Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

EPEC i Energa ustaliły wspólny model zaopatrzenia Miasta w ciepło. Ceny ciepła wzrosną?

05.06.2020, 17:15:52 Rozmiar tekstu: A A A
EPEC i Energa ustaliły wspólny model zaopatrzenia Miasta w ciepło. Ceny ciepła wzrosną?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Dziś, 5 czerwca, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. W trybie zdalnym radni mieli wyrazić wspólne stanowisko w sprawie wypracowanego przez EPEC i Energę Kogenerację modelu zaopatrzenia miasto w ciepło.
 
Sesja została zwołana w trybie pilnym. - Dlaczego sesja została zwołana w tym trybie - pytał na początku sesji radny PiS Marek Pruszak. - Czy podjęcie tej uchwały jest teraz niezbędne?
 
 
Musimy jak najszybciej przystąpić do działań (...) Zależy na tym i EPEC-owi i Enerdze. Nie wyobrażam sobie, żeby samorząd to opóźniał. (...) Energa znalazła wspólne rozwiązanie z EPEC-em, które będzie korzystne dla obu stron. Na podpisanie umowy przez partnera czekaliśmy kilka tygodni. Dziś, o godz. 9.00, dostaliśmy podpisaną umowę, stąd decyzja o zwołanie sesji nadzwyczajnej
 
- wyjaśniał Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.
 
- Jest konieczność procedowania nad tą uchwałą, bo znalazła się ona w porządku obrad. Rada może się też wypowiedzieć w każdej innej kwestii dotyczącej tej uchwały. To jest uchwała czysto stanowiskowa i Rada powinna zająć stanowisko - dodał mecenas Patryk Ogórek.
 
Radny PiS Paweł Kowszyński dopytywał, czy zakres tych kompetencji należy do Rady czy do Prezydenta. - Jeśli chodzi o podpisanie umowy to decyduje organ wykonawczy, ale tu chodzi o uchwałę stanowiskową - tłumaczył Patryk Ogórek.
 
- Wynika z tego, że nie było konieczne pilne zwołanie sesji z punktu widzenia formalno-prawnego i nie było konieczności podjęcia tej uchwały dzisiaj. Można by to było zrobić na normalnej sesji (25 czerwca - przyp. red.) - stwierdził Marek Pruszak.
 
Witold Wróblewski nie krył zdziwienia komentarzami radnych PiS. - Jestem co najmniej zasmucony wypowiedziami radnych z Klubu PiS. (...) Dzisiaj mówienie, że coś jest szybko robione, czy jest potrzeba czy nie (...) mnie dziwią. Rozmawialiśmy o dwóch różnych modelach pozwalających inwestować i EKO i Enerdze. Myślę, że Wysoka Rada jest tematem ciepła mocno zainteresowana i tym, żeby to szybko zakończyć - dodał Witold Wróblewski.
 
 
Jakby to wyglądało, gdyby radni dowiedzieli się z konferencji prasowej, że Prezydent jako zgromadzenie wspólników, podjął uchwałę pozwalającą na jej podpisanie, a Andrzej Kuliński, prezes EPEC-u tę umowę podpisał. Jakbyście się czuli? Jakie wtedy byłyby wasze komentarze? (...) Skupmy się na tym, że jest to dobry dzień dla mieszkańców, bo jeśli podpiszemy umowę, to bezpieczeństwo energetyczne dla mieszkańców będzie w 100 proc. zagwarantowane na wiele lat
 
- mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
 
Całej dyskusji nie mógł zrozumieć radny SLD Andrzej Tomczyński. - O co wam chodzi? Przecież to jest nasz wspólny temat, który udało się załatwić. Ileż to godzin musieli spędzić prezydenci i prezes EPEC-u , żeby spółka państwowa, gdzie zasiada najwięcej osób z waszej formacji... a wy macie teraz pretensje do pana prezydenta Wróblewskiego, że zwołał sesję nadzwyczajną? Nie róbcie sobie kpin - podkreślił radny.
 
- Cieszę się, że ta umowa jest podpisana. Kamień spada mi z serca, ponieważ ja uważam, że to zagrożenie było - skomentował Piotr Opaczewski. - Czy pan prezydent może zarekomendować warunki tej umowy?
 
Szczegóły umowy między Energą Kogeneracją a EPEC-em są objęte klauzulą poufności. - Tylko kilka osób ma do nich wgląd. Jest wśród nich Prezydent (...) Te elementy umowy, które są najważniejsze możemy przekazać. (...) Ja rekomenduję przyjęcie tej umowy. Jest to kompromis, który w pełni nie zadowala obu stron, ale jest przez obie strony akceptowany - stwierdził Janusz Nowak.
 
