Sobota, 25.03.2023, Imieniny: Maria, Wienczyslaw, Ireneusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wspólny Model ciepła dla Elbląga - umowa coraz bliżej

31.03.2020, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wspólny Model ciepła dla Elbląga - umowa coraz bliżej
Samorząd Elbląga i Energa Kogeneracja bliskie porozumienia. Wypracowano wspólny model zaopatrzenia miasta w ciepło i główne założenia umowy sprzedaży ciepła. Teraz ruch po stronie Energi Kogeneracja, która ma przesłać EPEC umowę do podpisu w wersji, która zawiera wszystkie wspólne ustalenia powzięte w toku negocjacji. Głównym argumentem za wypracowaniem Modelu Współpracy było utrzymanie miejsc pracy pracowników Energii, którzy w większości są mieszkańcami naszego miasta. Ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji fali zwolnień, spowodowanej pandemią koronawirusa na świecie.
 
Jak zapowiadał miejski samorząd Elbląga, do 19 marca Rada Miasta miała podjąć decyzję w sprawie wyboru modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Plany te skomplikowała epidemia koronawirusa – Rada Miasta i jej komisje nie mogą obecnie funkcjonować w normalnym trybie. Warto także przypomnieć, że Energa Kogeneracja wskazała 31 marca jako dzień, w którym najpóźniej miałaby być podpisana nowa umowa na dostawy ciepła, warunkując tym rozpoczęcie ewentualnych inwestycji w Elblągu.
 
- Epidemia koronawirusa skomplikowała nam plany, ale ich nie pokrzyżowała. Samorząd miejski i EPEC oraz przedstawiciele Energi Kogeneracja kontynuowali rozmowy, w efekcie czego powstał wspólny model dostaw ciepła do miejskiej sieci, łączący obie, zaprezentowane na sesji Rady Miejskiej, propozycje – mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. – Po zeszłotygodniowej rundzie rozmów, czekamy już tylko na umowę od naszych partnerów z Energi. Liczymy, że w poczuciu odpowiedzialności za losy pracowników będzie ona spójna ze wspólnymi ustaleniami. Wtedy będę rekomendował Prezydentowi i Radnym, aby została podpisana.
 
Elbląski samorząd liczy na finalne porozumienie i szybkie uzyskanie zgód korporacyjnych w Enerdze. Władze Elbląga oceniły inwestycje zaprezentowane przez Energę w modelu zaopatrzenia miasta w ciepło jako trafne i odpowiednie dla miasta. W toku negocjacji wypracowano rozwiązanie, które można określić jako Model Współpracy. Ujmuje on inwestycje i potrzeby Energi, ale też uwzględnia obecność EPEC na rynku wytwarzania w zakresie pozwalającym na racjonalne korzystanie z potencjału EPEC w tym obszarze. Takie rozwiązanie pozwala na zabezpieczenie interesów społeczności lokalnej.
 
W toku negocjacji samorząd Elbląga zdecydował się m.in. na kompromis w zakresie czasu trwania przyszłej umowy na dostawę ciepła. W umowie znajdzie się więc zapis realizujący postulat Energi Kogeneracja, zgodnie z którym ma ona charakter długoterminowy, z podziałem na dwa okresy, które łącznie pozwalają koncernowi na uzyskanie oczekiwanego zwrotu z inwestycji, dalszy rozwój przedsiębiorstw i utrzymanie miejsc pracy dla elblążan.
 
W ramach umowy EPEC z kolei otrzyma instrumenty do kontroli czy inwestycje są realizowane zgodnie z przyjętymi założeniami.
 
Jednocześnie samorząd Elbląga ma propozycję rozwiązania kwestii, które stanowiły przedmiot wcześniejszego sporu z Energą, a dotyczących głównie zapewnienia, że w czasie realizacji i finansowania inwestycji Energa będzie miała w mieście partnera, wspierającego realizację tych ważnych celów. W ten sposób spełniony zostaje postulat biznesowego uzasadnienia inwestycji Energi.
 
