niższa cena wytworzenia ciepła w Ciepłowni EPEC powoduje, iż średni koszt dostawy ciepła jest niższy i wynosi 41,9 zł za gigadżul.
 
Ile płacimy za ciepło w Elblągu?
 
Opłaty za ciepło zależne są od zużycia przez gospodarstwa domowe. To z kolei – od pogody, jakości termomodernizacji budynku i wielu innych czynników. Trzyosobowa rodzina zajmująca mieszkanie o powierzchni 40-50 mkw w elbląskiej spółdzielni mieszkaniowej płaci za ciepło między 170 a 250 zł miesięcznie.
 
Biorąc pod uwagę średnią cenę netto ciepła – jego wytworzenia wraz z przesyłem, Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej znajduje się obecnie w połowie stawki wśród blisko 50 przedsiębiorstw dystrybuujących ciepło badanych przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie IGCP.
 
Ciepło z węgla coraz droższe
 
Publikowany w 2019 roku wspólny raport Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych zwraca uwagę na stale rosnące ceny prądu i węgla jako czynniki wzrostu cen ciepła. Węgiel, na którym w 74 proc opiera się polskie ciepłownictwo jest coraz droższy, do tego dochodzą coraz wyższe koszty emisji CO2.
 
- Ciepło z węgla robi się coraz droższe i wymaga nakładów inwestycyjnych ze względu na wyśrubowane normy środowiskowe dla źródeł wykorzystujących to paliwo – mówi Andrzej Kuliński. – Tu jednak także można mieć zróżnicowane ceny. Przykładowo, w zmodernizowanej przez EPEC ciepłowni przy ul. Dojazdowej produkcja ciepła jest tańsza niż w Energi Kogeneracja, mimo że tam produkuje się jeszcze energię elektryczną. W tym kontekście widać, jak ważna jest dokładna analiza ekonomiczna dostępnych miastu scenariuszy.
 
O firmie:
 
Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej odpowiada za dystrybucję ciepła i ciepłej wody do blisko 2 tys. odbiorców w Elblągu. Dysponuje siecią o łącznej długości blisko 200 km, zasilającą łącznie 2024 węzłów cieplnych. Ponad połowa sieci jest preizolowana. Wszystkie węzły ciepłownicze są wyposażone w układy regulacji automatycznej, firma wdrożyła także liczniki zdalnego odczytu.
 
W ciągu ostatnich 8 lat przedsiębiorstwo zainwestowało ponad 109 mln zł w modernizację i rozwój sieci, pozyskując na ten cel 20,5 mln złotych ze środków unijnych.
 
EPEC jest właścicielem ciepłowni węglowej „Dojazdowa” o mocy 40 MW, co pozawala na pokrycie ok. 20-25 proc. zapotrzebowania na energię cieplną.
 
Przedsiębiorstwo zatrudnia 162 pracowników.
 
 
UM Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ W temacie
  Wtorek, 10.03

  W zmodernizowane ciepłowni Dojazdową? Poproszę coć więcej napisać o tej modernizacji.

 2. 2
  +8
  ~ 12345
  Środa, 11.03

  brak słów na te brednie

 3. 3
  +7
  ~ bełkot w rurach
  Środa, 11.03

  I po co ten bełkot? Dlaczego epec za "przesył" bierze tyle co Energa za produkcję ciepła? Dlaczego epec nie zatrudnia racjonalnie potrzebnych pracowników ? Dlaczego kolejny bełkot zasłania fakt dojenia przez epec (zarząd miasta) mieszkańców?Macie pochodzenie, wykształcenie, stanowiska a nie wstydzicie się tego co robicie i jak oszukujecie ludzi.Elbląg ma najdroższe ciepło i znajduje się w połowie, tej gorszej, stawki dojarzy odbiorców ciepła. Pośrednik bierze 50% i zatrudnia 200 osób - podajcie ile oni biorą za gotowość? Pewnie tyle co komunikacja zastępcza. Misiewicz rządzi miastem i się na wszystkim autorytarnie zna.

 4. 4
  +8
  ~ M@jd@n
  Środa, 11.03

  Ciepło w Elblągu: co kształtuje ceny ? CENY KSZTAŁTUJĄ SIĘ POPRZEZ PENSJE DYREKTORÓW I KIEROWNIKÓW BO IM ZAWSZE MAŁO TO PROSTE

 5. 5
  +7
  ~ e-g
  Środa, 11.03

  Ceny kształtuje pośrednik - EPEC. Zatrudnia pracowników,którzy w pracy się nudzą i robią fuchy (patrz węzeł Topolowa)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.550714969635