Jakie będą ceny ciepła?
 
Projekcje cen ciepła zostały zrobione, ale w cenach bieżących, czyli w tych realiach, które są dzisiaj. Nie wiemy dzisiaj ile będzie kosztował węgiel, gaz, olej napędowy, jaka będzie cena robocizny, jaka będzie najniższa krajowa. W cenach bieżących, w okresie przejściowym, ceny ciepła nie wzrosną. Natomiast po zrealizowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych, które są ujęte w umowie (...) cena ciepła będzie znacząco niższa od tej, która byłaby produkowana przez te źródła, które są w tej chwili
 
- podkreśliła Janusz Nowak.
 
 
Radni PiS poprosili o 5 minut przerwy, aby mogli się spotkać.
 
Po przerwie radny Paweł Kowszyński zgłosił wniosek, aby radnym została przedstawiona umowa między EKO i Enerdze. - Wniosek jest bezpodstawny, bo jesteśmy objęci klauzulą poufności - dodał Janusz Nowak.
 
- Widzę opór, dlatego wycofuję wniosek - mówił Paweł Kowszyński.
 
- Uważam, że powinnyśmy przyjąć ten model - zaznaczył radny PiS Rafał Traks. - Ale pracuję w Enerdzę, dlatego nie będę brał udział w głosowaniu.
 
Ostatecznie radni przyjęli uchwałę. Za głosowało 22 radnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ emeryt
  Piątek, 05.06

  Co chodzi o ceny , jest to tajemnica jak w wojsku za komuny .Nie wolno było mówić ile żołnierz dostaje dziennie papierosów , bo wróg może tym sposobem policzyć ile jest żołnierzy w jednosce .

 2. 2
  +7
  ~ Referendum 2020
  Piątek, 05.06

  Rozumiem, że od najbliższej zimy cena ciepła zostanie obniżona o 20%, tak jak obiecywał Wróblewski?

 3. 3
  +6
  ~ Referendum2020
  Piątek, 05.06

  Rozumiem, że od najbliższej zimy cena ciepła zostanie obniżona o 20%, tak jak obiecywał Wróblewski?

 4. 4
  +15
  ~ radni ???
  Piątek, 05.06

  To i Wiesiek napruty jak wór zagłosował by za taką umową - "radni" głosowali za skunksem w worku. Jak można głosować za czymś o czym nie ma się pojęcia, bo jest objęte tajemnicą, niczym życie po życiu? Czy "prezydenci" , a szczególnie wróblewski, mają kontakt z rzeczywistością? Gwałtowny pośpiech i kot w worku. I wy jesteście "radnymi"? Wróblewizm opanował wszelkie sprawy i osoby.On coś podpisał, ale odpowiedzialność zrzuci na "radnych" bo głosowali. Chyba, że ta umowa potwierdza, że "prezydent" ma honor i cena GJ będzie obniżona dla odbiorcy o obiecane, pod słowem honoru, 20%. Jednak widzę że metody wróblewskiego: "nie widzę" , "nie słyszę" dotknęły władzę uchwałodawczą. Jesteśmy jak spółdzielnia mieszkaniowa z prezesem jako właścicielem wszelkiego stworzenia.

 5. 5
  +13
  ~ MO
  Piątek, 05.06

  Tylko standaryzacja Pana Wróblewskiego w EPECU może obniżyć koszty ciepła dla mieszkańców !

 6. 6
  +7
  ~ 100% elblążanin
  Piątek, 05.06

  Brak procedowania nad uchwałą .............. prawie jak w sejmie

 7. 7
  +3
  ~ e-g
  Sobota, 06.06

  No, a teraz czekamy na standaryzację stanowisk pracy w EPEC.

 8. 8
  +4
  ~ Odbiorca ciepła
  Sobota, 06.06

  "cena ciepła będzie znacząco niższa od tej, która byłaby produkowana przez te źródła, które są w tej chwili". Czyli cena ciepła ze starych źródeł ze względu na emisję CO2 i opłaty klimatyczne oraz sprawność wytwarzania wzrosłaby o 100 %, a tak wzrośnie tylko o 40-80%. No i ta klauzula poufności jakby to potwierdza.

 9. 9
  +5
  ~ Zawada .
  Sobota, 06.06

  Czyli czeka podwyżka nie mniej niż 40 % , trzeba spiep...z osiedla . i się budować . Za dużo pośredników , administracji , rad nadzorczych z wypasionymi dietami . Na h..to komuś kieszeń napełniać ze swojej wypłaty ??

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1675939559937