-Zaproponowaliśmy, aby oczekiwania Energi, dotyczące m.in. rozwoju rynku ciepła przenieść na poziom porozumienia z władzami samorządowymi - mówi Janusz Nowak. - EPEC, który jest stroną umowy dostaw ciepła nie ma bowiem prerogatyw w zakresie np. inwestowania przez inne podmioty powiązane z miastem czy sprzedaży majątku. Takie decyzje należą do właściciela EPEC, czyli samorządu, który obecnie nie ma takich planów. Dlatego zaproponowaliśmy wyłączenie tych zapisów w umowy na dostawy ciepła i przeniesienie ich na właściwy poziom decyzyjny. Ufamy, że kwestie te nie zniweczą wysiłków obu stron, aby doprowadzić do współpracy na dobrych warunkach, zabezpieczającej obecność Energi Kogeneracji w Elblągu.
 
 
 
 
UM Elbląg
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ zapłacimy
  Wtorek, 31.03

  A wróblewski tak podskakiwał i "z uwagi na ..." latał po Warszawie, zwoływał nie odbywające się sesje fachowców w domu ćwiczeń cielesnych (wymachy ramion RM) i okazał się psl. Oto wszystko idzie na warunkach Energi określonych rok temu. W tej sytuacji , powielanej od 25 lat, należy sprzedać Enerdze Epec jako twór zbędny dla miasta i obżerający mieszkańców. Co teraz powie wróblewski? Taki buńczuczny niczym borsuk z myszą. Kolejne ośmieszenie "władz" miasta, ale to już nasza norma. Ile jest warte słowo "prezydenta" i jego sposób prowadzenia spraw miasta przez media gdy kontrahent niewiele wie o pomysłach wróblewskiego - vide sprawa Energi.

 2. 2
  +5
  ~ Mydlenie oczu
  Wtorek, 31.03

  Energa z siedzibą w Gdańsku w Elblągu zwalniala pracownikow i zwalniac bedzie. Kto prowadzi przetargi dla eko Gdańsk, czy Elbląg.

 3. 3
  +2
  ~ Ela
  Wtorek, 31.03

  I co na to Energa? Kobyłka u płotu.

 4. 4
  +5
  ~ Referendum 2020
  Wtorek, 31.03

  Rozumiem, że porozumienie wiąże się z obniżką cen ciepła od przyszłej zimy o 20% tak jak obiecywał Wróblewski?

 5. 5
  +12
  ~ Sławek
  Wtorek, 31.03

  Dlaczego nie jest napisane że gdyby umowa była podpisana 5 lat wcześniej cena ciepła byłaby niższa.

 6. 6
  +9
  ~ pozer
  Wtorek, 31.03

  zmarnowany czas i grube pieniądze, ale elblążanie zapłacą, prawda?

 7. 7
  +16
  ~ qwerty
  Wtorek, 31.03

  Wróbel czekał na dogodny czas żeby nas wpier... w to g... Oczywiście mieszkańcy nadal czekają na obniżkę cen o 20%

 8. 8
  +16
  ~ koko
  Wtorek, 31.03

  No to sytuacja jest jasna . Do gospodarczej ruiny miasta z powodu koronawirusa możemy jeszcze dopisać wzrost cen za ciepło Okazuje się ze pan Klim miał całkowita racje , samorząd poddał się i wykorzystując obecną sytuacje i uciekając od odpowiedzialności skorzystał z opcji która godzi w finansowy interes mieszkańców .

 9. 9
  +4
  ~ zanudzanie
  Wtorek, 31.03

  Przyzwoicie i profesjonalnie było by gdyby Nowak podał informację o podpisaniu porozumienia , a nie o pobożnych życzeniach Nowaka , które Energa "musi" podpisać. Nie zdziwię się jak nie podpisze. A gdzie jest główny myśliciel miasta - Wróblewski? Czy aby zdrowy? Znowu "fachowcy" zdradzają w propagandowym "info" kulisy biznesowych negocjacji. Przyzwoitość i moralność to cechy deficytowe. Krowa która głośno ryczy mało mleka daje, bo woła byka.

 10. 10
  +11
  ~ P. Klim na Prezydenta
  Wtorek, 31.03

  Nowak i Wróblewski na spółę razem z prezesem EPECu powinni teraz zapłacić za żenujące dukanie tej kobieciny z ILF, podczas sesji rady miejskiej , z własnej kieszeni. Nie wspominając już o wielu innych opracowaniach zlecanych firmom zewnętrznym i kancelariom prawnym za ciężkie pieniądze przez kolejnych prezesów. W końcu doszli do oczywistych wniosków, o których od dawna wiedział każdy średnio zainteresowany tematem. Tylko geniusze w EPECu i UM nie wiedzieli.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1836519241333